Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poljska najbrže rastuća ekonomija u EU u 2012.
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.05.2012. |
|
|
|
|
|
|
Poljska će biti najbrže rastuća ekonomija u EU u 2012, ocenila je Evropska komisija u najnovijoj ekonomskoj prognozi, u kojoj je takođe pogoršala procene o rastu ove zemlje za narednu godinu. Međutim, analitičari su mnogo optimističniji nego zvaničnici EU i insistiraju da će poljska ekonomija još više napredovati narednih godina. Ocenjuje se da su "glavni krivac" za dobar rezultat ove zemlje strukturni fondovi EU koji su pomogli da javne investicije zabeleže značajan rast i tako privuku privatna ulaganja.
Prolećna ekonomska prognoza Komisije objavljena 11. maja sadrži vidne razlike u procenama u odnosu na izveštaj iz novembra 2011. Najbrži rast BDP-a u Evropskoj uniji tada se prognozirao za Litvaniju (3,4%), Estoniju (3,2%), Letoniju i Poljsku (obe zemlje 2,5%).
Međutim, perspektive za baltičke zemlje značajno su pogoršane u najnovijim procenama, tako da je za Litvaniju očekivani rast BDP-a smanjen za 1 procentni poen, za Estoniju 1,6, a za Letoniju 0,3 procentna poena na 2,2%.
Za Poljsku su pak prognoze poboljšane tako da se očekuje rast od 2,7%. Procena Komisije o rastu BDP-a Poljske je takođe veća i od procene poljske vlade koja predviđa rast BDP za ovu godinu od 2,5%.
Oli Ren (Olli Rehn), komesar EU za ekonomska i monetarna pitanja rekao je na konferenciji za novinare da je Poljska jedina članica EU koja nije imala negativni rast BDP-a uprkos krizi koja pogađa tržišta već četiri godine.
Očekivanja Komisije su podudarna sa očekivanjima finansijskih institucija. “Procenjujemo da će poljska ekonomija imati rast od 2,4%, ali moguće je da će rezultat biti i bolji u nego što smo procenili“; naveo je za EurActiv Mads Kefed (Koefoed), strateg za makroekonomiju u Sakso banci (Saxo Bank).
Kako je precizirao, očekuje se solidan učinak poljske privrede sa rastom do 3%. Na rast će uticati domaća tražnja, naročito potrošnja, i obnavljanje trgovinske razmene sa ključnim partnerima u evro zoni, precizirao je on.
Značaj fudbalskog prvenstva
On svoj optimizam zasniva na rastućoj domaćoj tražnji, potrošnji i investicijama koje su u vezi sa održavanjem Evropskog prvenstva u fudbalu od 6. juna do 1. jula koje Poljska i Ukrajina zajednički organizuju.
Austrijska finansijska grupa Erste takođe je optimistična u vezi sa privrednim rastom Poljske u ovoj godini. “Očekujemo da rast ekonomije Poljske uspori na 2,8% sa prošlogodišnjih 4,4%. Planirano je smanjenje budžetskog deficita sa 5,1% BDP-a u 2011. na 2,9% ove godine, ali dublja analiza pokazuje da je takvo prilagođavanje moguće bez značajnijih negativnih šokova na ekonomiju“, ocenio je je Petr Bitner (Petr Bittner), analitičar Erste grupe.
Komsija je za 2013. smanjila procene o rastu za 0,2 procentna poena na 2,6%. Očigledno je da Komisija smatra da će slaba lokalna valuta pojačati izvoz. Sa druge strane, kao negativne rizike komisija vidi povlačenje stranih investitora iz regiona koje bi moglo da smanji ponudu kredita i samim tim investicije.
Međutim, ekonomisti tvrde da će rast u 2013. biti znatno veći nego što je predviđen u prolećnoj prognozi.
Bitner je za Euractiv ocenio da bi Poljska, uprkos predviđenim merama konsolidacije budžeta, trebalo da ostvari rast do 3,3% u 2013.
Piotr Maćej Kačinjski (Piotr Maciej Kaczyński) istraživač Centra za evropske politike, tink tenka sa sedištem u Briselu, nazvao je prognozu Komisije za 2013. „besmislenom“ jer po njegovom mišljenju nije realistično davati ekonomske prognoze za period duži od godinu dana.
Kao primer on navodi Grčku za koju Komisija predviđa sledeće godine rast od nula odsto, što je po ovom analitičaru „samo građenje kule u vazduhu“.
Fondovi EU kao izvor rasta
Analizirajući dublje pokazatelje poljske ekonomije, Kačinjski navodi da su regionalni fondovi EU ključ rasta BDP ove članice.
“Na rast Poljske najviše utiču strukturni fondovi EU. Udeo javnih investicija u BDP-u je jako visok – mnogo viši nego u Portugaliji i Španiji u najboljim godinama prosperiteta. Srećom, za javnim investicijama idu privatne investicije koje će održati rast na visokom nivou u nekoliko narednih godina“, rekao je on.
Ovaj analitičar kao argument u prilog toj tezi navodi da će, na primer, novosagrađen autoput privući privatne investitore da pored puta sagrade logističke centre. Drugi razlog za porast privatnih investitora, smatra Kačinjski, je „odlično mišljenje“ među stranim investitorima o kapacitetima Poljske da se u teškim vremenima izbori sa krizom.
Kako bi stavio rast Poljske u širu perspektivu, Kačinjski navodi da je BDP zemlje, mereno kupovnom moći po stanovniku, porastao između 2007. i 2010. za 12,5%, dok je prosek cele EU pao 2%. Međutim, ovakvi podaci bi mogli da izazovu neželjene efekte u toku pregovora o budžetu EU za period 2014-2020.
“Neko bi mogao da tvrdi da Poljskoj ne treba puno novca zbog dobrih pokazatelja“, rekao je on.
Sa druge strane, on smatra da Poljaci ne smeju da žive na lovorikama, već moraju da poprave oblasti u kojima je konkurentnost još mala. Na primer, teškoće u otpočinjanju biznisa na osnovu kojih se Poljska, prema izveštaju Svetske banke „Doing Business“, svrstava na 62 mesto od 184 zemlje.
Izvor: EurAvtiv.com
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|