Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropski poreznici pomažu Grčkoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Na stotine poreskih stručnjaka iz EU uputiće se u Grčku kako bi pomogli ovoj zemlji da se izbori sa masovnim izbegavanjem plaćanja poreza među bogatijim građanima i firmama. Nemački i francuski stručnjaci, na zahtev Grčke, pomoći će i u reformi centralne i lokalne administracije, ali i u kontroli trošenja novca iz socijalnih fondova. Ako želi da stimuliše otvaranje novih radnih mesta, Grčka će morati da poradi na ukidanju složenih i sporih adminstrativnih procedura prilikom otvaranja firme, izvoza ili u sistemu javnih nabavki. Na primer, grčka kompanija pre izvoza mora da sarađuje sa 10 ministarstava i čak 30 agencija, a sve papire izvoznik mora ručno da popuni i preda, ocenjuje se u drugom kvartalnom izveštaju radne grupe Evropske komisije za Grčku.
Ovo je drugi izveštaj EU o tehničkoj podršci Grčkoj. Radna grupa (Task Force) sprovodi program tehničke pomoći Grčkoj kako bi zemlja sprovela mere fiskalne konsolidacije dogovorene sa MMF-om i EU.
Program je u julu 2011. pokrenuo predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo. Izveštaj opisuje napredak koji je ostvaren u sposobnosti Grčke da povuče novac iz fondova EU kao i u započinjanu i primeni tehničke pomoći koju članice pružaju Grčkoj. Radna grupa sastoji se od 45 osoba koje rade u Briselu i Atini.
Grčke kompanije i pojedinci duguju na ime poreza do 60 milijardi evra, ali veruje se da poreske vlasti mogu da naplate samo osam milijardi, navodi se u izveštaju.
U 2011. na ime poreza je naplaćeno 956 miliona evra, u odnosu naplaniranih 400 miliona evra. Planovi za 2012. su još ambicioznijii jer poreske službe mogu da angažuju još 400 spoljnih revizora koji će naplaćivati porez građanima.
U Izveštaju stoji da je 12 članica poslalo svoje poreske stručnjake na misiju u Grčku kao deo ovih napora, a Nemačka je čak napravila listu od 160 stručnjaka, od kojih su neki penzioneri, a koji su se dobrovoljno javili da učestvuju u misiji.
Danski i francuski poreznici će pomoći u prikupljanju poreza od bogatih građana, dok španski stručnjaci savetuju oko naplate poreza od velikih poreskih obveznika, tvrdi se u izveštaju.
Grčka sklopila sporazume sa drugim zemljama
Grčka vlada će uskoro potpisati niz međunarodnih sporazuma o saradnji sa drugim članicama kako bi sprečila građane Grčke koji su položili novac na račune banaka u inostranstvu ili imaju imovinu ofšor zonama da izbegavaju plaćanje obaveza u domovini.
“Naročito se traže rešenja ne bi li se pomoglo Grčkoj da poveća poreske prihode na ime ogromnih suma koje Grci drže na računima u Švajcarskoj“, navela je radna grupa.
Kako je navedeno, u saradnji sa Francuskom i Nemačkom, grčke vlasti su započele programe reforme centralne i lokalne administracije. Reforme će zahvatiti i 15 ministarstava kako bi se poboljšala njihova organizacija i funkcionisanje. Prioritet Grčke u reformi lokalne administracije je jačanje efikasnosti adminstracije, osposobljavanje za upravljanje strukturnim fondovima, za upravljanje otpadom itd.
Izveštaj podvlači da je Grčka napredovala u unapređenju poslovnog okruženja tako što je smanjila izvozne barijere, otvorila dosad zatvorene delatnosti i uprostila sistem javnih nabavki. Kako se navodi u izveštaju, broj novootvorenih firmi je u padu. Procenjuje se da je od početka krize zatvoreno 60 hiljada preduzeća, a procene su da će se taj broj duplirati do kraja 2012.
Ako žele da poboljšaju poslovnu klimu, grčke vlasti moraju da se fokusiraju na uklanjanje administrativnih barijera. Grčkoj firmi prilikom izvoza treba 20 dana za carinske procedure i kontrole dok je prosek u EU 10 dana. Pre izvoza, kompanija mora da prikupi ogroman broj papira i da poseti čak 10 ministarstava i 30 agencija.
Sva dokumenta ručno mora da popuni i preda lično izvoznik. U izveštaju se podvlače i problemi sa likvidnošću grčkog biznisa. Samo državi treba dve godine da izvrši povraćaj PDV-a.
Grčka bi trebalo i da poradi na povećanju efikasnosti sistema javnih nabavki jer su procedure užasno spore. Procedure su složene i prilikom otpočinjanja biznisa, ali Grčka radi na osnivanju elektronskog jadinstvenog šaltera za otvaranje firme.
Veliki izvor nesigurnosti za biznis je nepostojanje jedinstvenog katastra nepokretnosti. Takva situacija utiče na realizaciju velikih infrastrukturnih projekata i privatizaciju kompanija.
Izveštaj o Grčkoj objavljen je u nedelji kad je razotkriven veliki korupcionaški skandal u Grčkoj. U prvoj akciji te vrste, 100 službenika je suspendovano nakon istrage finansijske policije, i nakon što su prethodno dva zvaničnika uhapšena jer su u zamenu za mito dodeljivala novac iz kohezionih fondova.
U izveštaju se navodi da je politika upravljanja novcem iz EU fondova značajno unapređena u drugoj polovini 2011. Grčka je Komisiji u 2011. poslala zahteve za isplatom 3,3 milijardi evra iz fondova što je 98,6% od predviđenih 3,350 milijardi evra.
Zaključno sa 2011. Grčka je iskoristila 35% od 20,4 milijardi evra iz kohezionih fondova dostupnih ta period 2007-2013.
Izvor: EurActiv.rs, EurActiv.com
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|