Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Balkan raskrsnica ili usko grlo za transport
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.10.2014. |
|
|
|
|
|
|
Balkan može da ima velike koristi od očekivanog povećanja teretnog saobraćaja posebno iz Azije u Evropu, ali će bez povećanja kapaciteta železničke infrastrukture postati usko grlo koje bi prevoznici mogli da zaobiđu, rečeno je 28. oktobra na skupu o investicijama u železnice u jugoistočnoj Evropi. Da bi se iskoristio taj potencijal, potrebno je unaprediti regionalnu saradnju, povećati ulaganja i uskladiti propise sa EU regulativom. Na skupu je rečeno da će Železnice Srbije investirati 1,2 milijarde evra u naredne tri godine u infrastrukturu i nabavku vozova. Najavljeno je i da će to javno preduzeće do kraja godine razdvojiti delatnosti prevoza putnika i prevoza robe, uz ocenu da se sektor železnica u Srbiji mora otvoriti za konkurenciju.
Izvršni direktor Zajednice evropskih železnica (CER) Libor Lohman (Lochman) rekao je 28. oktobra da će se u narednih 20 godina obim teretnoga saobraćaja povećati za 60% u Evropi i da će najveći deo za prevoz robe ići iz Azije ka Evropi.
Na međunarodnoj konferenciji "Investicije u železnice jugoistočne Evrope" u Beogradu, Lohman je rekao da Balkan prema svom položaju može da ima velike koristi od toga, ali da će bez povećanja kapaciteta železničke infrastrukture postati usko grlo koje bi prevoznici mogli da zaobiđu.
On je rekao da se neke zemlje, poput Rusije, Azerbejdžana, Turske i Gruzije, pripremaju za povećanje teretarnog saobraćaja.
Istakao je da, da bi Balkan iskoristio potencijal, treba raditi na unapređenju regionalne saradnje, povećanju ulaganja i usklađivanju sa EU regulativom.
"Primenu EU regulitative treba uraditi na pragmatičan način, a ne samo bez razmišljanja primeniti. Cilj treba da bude unapređenje poslovanja", rekao je Lohman i dodao da se to odnosi i na razdvajanje upravljanja železnicom od infrastrukture.
On je naveo primer Estonije koja se kruto držala primene evropskih propisa, što je dovelo do gubitaka.
Učesnici konferencije koju je organizovao Rasel end Pablišing iz Londona sa Železnicama Srbije i uz podršku Međunarodne železničke unije, složili su se da bez investicija u železničku infrastrutkuru ne može biti razvoja železničkog saobraćaja koji predstvalja održiv način transporta ljudi i robe sa malim uticajem na životnu sredinu.
Železnice Srbije ulažu 1,2 milijarde evra
Predsednik Skupštine akcionara Železnica Srbije Zoran Anđelković rekao je da će Železnice Srbije investirati 1,2 milijarde evra u razvoj infrastrukture i nabavku vozova u naredne tri godine.
Anđelković je rekao da je realizacija pojedinih projekata već u toku i da se finasiraju iz kredita Rusije, Češke i međunarodnih finansijskih institucija.
Background Na listi konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma po železničkom transportu Srbija je na 92. mestu od 121 rangirane države.
Smanjenje državnih subvencija i ukidanje državnog monopola u pojedinim sektorima, uključujući saobraćaj, koraci su koje Srbija mora da preduzme u okviru evropskih integracija. EU ne traži nužno da se ta preduzeća privatizuju već ostavlja mogućnost da se restrukturiranjem od njih stvore efikasnije preduzeća koja će funkcionisati po principima tržišne ekonomije, bez pomoći države.
Železnice Srbije će ubuduće moći da računaju na manje subvencije, koje će, kako je najavljeno, biti uslovljene programom restrukturiranja tog javnog preduzeća na duži period.
"Investicije u razvoj saobraćajne infrastrukture neophodne jer bez njih nema razvoja države i ekonomije", istakao je Anđelković i doda da će modernizacijom infrastrukture Železnice Srbije doprineti razvoju železnice u jugoistočnoj Evropi.
Anđelković je rekao da je uporedo sa investicijama potrebno i restrukturiranje železnica u regionu. "Železnice Srbije će do kraja godine razdvojiti delatnosti prevoza putnika i prevoza robe, što je deo procesa restrukturiranja", istakao je on.
Anđelković je rekao i da je potrebno ukinuti monopol u oblasti železničkog saobraćaja jer jedino tako se može doći do uspešnog oporavka srpske železnice, a uvođenjem konkurencije i do njihovog jačanja.
"Samo razbijanjem monopola i razvijanjem konkurencije u železničkom saobraćaju može da se stvori atmosfera za brži razvoj srpske železnice. Ne smemo se plašiti restrukturiranja i ukidanje monopola", rekao je on.
Anđelković je rekao da su, među investicijama srpskih železnica čija je realizacija počcela, gradnja 13,5 kilometara pruge na relaciji Gilje-Ćuprija i modernizija pruge Beograd-Pančevo, koja se finansira iz ruskog kredita.
Prema njegovim rečima, u okviru projekata vrednih 1,2 milijarde evra koji će biti realizovani projekti su i modernizacije pruge Inđija - Novi Sad, deonica na Koridoru 10 do granice sa Hrvatskom, pruge Niš-Dimitrovgrad i modernizacija dela pruge Beograd-Bar kroz Srbiju.
Izvor: Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|