Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Belgija postigla dogovor o CETA, još neizvesno potpisivanje
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.10.2016. |
|
|
|
|
|
|
Belgija je 27. oktobra uspela da usaglasi stav o sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i Kanade (CETA) čijem potpisivanju se protivio frankofoni region Valonija. Belgijski kompromis bi trebalo da omogući potpisivanje tog sporazuma, ali još nije izvesno kada će se to desiti. Kanadske vlasti su pozdravile dogovor postignut u Belgiji ali su izrazile "oprezni optimizam", navodeći da ostaje još posla da se uradi do potpisivanja sporazuma.
Belgijski premijer Šarl Mišl je 27. oktobra saopštio posle sastanka sa predstavnicima frankofonih oblasti i zajednica da je dogovor o CETA postignut.
Belgijska vlada je danima pokušavala da ubedi vlasti Valonije i regiona Brisela i Francusku lingvističku zajednicu da ponovo razmotre veto kojim su blokirale potpisitvanje CETA.
Predsednik reigonalne vlade Valonije Pol Manjet je posle sastanka rekao da je Valonija izuzetno zadovoljna što su se čuli njeni zahtevi.
Prema usvojenoj izjavi, u koji je AFP imao uvid, entiteti Belgije imaće pravo da tokom prelaznog perioda nadziru i procenjuju efekte primene sporazuma na socioekonomskom planu i u oblasti životne sredine, posebno u oblasti poljoprivrede.
Dogovoreno je i da bilo koji regionalni belgijski parlament može obavestiti saveznu vlada tokom prelaznog perioda primene sporazuma o svojoj konačnoj i trajnoj odluci da ne ratifikuje CETA.
Potvrđeno je i da CETA neće uticati na zakone EU o genetski modifikovanim organizmima i da Belgija zadržava pravo da aktivira zašitnu klauzulu u oblasti poljoprivede u slučaju nauršavanja ravnoteže na tržištu.
Dogovor se odnosi i na mehanizam arbitraže koji se uvodi sporazumom u slučaju sukoba investitora i države. Taj mehanizam će biti uveden tek pošto svi parlamenti članica EU ratifikuju sporazum.
Prema sporazumu, multinacionalna kompanija koja uloži sredstva u inostranstvu može da podnese tužbu protiv države koja usvoji politiku suprotnu njenim interesima.
Belgija će zatražiti od Evropskog suda pravde mišljenje o usklađenosti tog mehanizma sa ugovorima o EU.
AFP piše da su Belgiji u vezi s tim Savet EU i Evropska komisija izašli u susret. Manjet je rekao da će četvoro sudija u budućem arbitražnom sudu iz EU imenovati članice i plaćati Unija, kako bi se izbegao uticaj "poslovnih krugova".
Četiri lokalna parlamenta u Belgiji su stavila do znanja da neće potpisati sporazum sa sadašnjim sistemom rešavanja sporova.
"Uvek smo se borili za sporazume koji će ojačatati socijalne norme, norme u domenu životne sredine, štititi javne usluge, kako ne bi bilo privatne arbitraže", rekao je Manjet.
Još se ne zna kada će sporazum biti potpisan
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk je pozdravio "dobre vesti koje je saopštio belgijski premijer" ali je dodao da neće kontaktirati kanadskog premijera DŽastina Trudoa sve dok se ne dovrše sve procedure koje prethode potpisivanju.
Kanadski zvaničnici su pozdravili dogovor postignut u Belgiji, ali su izrazili "oprezni optimizam". Kanadska ministarka za međunarodnu trgovinu Kristija Friland je rekla da još posla ostaje da se uradi, ali da je Kanada spremna da potpiše sporazum čim Evropa bude spremna za to.
Nije, međutim, još poznato, kada bi sporazum mogao biti potpisan.
Portparol Evropske komisije je rekao da Komisija ne želi da unapred određuje datum, dok je komesarka za trgovinu Sesilija Malmstreem, koja je pregovarala o sporazumu CETA u ime 28 članica, rekla da se nada da će datum biti uskoro određen.
Ambasadori ostalih 27 članica su, pošto je objavljeno da je postignu dogovor među Belgijancima, dali preliminarno odobrenje za sporazum.
Vlasti članica EU su pozvane da do 28. oktobra u ponoć dostave pisano mišljenje o CETA. Belgijski premijer je rekao da očekuje da će i Belgija dostaviti mišljenje u tom roku, pošto dogovor sa Valoncima 28. oktobra razmotre parlamenti entiteta Belgije.
Za pristanak Belgije na CETA neophodno je da saglasnost daju regionalni parlamenti.
Primena sporazuma, pošto ga EU i Kanda potpišu, biće delimična i privremena tokom prelaznog perioda dok ga ne ratifikuju sve članice EU što može trajati više godina.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|