Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mađarskoj preti kazna zbog visokog deficita
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Mađarska bi mogla biti prva zemlja kojoj će EU u skladu sa novim propisima nametnuti sankcije zbog visokog budžetskog deficita. Kako saznaje EurAktiv Slovačka, Evropska komisija namerava 22. februara da predloži da se Mađarskoj uskrati korišćenje regionalnih fondova počev od 1. januara 2013. Portparoli Komisije ipak navode da Mađarska ima još vremena da spusti svoj deficit ispod dozvoljenih 3% BDP i tako izbegne kaznu. Da li to ima veze, tek mađarski parlament je 20. februara usvojio rezoluciju koja će dozvoliti Budimpešti da potpiše sporazum EU o budžetskoj disciplini čiji je cilj da se smanji javna potrošnja i okonča dužnička kriza evro zone.
"Sve stavke iz pakta su prihvatljive za Mađarsku", rekao je Orban poslanicima. Međutim, on je inicijalno odbijao da Mađarska pristupi paktu, ali je napokon pristao na osnovu uveravanja da će se ograničenja o budžetskom deficitu koje predviđa pakt odnositi na Mađarsku tek kad pristupi zoni evra.
Za rezoluciju je glasala vladajuća Fides parija premijera Viktora Orbana, ali i opoziciona socijalistička partija. Protiv su bila 42 poslanika ekstremno desne Jobik stranke, dok su parlamentarci iz redova Zelenih bili suzdržani.
Sporazum o budžetskoj disciplini ili "budžetski pakt" koji su lideri EU usvojili u decembru predviđa uvođenje "zlatnog budžetskog pravila", odnosno unošenja ograničenja deficita u ustave članice, kao i sankcija koje će se gotovo automatski primenjivati ako deficit pređe prag od 3% BDP.
Mađarska je već neko vreme u nemilosti Komisije ne samo zbog loših ekonomskih pokazatelja, već i zbog kontroverznih reformi Orbanove vlade u sudstvu i na finansijskom tržištu koje se smatraju nedemokratskim.
Pre nekoliko dana (17. februar), mađarske vlasti uputile su pismeni odgovor Komisiji na njene predloge amandmana na sporne mađarske zakone. Dodatni detalji o sadržaju pisma nisu poznati.
Mađarski premijer se krajem prošle godine pohvalio da je Mađarska ostvarila suficit. Međutim, pozitivan rezultat je posledica jednokratnih mera za smanjenje rashoda, te je pravi deficit daleko veći, upozorila je Evropska komisija u januaru. MMF je krajem januara objavio da je Mađarska nakon deficita od 4,3% BDP na kraju 2010. prošlu godinu završila sa suficitom od 3,5%.
Za ovu godinu su prognoze daleko nepovoljnije jer se očekuje deficit od 3,5%BDP. Javni dug na kraju trećeg kvartala 2011. iznosio je 82,6%BDP, pokazuju podaci Evropskog zavoda za statistiku Eurostat.
Informaciju o suspenziji kohezionih fondova za Mađarsku portparoli Komisije koje je kontaktirao briselski EurAktiv nisu negirali.
Podsećanja radi, prošlog meseca komesar za ekonomske poslove Oli Ren upozorio je da je Mađarska jedina zemlja na "listi upozorenja o visokom deficitu" i da kohezioni fondovi mogli da se zamrznu ako Budimpešta ne uspe da smanji deficit.
Amadeu Altafaj, portparol Komisije za ekonomska pitanja rekao je za Euractiv.com da regulativa u oblasti kohezionih fondova dozvoljava delimičnu ili totalnu suspenziju novca počev od 2013. On nije spominjao iznos za koji bi Mađarska mogla biti uskraćena, ali je naglasio da prema pravilima EU, kazna mora biti „proporcionalna“.
Ako se donese odluka o suspenziji, biće to prvi put da se koristi takva kazna, rekao je Altafaj. On je objasnio da nakon što je u decembru stupio na snagu paket od šest propisa (six-pack), zvaničnici EU imaju na raspolaganju "širu paletu sankcija za zemlje koje ne poštuju fiskalnu politiku EU".
U decembru 2011. usvojen je paket od šest propisa koji predviđa stroži finansijski nadzor nad članicama i kazne za one zemlje koje ne poštuju fiskalna pravila o ograničenju budžetskog deficita na 3% BDP i javnog duga na 60% BDP.
Zemlje mogu biti kažnjene sa 0,2% BDP ako pređu dozvoljene limite.
U novembru belgijski mediji su upozorili da Belgiji preti kazna od 708 miliona evra, ali je pretnja otklonjena nakon što je zemlja konačno uspela da sastavi vladu i usvoji oštre mere štednje.
Altafaj insistira da Mađarska ima još puno vremena da vrati deficit u dozvoljene okvire i tako izbegne kaznu što je i cilj paketa od šest propisa.
U novembru, mađarski premijer Viktor Orban zatražio je pomoć iz predostrožnosti od EU i MMF-a kao osigurane protiv mogućih finansijskih poteškoća u budućnosti.
Izvor: Euractiv.com, Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|