Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Tuskovi liberali prvi od pada komunizma dobili drugi mandat
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Rezultati parlamentarnih izbora održanih 9. oktobra u Poljskoj nakon prebrojavanja glasova sa dve trećine birališta potvrđuju da su Poljaci prvi put od pada komunizma vladi dali drugi mandat. Premijer Donald Tusk i njegovi liberali dobili su poverenje da vode zemlju i naredne četiri godine. Na odlučivanje je uticalo i dobro stanje poljske privrede, ali i dobar odnos Tuska sa uticajnim susednim zemljama. Predsednik Poljske pozvao je na brzo okončanje pregovora o koaliciji.
Proevropska liberalna Građanska platforma prema tim delimičnim rezultatima osvojila je 39,19% glasova a glavni rival, opoziciona evroskeptična konzervativna stranka Pravo i Pravda bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog 29,88%, saopštila je Državna izborna komisija nakon prebrojanih 99,18% glasova.
Delimični rezultati potvrđuju tako izborne procene odmah nakon zatvaranja birališta 9. oktobra u 21 čas na osnovu anketa među biračima, posebno što se tek na kraju prebrajaju glasovi iz velikih gradova gde čvrsto uporište imaju upravo Tuskovi liberali.
Svoje poslanike među 460 članova donjeg doma, Sejma, imaće još najveće iznenađenje izbora, antiklerikalna nova stranka Pokret Palikota Janoša Palikota, bivšeg majstora za skandale poljske političke scene koji je zato napustio redove Tuskovih liberala. Po dosadašnjim rezultatima on ima 10% glasova.
Preko 8% glasova partnera u Tuskovoj dosadašnjoj vladi, demohrišćana iz Poljske narodne stranke vicepremijera Valdemara Pavlaka, daju realnu verovatnoću da Poljsku vodi ne samo isti premijer već i ista koalicija protekle četiri godine. Pavlakovi demohrišćani su već nakon prvih procena 9. oktobra najavili da očekuju da će se opet naći u koaliciji. U Sejm još ulazi i Savez demokratske levice sa 8,25% glasova i jedan predstavnik nemačke manjine koja po Ustavu bez obzira na rezultate ima garantovano mesto u donjem domu.
Background Predsednik Poljske Bronjislav Komorovski raspisao je 4. avgusta redovne parlamentarne izbore za 460 poslanika Sejma i 100 senatora za 9. oktobar. Među značajnim temama kampanje našli su se ekonomska kriza i posledice pada aviona predsednika Leha Kačinjskog u aprilu 2010. u ruskom gradu Smolensku. Od pada komunizma u Poljskoj do danas nijedna vlada nije dobila drugi mandat, a samo jedna je izdržala do kraja mandata.
Poljska predsedava EU u drugoj polovini ove godine. Ona je pristupila 2004. godine, sa još devet zemalja.
Preračunato na mandate, Tuskovi liberali sa 206 i Pavlakovi demohrišćani sa 28 mandata imaju većinu od 234 od ukupno 460 mesta u Sejmu.
Prema rezulatatima, Tuskovi lierali imaće komotnu većinu u gornjem domu parlamenta koji se bira po većinskom sistemu.
Na izbore u nedelju, tek druge redovne od pada komunista, pošto je osim Tuskove ceo četvorogodišnji mandat izdržala samo vlada sadašnjeg predsednika Evropskog parlamenta Ježija Buzeka, izašlo je 47,25% od 30,5 miliona Poljaka sa pravom glasa.
Istorijsku pobedu Tusku i njegovim liberalima, prema prvim ocenama analitičara ali i bivšeg predsednika Poljske Aleksandra Kvašnjevskog, obezbedilo je uverenje Poljaka da u vreme krize "ne treba menjati zapregu koja dobro vuče". Poljska je već prvi talas krize najmanje osetila i jedina ostala zelena oaza privrednog rasta u moru recesije koje je pogodilo u jeku ekonomske krize od 2008. godine celu Evropsku uniju.
Poljaci su takođe uvereni da Tusk, koji uživa ugled u Evropi i umesto podozrivosti Kačinjskog prema moćnim susedima Nemačkoj i Rusiji ide putem poboljšavanja odnosa, ima najveće šanse da se izbori za maksimalno veliku kvotu dotacija iz evropskih fondova, te da će Poljska ostati najveći neto korisnik dotacija i u narednom budžetskom periodu EU.
Predsednik Poljske Bronjislav Komorovski pozvao je nakon zatvaranja birališta i prvih procena o pobedi liberala 9. oktobra na ubrzane razgovore partija o vladajućoj koaliciji. "Zbog toga što Poljska predsedava Evropskom unijom neophodno je da brzo dobije stabilnu vladu", naglasio je večeras Komorovski.
Donald Tusk će o novoj vladi već 10. oktobra razgovarati sa predsednikom Komorovskim, iako će zvanični rezultati biti saopšteni tek 11. oktobra.
Za poljske liberale već su bile uspešne prve četiri godine, budući da su tek druga vlada od pada komunizma u Poljskoj, pored vlade sadašnjeg predsednika Evropskog parlamenta Ježija Buzeka, koja je ostala na vlasti pune četiri godine.
Svet je, kako Zapad tako i Istok, pobedu Tuskovih liberala dočekao kao dobar signal i znak da je za Poljake postala važnija normalnost i predvidljivost, pouzdanost na međunarodnoj sceni, a više ih ne privlači nacionalizam, podozriv prema susedima niti naglašeni uticaj Poljske katoličke crkve. Izbori za 460 poslanika Sejma i 100 senatora u gornjem domu pokazali su da Poljacima nije stalo da neko pokušava da od Varšave pravi Budimpeštu, kako je priznajući izborni poraz obećao sinoć lider konzervativaca Jaroslav Kačinjski.
I ovi izbori pokazali su duboke podele u poljskom društvu, na Poljsku B, nerazvijenih, zaostalih regiona na istoku zemlje, gde su pobedu a uz to još i u bogatom ali tradicionalno pobožnom Malopoljskom vojvodstu sa centrom Krakovom, ukupno u pet vojvodstava odneli konzervativci Kačinjskog.
I na zapadnu i centralnu Poljsku A, velikih gradova i bogatih regiona u koje se godinama sliva novac od stranih ulaganja, i koja glasa za liberale.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|