Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Čižov: Rusija i EU nastavljaju saradnju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Ruski ambasador u EU Vladimir Čižov rekao je da se nastavljaju pregovori Rusije i EU o novom sporazumu koji će pružiti okvir za njihove odnose, ali da je napravljena tehnička pauza kako bi se rešila pitanja koja su se pojavila u oblasti trgovine i investicija. Čižov je rekao da su politički projekti između Rusije i EU mogući i pored neslaganja oko nekih pitanja, poput statusa Abhazije i Južne Osetije.
U intervjuu za briselski EurAktiv, Čižov je rekao da Rusija ima razumevanja za teškoće sa kojima se Evropska unija suočava na unutrašnjem planu, poput preispitivanja šengenskih propisa zbog priliva imigranata i krize u zoni evra.
Čižov je odbacio ocenu da Rusiji odgovaraju problemi sa kojima se EU suočava zbog priliva imigranata jer to otvara pitanje ljudskih prava i osnovnih sloboda u samoj Uniji. On je rekao da ti događaji ne doprinose stvaranju "pozitivnog okruženja" za dijalog Rusije i EU čiji je cilj ukidanje viza.
Ruski ambasador u EU je rekao stanje u oblasti ljudskih prava u Rusiji nije idealno ali da se poboljšava i ocenio da predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej (Van Rompuy) nikada nije javno govorio o pitanju ljudskih prava u Rusiji, jer, kako je ocenio Čižov, i on sa svoje strane ima razumevanja za prilike u Rusiji.
Čižov je rekao da su u toku nezvanične konsultacije o pitanjima u vezi sa novim sporazumom o partnerstvu EU i Rusije, navodeći da je jedna runda održana prošle nedelje u Ženevi a da je sledeća planirana za sledeću nedelju u Moskvi.
Prema njegovim rečima, nastavljaju se i razgovori o ostvarivanju inicijative Partnerstvo za modernizaciju, koja je pokrenuta prošle godine na samitu Rusija-EU u Rostovu na Donu.
O pitanju ukidanja viza i obnavljanju postojećih viznih olakšica biće reči na sastanku Stalnog saveta za partnerstvo EU-Rusija koji će se održati 19. maja Sankt Petersburgu o saradnji u oblasti sloboda, pravosuđa i bezbednosti. Na sastanku će učestvovati ministri unutrašnjih poslova Mađarske i Poljske i evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Malmstrom), najavio je ruski ambasador.
Background EU i Rusija su sklopile Sporazum o partnerstvu i saradnji 1994. godine, a pregovori o novom sporazumu su pokrenuti u junu 2008. Novi sporazum treba da unapredi i zameni postojeći sporazum, a do kraja 2010. održano je 12 rundi u pregovorima. Saradnja Rusije i EU se odvija u četiri oblasti - ekonomiji i zaštita prirodne sredine; oblasti sloboda, bezbednosti i pravosuđa; spoljne bezbednosti i istraživanju i obrazovanju.
Brisel i Moskva sarađuju u rešavanju mnogih pitanja na međunarodnom planu, poput suzbijanja organizovanog kriminala i borbe protiv terorizma, sprečavanja naoružavanja, bliskoistočnog mirovnog procesa i nuklearnog pitanja Irana.
Nakon pokušaja Gruzije da vojnom intervencijom ostvari kontrolu nad Južnom Osetijom u avgustu 2008, Rusija je uputila svoje snage u tu oblast, koja je ubrzo proglasila i nezavisnost. Pored Moskve još tri zemlje u svetu priznaju tu oblast kao nezavisnu državu.
Rusija je treći trgovinski partner EU a Unija se dobrim delom snabdeva naftom i gasom iz Rusije.
Vizne olakšice za građane Rusije koji putuju u EU, uvedene su 2007. godine. Zemlje šengenskog prostora godišnje izdaju 3,6 miliona viza ruskim građanima. Moskva i Brisel razgovaraju o mogućnosti ukidanja viza za građane Rusije u budućnosti ali do sada nije utvrđen datum.
On je izrazio nadu da će na sastanku biti pokrenut i dijalog o migracijama i naveo da će se razgovarati i o borbi protiv terorizma, organizovanog kriminala, trgovine drogom, saradnji Rusije sa evropskim policijskim i pravosudnim agencijama, Europolom i Eurodžastom (Eurojust), i saradnji u oblasti pravosuđa.
Najavio je da će se naredni, 27. po redu, samit EU-Rusija održati 9. i 10. juna u Nižnjem Novgorodu.
Upitan da li smatra da EU i Rusija mogu da ostvare velike političke projekte, iako između njih postoje neslaganja oko nekih pitanja poput statusa Abhazije i Južne Osetije, on je rekao da u svetu ima raznih drugih sukoba, kao i da u samoj EU postoje neslaganja oko nekih pitanja, poput statusa Kosova.
"Postoji neslaganje oko Kosova i svi znamo da članice EU imaju različite stavove o tome. Rusija deli stav pet članica koje nisu priznale Kosovo", rekao je on. Navodeći primer Kipra, on je ukazao da na teritoriji EU postoji mirovna operacija UN, tako da "niko nije savršen".
On je ocenio da je pitanje Abhazije i Južne Osetije, dve gruzijske oblasti koje su proglasile nezavisnost, rešeno, odnosno da su to sada dve dinamične demokratije sa kojima je Rusija uspostavila pune diplomatske odnose.
Na ocenu da Gruzija ima podršku EU u stavu da su njenu teritoriju okupirale strane snage, Čižov je rekao da EU nikada nije pominjala okupaciju i da bi to bilo pogrešno sa stanovišta međunarodnog prava. Ukazao je da okupacija znači da strana sila ostvaruje upravu nad celom teritorijom neke zemlje ili njenim delom, što, kako je ocenio, ovde nije slučaj.
Čižov je rekao da Rusija ne spreča evropske postmatrače da uđe u te teritorije već lokalne vlasti. "EU treba da se obrati lokalnim vlastima u Abhaziji i Južnoj Osetiji, ako želi da uđe na njihovu teritoriju", rekao je on.
Ključno članstvo Rusije u STO
Upitan da li se razmišlja o otelotvorenju ideje koju je uoči posete Nemačkoj izneo ruski premijer Vladimir Putin o stvaranju "harmonične ekonomske zajednice od Lisabon do Vladivostoka", Čižov je rekao da je preduslov za to da Rusija postane članica Svetske trgovinske organizacije (STO).
Na ocenu da bi za stvarenje takve ekonomske zajednice bio potreban novi institutcionalni okvir za odnose EU i Rusije koji se sada utvrđuju na polugodišnjima samitima, on je rekao da će novi sporazum o partnerstvu pružiti novi institucionalni okvir i savremenu, efikasnu strukturu za odnose EU i Rusije.
Izrazio je uverenje da će Rusija postati članica STO, navodeći da su mnoga pitanja rešena tokom gotovo 18 godina pregovora i da su ostala neka manja pitanja kojima neke zemlje, kako je ocenio, pridaju prevliki značaj. Na te pregovore su uticali i spoljni faktori poput globalne ekonomske i finansijske krize, dodao je on.
Čižov je rekao da izostanak napretka u tim pregovorima izaziva nezadovoljstvo i da su mnogo uspešniji pregovori o stvaranju carinske unije Rusije sa dve bivše sovjetske republike, Kazahstanom i Belorusijom, koja, kako je rekao, već postaje u jedinstven ekonomski pristor.
Rusija, takođe, ulaže napore da uskladi pregovore o STO i stvaranju carinske unije sa bivšim sovjetkim republikama a to pitanje će se rešavati i u pregovorima o novom strateškom sporazumu sa EU.
Izvor: EurActiv.com
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|