Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pariz i Rim traže uvođenje kontrole granice unutar EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Francuska i Italija, suočene sa prilivom ilegalnih imigranata iz severne Afrike, ocenile su da su potrebne izmene Šengenskog sporazuma kojim je omogućena sloboda kretanja u zemljama potpisnicama, većinom članicama EU. Dve zemlje su zatražile od Brisela da razmotri mogućnost privremenog uvođenja kontrole granice unutar Unije.
Pitanje ilegalnih imigranata bilo je jedna od tema redovnog sastanka italijanskog premijera Silvija Berluskonija (Berlusconi) i francuskog predsednika Nikole Sarkozija (Nicolas Sarkozy) 26. aprila u Rimu. To pitanje je posebno osetljivo za dve zemlje pošto su izložene prilivu velikog broja ilegalnih imigranata iz severne Afrike zbog rata u Libiji i političkih promena u Egiptu i Tunisu.
"U izuzetnim okolnostima, obojica smatramo da su potrebne izmene Šengenskog sporazuma na kojima ćemo zajedno raditi", rekao je Berluskoni posle sastanka sa francuskim predsednikom.
"Mi želimo da Šengen živi a da bi mogao da živi potrebno je da se reformiše", rekao je Sarkozi na konferenciji za novinare. "Baš zato što verujemo u Šengen, želimo da on bude osnažen", dodao je on.
Sarkozi je rekao da je imao razumevanja za probleme sa kojima se Italija suočava, ali da je Francuska među članicama EU primila najviše imigranata. To je potvrdio i Berluskoni, ocenviši da je Francuska učinila veće napore od Italije na tom planu i da je primila pet puta više tuniskih imigranata od Italije.
Berluskoni je rekao da su Sarkozi i on poslali zajedničko pismo institucijama EU kome se zatražili da veću podršku drugih članica zemljama na jugu Unije. "Te zemlje ne smeju ostati same", rekao je on.
U pismu Evropskoj komisiji i Evropskom savetu, Sarkozi i Berluskoni su podsetili da je ponovno uvođenje granične kontrole predviđeno "u slučaju izuzetnih teškoća u upravljanju zajedničkom spoljnom granicom".
Background U Italiju je od početka godine došlo više od 22.000 imigranata iz Tunisa, većinom na malo ostrvo Lampeduza koje ima 5.000 stanovnika. Odluka italijanskih vlasti da im izda privremene dozvole posebno je izazvala bes Francuske, za koju se smatra da je glavna destinacija tuniskih imigranata.
Šengenski prostor je zona u kojoj je slobodno kretanje zagarantovano. Osnovana je na bazi Šengenskog sporazuma iz 1985. godine. Tada je brojala pet zemalja članica, a danas ih ima 25. Od zemalja članica EU, Velika Britanija i Irska su zatražile da ne uđu u šengenski prostor, a Kipar, Bugarska i Rumunija su se prijavili za članstvo ali još nisu dobili zeleno svetlo za pristupanje. Šengenu su pristupile i tri zemlje koje nisu članice EU - Island, Švajcarska i Norveška.
Oni su naglasili da "pritisak na zajedničku granicu" utiče na sve članice i ocenili da je na samitu EU u junu potrebno dati politički podstrek "kako bi se prevazišle prepreke za donošenje konkretnih odluka".
"Prioritet EU je brzo pronalaženje opšteg dogovora sa susedima na jugu Mediterana", navodi se u pismu.
Sarkozi i Belruskoni su zatražili i veću finansijsku pomoć zemljama koje prime imigrante i naveli da je od suštinskog značaja da EU uvede jedinstveni sistem azila. Dodali su da je neophodno ojačati evropsku agenciju za kontrolu granice Fronteks (Frontex).
Italijanski ministar spoljnih poslova Franko Fratini (Franco Frattini) je ranije rekao da promene Šengenskog sporazuma ne bi kršile slobodu kretanja u EU ali da sporazum treba "proveriti". "Svi sporazumi neizbežno zastarevaju", rekao je Fratini za dnevnik Sole 24 ore od 24. aprila. "Berlinski zid u severnoj Africi je pao i kontekst u kome su pisani ovi sporazumi, pa i Lisabonski sporazum, radikalno se promenio", dodao je on.
Neimenovani francuski zvaničnik je ranije rekao da se šengenski prostor suočava sa teškoćama. "Upravljanje Šengenom nije dovoljno dobro. Čini se da postoji potreba da se razmisli o mehanizmu koji će omogućiti, u slučaju sistematičnih neuspeha na spoljnoj granici, da se interveniše putem privremene suspenzije, do otklanjanja slabosti", rekao francuski izvor.
Italijanska vlada je 7. aprila usvojila uredbu kojom je omogućila imigrantima iz Tunisa da se slobodno kreću u šengenskom prostoru tri meseca. Na osnovu te uredbe Rim izdaje imigrantima privremene dozvole za putovanje po šengenskom prostoru.
Evropska komisija će preciznije definisati propise za Šengen
Evropska komisija će utvrditi vanredne okolnosti u kojima će članice šengenskog prostora moći da privremeno uvedu kontrolu na svojim granicama, rekao je portparol Evropske komisije Olivije Baji (Olivier Bailly).
On je rekao da je i prema sadašnjim propisima moguće privremeno uvesti takvu kontrolu, ali da Komisija sada nastoji da precizno definiše okolnosti u kojima će to biti moguće.
Prema njegovim rečima, predloge će 4. maja formulisati komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstrom) kako bi ministri unutrašnjih poslova EU mogli da ih razmotre 12. maja.
Baji je, međutim, rekao da neće biti predložene revolucionarne izmene već da će cilj predloga biti da se otklone razlike u tumačenju propisa.
Izvori u EU su rekli da se uvođenju kontrole nacionalnih granica može pribeći kao poslednjem sredstvu u slučaju da članica EU ne uspe da ispuni svoje obaveze u kontorli spoljne granice Unije.
Sesilija Malmstrem je ranije rekla da bi Francuska, ako želi da zatraži suspenziju slobode kretanja, morala da se pozove na ozbilnju pretnju javnom redu i miru. "Ali, to ovde nije slučaj", ocenila je ona.
Izvor: AFP i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|