Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU ima šest meseci da se sabere
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
Lideri EU su na sastanku u Bratislavi dali rok od šest meseci da udahnu novi život Uniji posle odluke Velike Britanije da istupi iz te organizacije. Oni su usvojili mapu puta sa nizom prioriteta na kojima će raditi, poput zaštite spoljne granice, borbe protiv terorizma i oživljavanja inicijative za evropsku odbranu. Složili su se da i nakon Bregzita treba da nastave zajedno jer EU, iako nije savršena, jeste najbolji instrument za suočavanje s izazovima i pretnjama Evropi. Međutim, nisu svi zadovoljni ishodom samita, pre svega italijanski premijer Mateo Renci zbog stavova o migracijama.
U deklaraciji sa samita, održanog 16. septembra, navodi se da je "Bratislava početak procesa". Taj proces će se nastaviti na neformalnom samitu koji će biti organizovan počektom 2017. na Malti, a završiti sastankom u Italiji, u Rimu povodom obeležavanja 60. godišnjice osnivačkih ugovora EU.
Nemačka i Francuska su najavile da će se, kako je rekla nemačka kancelarka Angela Merkel, "intenzivno angažovati u narednim mesecima kako bi proces bio uspešan".
Domaćin neformalnog samita, slovački premijer Robert Fico, predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i šef Evropske komisije Žan Klod Junker ocenili su posle samita da su evropski lideri uspeli da postave EU ogledalo i ukažu na probleme i nedostatke.
Oni su ocenili i da će Bratislavska deklaracija o povratku kontrole nad pojavama koje plaše Evropljane uspeti da povrati poverenje u zajednički projekt jer bolja alternativa od EU ne postoji.
U deklaraciji lideri EU se obavezuju da i nakon Bregzita nastave zajedno jer EU, iako nije savršena, jeste najbolji instrument za suočavanje s izazovima i pretnjama Evropi.
"Iako je jedna zemlja odlučila da nas napusti za nas ostale EU ostaje nezamenjiva. Nakon ratova i dubokih podela našeg kontinenta EU je osigurala mir, demokratiju i omogućila prosperitet našim zemljama. Mnoge druge zemlje i regioni van Unije tek pokušavaju da dođu do naših dostignuća", stoji u Bratislavskoj deklaraciji šefova država i vlada 27 članica Unije.
Lideri 27 članica EU složili su se da će u pregovorima o Bregzitu voditi računa da se ne oštete interesi zemalja koje ostaju u Uniji i upozorili London da ne računa da će moći samo da pokupi "trešnje sa torte".
Šef Evropske komisije Žan Klod Junker takođe je upozorio da je i za EU od 27 članica ključna sloboda kretanje i radne snage.
Iz Bratislave, sa samita nisu svi lideri otišli zadovoljni.
Italijanski premijer Mateo Renci odbio je da se pojavi na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Francuske Fransoa Olandom i nemačkom kancelarkom Angelom Merkel zato što se, kako je kazao, ne slaže sa njihovim zaključcima da je u pitanju migracija napravljen pomak i postignut dobar dogovor o podsticanju ekonomskog rasta.
Renci je uputio oštre kritike na račun Nemačke, tvrdeći da ona kritikuje druge članice EU što ne nastavljaju "stezanje kaiša" a istovremeno ne poštuje pravila Unije i ne smanjuje trgovinski suficit koji je premašio 7,6% BDP, a limit EU je 6%.
Italijanski premijer je podvukao da je na samitu učinjen "mali, veoma mali korak napred" i upozorio da je to "previše malo, jer ako se ne promene EU politike oko ekonomije i imigracije, Evropa se izlaže velikoj opasnosti".
Renci je istakao da ipak zasedanje vođa nije bilo uzaludno, ali je naveo da ono što je uneseno kao zaključak o sprečavanju ilegalne imigracije nikako ne može biti prihvatljivo.
Nezadovoljan mapom puta za migraciju sa samita odlazi i mađarski premijer Viktor Orban, dok ostatak Višegradske grupe za koju je migracija bila glavna tema, pa čak i najverniji saveznik Mađarske, Poljska, govori o pravoj pozitivnoj prekretnici.
"U zaključcima sa današnjeg samita stoji i napomena šefa Evropske komisije Junkera. U Evropskom parlamentu on je kazao da politika rešavanja migrantske krize mora da bude zasnovana na principu dobrovoljnosti i elastičnog doprinosa. Taj novi model izgleda sada svima prihvatljiv", kazala je poljskim novinarima poljska premijerka Beata Šidlo.
Premijerka je naglasila da iz Bratislave odlazi zadovoljna i zbog osetne promene odnosa prema migracionoj politici i zbog upozorenja Velikoj Britaniji da ne može da računa nakon Bregzita na neke velike privilegije na uštrb ostalih članica EU.
Zadovoljan početkom Bratislavskog procesa, deklaracijom i mapom puta je i češki premijer Bohuslav Sobotka."Mapa sadrži i ono što sam kao premijer Češke dugoročno zastupao: pooštravanje kontrole ulaska u EU, jačanje saradnje u odbrani i podsticanje privrednog razvoja", saopštio je Sobotka.
"Dogovor o potpunoj kontroli spoljašnjih granica i radikalno smanjenje migracije jeste ogroman pomak. Do kraja godine biće i evropska granična straža. Ako odaberem taj segment dogovora sa samita, vidim napredak i pre svega interes da idemo zajedno dalje", kazao je zadovoljan rešenjima za migracijski krizu slovački premijer Robert Fico čija vlada je čak tužila EU sudu zbog obavezujućih kvota za relokaciju izbeglica.
Junker je zatražio da se do juna 2017. preduzmu ključni koraci, poput uspostavljanja jedinstvenog evropskog generalštaba koji će koordinirati svim civilnim i vojnim operacijama EU.
Izvor: AFP, Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|