Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Većina Evropljana protiv imigracije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.08.2011. |
|
|
|
|
|
|
U mnogim zemljama u svetu postoji otpor prema imigraciji - većina stanovnika smatra da su njene posledice negativne a broj imigranata prevelik, pokazuje istraživanje koje je u 23 zemlje sprovela agencija za istraživanje javnog mnjenja Ipsos. U većini evropskih zemlja negativan stav prema imigraciji je veoma izražen, kao i u SAD, Rusiji, Južnoj Africi i Turskoj. U tim zemljama građani su u većini slučajeva ocenili da imigracija ima "prilično ili vrlo negativan uticaj".
Negativno raspoloženje prema imigraciji veoma je izraženo u Evropi u kojoj se više od 65% Španaca, Britanaca, Belgijanaca i Italijana u potpunosti ili delimično slaže da je "previše imigranata u njihovoj zemlji". Samo u Poljskoj i Švedskoj većina ispitanika ne smatra da imigracija ima loš uticaj na društvo ali ni u jednoj zemlji Evrope većina ispitanika ne smatra da imigracija ima pozitivne efekte.
Većina građana u mnogim zemljama EU slaže se da imigracija otežava zapošljavanje i da stvara "preveliki pritisak na javne službe", kao što su zdravstvo i obrazovanje.
Istraživanje Ipsosa, sprovedeno u julu, pokazalo je da su samo Rusi, među kojima čak 77% smatra da ima previše imigranata u zemlji, nezadovoljniji od Britanaca (76%), a raspoloženje je slično i u Belgiji (72%), Italiji i Španiji (67%) i Južnoj Africi (66%).
Najmanje nezadovoljstva imigracijom ima u Japanu, samo 15% Japanaca smatra da ima previše doseljenika u njihovoj zemlji. Najpozitivniji stav prema imigraciji imaju Brazilci kojih gotovo polovina (49%) smatra da će imigranti učiniti njihovu zemlju zanimljivijim mestom za život a 47% ih smatra da je to dobro za ekonomiju Brazila koja je u zamahu. Tako misli o uticaju imigracije u svojoj zemlji 33%, odnosno 27% Britanaca.
Background Prema procenama Eurostata, u Evropskoj uniji živi 502,5 miliona ljudi što je 1,4 miliona više u odnosu na 2010. Na povećanje broja stanovnika je uticao i pozitivan prirodni priraštaj, ali još više od toga priliv imigranata.
U zemljama članicama EU u 2009. državljanstvo je dobilo 776.000 osoba.
Više od 12 miliona građana EU je živelo u nekoj drugoj članici u 2010.
Zbog negativnog raspoloženja prema imigrantima i imigracijii na ispitu je privrženost članica EU principu slobode kretanja. Vlade u Danskoj i Holandiji, čije se parlamentarne većine oslanjaju na podršku stranaka desnice koje su protiv prijema imigranata, uvele su mere koje su se odrazile na slobodu kretanja. Danska je tako ponovo uspostavila carinske kontrole na granici prema članicama EU, što su oštro kritikovale Evropska komisija i Nemačka.
Broj imigranata se drastično uvećao u poslednjoj deceniji. Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM) broj imigranata je porastao je 150 miliona u 2004. na 214 miliona koliko ih danas ima u svetu. Ipak, u EU opao je priliv imigranata poslednjih godina zabog ekonomske recesije.
U velikoj studiji koju je prošlog meseca objavila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) utvrđeno je da je broj imigranata u većini evropskih zemalja opao tokom 2009. godine, uključujući Francusku gde je zabeležen pad od 7%, Nemačku (13%), Španiju (18%) i Italiju (25%). U istom periodu broj doseljenika u Irskoj i Češkoj je skoro prepolovljen.
Statistička služba EU, Eurostat, utvrdila je da je na nivou Unije broj imigranata u 2008. opao za 6% dok se broj emigranata povećao za 13%. Ipak, Eurostat je naglasio da se broj stranih državljana koji žive u EU povećao sa nešto manje od 29 miliona u 2007. na današnjih skoro 32,5 miliona. Ovim podacima su obuhvaćeni i građani EU koji prebivaju u drugoj zemlji članici.
I dok Evropljani dele negativan stav prema imigraciji, postoje razlike među evropskim državama Evrope. Broj stranaca u nekim državama a naročito u Belgiji, Francuskoj i Nemačkoj blago se uvećao protekle decenije ili se čak smanjio dok je u drugim zemljama, koje su tradicionalno zemlje emigracije, naglo skočio.
Prema Eurostatu, u Italiji se od 1999. do 2010. broj stranaca povećao sa 1,2 miliona na 4,2 miliona a ta slika je još izraženija u Španiji gde je broj stranaca porastao sa 650.000 na 5,7 miliona i nešto manje izražena u Irskoj gde sada živi 420.000 stranaca prema 120.000 koliko ih je bilo ranije.
Izvor: Euractiv.com i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|