Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Španija uvodi ograničenja za radnike iz Rumunije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.08.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija odobrila je 11. avgusta Španiji da uvede privremena ograničenja za Rumune na tržištu rada. Komisija je to odobrila zbog teške ekonomske situacije u Španiji i visoke nezaposlenosti, kao i zbog izuzetno visoke stope nezaposlenosti Rumuna koji su već registrovani na španskom tržištu. Zemlje članice imaju dve sedmice da od Saveta ministara zatraže da suspenduju tu odluku, a Komisija to može odlučiti u svakom trenutku.
Slobodan pristup tržištu rada i dalje će imati oni koji su do 11. avgusta registrovani u Španiji kao osobe koje traže posao.
Evropski komesar za zapošljavanje Laslo Andor kazao je da ta odluka ne znači da Komisija rešenje za nezaposlenost vidi u zatvaranju tržišta i istakao da je reč o "specifičnoj" situaciji na tržištu rada u Španiji. "Uveren sam da po pravilu ograničavanje kretanja evropskih radnika nije rešenje za visoku nezaposlenost. Trebalo bi da se fokusiramo na stvaranje mogućnosti za zapošljavanje", kazao je Andor.
On je istakao da je Španija uvek bila otvorena po pitanju tržišta rada i dodao da razume da su se španske vlasti odlučile za ovaj korak "zbog dramatične situacije u vezi sa zapošljavanjem i složenog finansijskog okruženja". Španija, kako je naveo, uprkos uvođenju ograničenja ostaje otvorenija prema stranim radnicima nego mnoge druge zemlje, a ograničenje je dozvoljeno i ugovorom o pristupanju EU.
Španija je zatražila da ograničenje traje do kraja 2012. godine. Komisija smatra da je to "razuman" period, a španske vlasti će imati obavezu da tom telu EU šalju tromesečne izveštaje o situaciji na tržištu rada.
Španija se sočava sa ozbiljnim problemima na tržištu rada. Stopa nezaposlenosti u junu je iznosila 21%, dok je prosek EU 9,4%. Pritom je stopa privrednog rasta bila 0,3% u prvom tromesečju ove godine u poređenju sa prehthodnim kvartalom, dok je u EU iznosila 0,8%.
Background Prilikom pristupanja zemalja srednje i istočne Evrope EU ostavljen je prelazni period tokom kojeg su "stare" članice mogle da zadrže ograničenja na tržištu rada. U slučaju zemalja koje su EU pristupile 2004. godine, taj rok je istekao u maju ove godine, kada su ukinuta sva ograničenja na pravo na rad u bilo kojoj članici za građane Češke, Estonije, Letonije, Litvanije, Mađarske, Poljske, Slovenije i Slovačke, koje su zajedno sa Kiprom i Maltom pristupile Uniji.
U slučaju Rumunije propisana je privremena mogućnost ograničenja za pristup tržištu rada najduže do 31. decembra 2013. godine.
Španija je, međutim, u potpunosti otvorila tržište još 1. janara 2009. tako da sada priliv potencijalnih radnika iz Rumunije može da privremeno smanji samo uz pomoć mehanizama za slučajeve krize, odnosno da zatraži privremena ograničenja zbog poremećaja na tržištu rada. Španske vlasti to su i učinile 28. jula 2011. To je prvi put da se taj mehanizam aktivira u zoni slobodnog kretanja radnika.
Utvrđeno je, takođe, da je nezaposlenost među Rumunima u Španiji jako visoka i iznosila 30% u pvrom tromesečju ove godine. Ta stopa je prema podacima Komisije pre tri godine iznosila 12,6%. U isto vreme drastično je smanjena i stopa zaposlenosti sa 71,2% na 54,3%. U prvom tromesečju u Španiji je bilo 191.400 nezaposlenih Rumuna, dok ih je pre tri godine bilo 80.100.
U Španiju i dalje dolazi veliki broj građana Rumunije, iako je priliv smanjen verovatno zbog ekonomskih problema.
Većina zemalja pre roka otvorila tržište rada za Rumune
Sve zemlje članice imaju obavezu da od 2014. u potpunosti otore tržište rada za građane Rumunije.Španija je jedna od 15 zemalja koje su do sada to učinile. To su do sada učinile i Danska, Estonija, Kipar, Letonija, Litvanija, Poljska, Slovenija, Slovačka, Finska, Švedska, Mađarska, Grčka, Češka, Portugalija i Bugarska.
Ostale zemlje su zadržale sistem radnih dozvola, s tim što su neke zemlje uvele pojedine olakšice u skladu sa situacijom na tržištu rada.
U Belgiji je uvedena ubrzana procedura izdavanja radnih dozvola za pet dana za zanimanja u kojima nema dovoljno radnika.
Nemačka je uvela olakšice za fakultetski obrazovane ljude i inženjere u nekim sektorima - vazduhplovstvu, mašinstvu, elektrotehnici i proizvodnji vozila. Njima je potrebna dozvola, ali ne moraju da polažu test za ulazak na tržište rada.
U Irskoj se izdaje dozvola ukoliko poslodavac ne može da pronađe radnika u ostalim zemljama EU.
Francuska ima pojednostavljenu proceduru za 150 zanimanja u kojima se izdaje radna dozvola bez obzira na situaciju na tržištu rada.
Italija ne traži radne dozvole za neke sektore - poljoprivredu, hotelijerstvo i turizam, rad u kući, službe za negu, izgradnju, inženjerstvo, menadžerske poslove i visokostručan rad, kao i za sezonske poslove.
Luksemburg je uveo pojednostavljene procedure za rad u poljoprvredi, vinogradarstvu, hotelijerstvu i ugostiteljstvu, kao i za osobe sa specifičnim kvalifikacijama u finansijskom sektoru.
Malta izdaje radne dozvole za pozicije koje iziskuju kvalifikovane ili iskusne radnike, kao i za zanimanja u kojima se beleži manjak radnika.
U Holandiji se može izdati radna dozovola u slučaju da nema odgovarajućih radnika u toj zemlji i ostalim članicama EU i da je poslodavac u stanju da obezbedi dolične uslove za rad i smeštaj. Ukoliko postoji nedostatak na tržištu rada mogu se napraviti izuzeci.
U Velikoj Britaniji radnu dozvolu, osim za neke kategorije radnika, traže firme. Za niskokvalifikovane radnike postoje kvote za sektoru poljoprivrede i prerade hrane.
Austrija je zadržala sistem radnih dozvola, ali odobrava radne dozvole nakon testa na tržištu rada za 65 zanimanja u kojima s e beleži nestašica radne snage.
Izvor: EurActiv.rs
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|