Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Spor Francuske i Italije oko imigranata
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Odluka Francuske da ne dozvoli dolazak vozova iz italijanskog grada Vintimile 17. aprila bacila je dodatnu senku na odnose Francuske i Italije, koje se spore oko rešavanja problema imigranata iz Tunisa. Evropska komisija saopštila je 18. aprila da Francuska tom odlukom nije prekršila pravila Šengenskog sporazuma.
Francuska je 17. aprila tokom nekoliko sati obustavila dolazak vozova iz Vintimilea, zbog protesta imigranata i francuskih i italijanskih aktivista koji su želeli da ih isprate preko granice. Ta odluka izazvala je bes italijanskih vlasti, po čijoj oceni je to "kršenje evropskih načela".
Francuski ministar unutrašnjih poslova Klod Gean (Claude Gueant) je, međutim, 18. aprila kazao da Francuska "doslovno primenjuje" duh Šengenskog sporazuma. On je istakao da Francuska ne želi napete odnose sa Italijom.
Senka se nadvila nad francusko-italijanskim odnosima, i potrebno je da obe zemlje pokažu volju da, kao zemlje koje su učestvovale u izgradnji Unije, žele da ulože zajedničke napore za suočavanje sa talasom imigranata, kazao je šef italijanske diplomatije Franko Fratini (Franco Frattini) u intervjuu za levičarski dnevnik Republika (Reppublica).
Napetost u odnosima Francuske i Italije raste u prethodnih 10-ak dana, od kada je Italija, suočena sa prilivom više od 20.000 imigranata iz Tunisa u ovoj godini, odlučila da im izda privremene boravišne dozvole koje im omogućavaju kretanje po šengenskoj zoni i odlazak kod prijatelja i rođaka u Francuskoj i drugim delovima Evrope.
Francusku je taj postupak razbesneo i ona je za svoje stavove pridobila nekoliko zemalja članica. Odluka francuskih vlasti je da prelazak preko granice dozvole samo onim migrantima koji imaju pasoš i dovoljno novca.
Francuska je u ponedeljak dobila podršku Evropske komisije za obustavu železničkog saobraćaja od pograničnog italijanskog grada Vintimilea ka Francuskoj tokom skupa imigranata. Komisija je, naime, saopštila da Francuska nike prekršila odredbe Šengenskog sporazuma.
Background U Italiju je od početka godine došlo više od 22.000 imigranata iz Tunisa, većinom na malo ostrvo Lampeduza koje ima 5.000 stanovnika. Italija je nezadovoljna reakcijom EU i optužila je druge zemlje za nedostatak solidarnosti u rešavanju tog problema. Zbog toga je odlučila da imigrantima izda privremene dozvole koje će im omogućiti da se kreću po šengenskoj zoni.Ta odluka je posebno izazvala bes Francuske, za koju se smatra da je glavna destinacija tuniskih imigranata. Zajednica Tunižana u Francuskoj je jaka, i zato imigranti pokušavaju da odu tamo, u nadi da će im porodica i prijatelji pomoći da pronađu smeštaj i posao na crnom tržištu.
Problem imigranata u EU pogoršao se ove godine zbog političkih promena i smene vlasti u Tunisu i Egiptu i krize u Libiji.
Francuska je objasnila da je to "veoma privremeni prekid" i da se sada saoraćaj normalno odvija, pa izlgeda da to ne potpada pod odredbe o kontroli granica u zoni Šengenskog sporazuma, kazala je komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstrom). Obrazloženje je bilo da skup imigranata i aktivista za njihova prava predstavlja opasnost za javni red i mir.
Na skupu, koji prema navodima francuskih vlasti nije bio prijavljen, okupilo se između 250 i 300 aktivista sa severa Italije. Oni su ušli u voz u Đenovi, u kojem je trebalo da isprate tuniske imigrante do Nice u Francuskoj.
Kako je saopšteno, aktivisti su želeli da se suprotstave blokadi koju su vlasti nametnule, da bi se otvorile granice i omogućio slobodan pristup na evropsku teritoriju, a namera im je bila i da podsete da nijedno ljudsko biće nije "ilegalac".
Međutim, voz je zaustavljen na poslednjoj stanici pred granicu sa Francuskom, u Vintimileu.
U Italiji je ta mera izazvala oštre reakcije. "Šamar Pariza Rimu", pisalo je na naslovnici Republike. U tom listu ocenjeno je da je došlo do suočavanja dva populistička stava, francuskog i italijanskog.
"Lako je Italiji da se velikodušno odnosi prema teritoriji drugih", odgovorio je u Francuskoj Kristijan Estrozi (Christian Estrosi), zamenik gradonačelnika Nice iz vladajuće Unije za narodni pokret - UMP.
Socijalistička partija Francuske je, pak, ocenila da je potez Francuske neprihvatljiv i osudila je egoizam koji se razvija u Evropi.
Portparol francuskog ministarstva inostranih poslova Bernar Valero (Bernard) rekao je na konferenciji za novinare da Francuska sarađuje sa Italijom i evropskim institucijama da bi se pronašla trajna rešenja za problem imigracije.
Nesporazum Francuske i Italije o migrantima događa se u trenutku kada francuska vlada zauzima oštriji stav prema imigraciji, godinu dana pre predsedničkih izbora i u kontekstu rekordne nepopularnosti sadašnjeg pedsednika i jačanja ekstremne desnice.
Francuska namerava da smanji i legalnu imigraciju. U tom cilju ministar rada Francuske Gzavije Bertran (Xavier Bertrand) najavio je da namerava da skrati listu zanimanja za koja će se tražiti inostrani radnici. On je kazao da je njegova osnovna dužnost da obuči one koji traže posao za zanimanja koja se traže.
Izvor: AFP
Povezani sadržaj
|
|
|