Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Kipar preuzima predsedavanje EU      

Objavljeno : 30.06.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Kipar 1. jula preuzima predsedavanje EU sa željom da pokaže da tu dužnost može da obavi makar onoliko efikasno kao i bilo koja druga zemlja članica. Finansijska kriza će sigurno obeležiti period predsedavanja, pogotovo s obzirom na to da je i Kipar uoči početka predsedavanja zatražio finansijsku pomoć za banke. Značajnu polemiku izazvala je i odluka Turske, koja vodi pregovore o članstvu u EU, da bojkotuje kiparsko predsedništvo zbog spora dve zemlje oko podele Kipra, čiji severni deo je pod turskom kontrolom. Kiparski zvaničnici su najavili da neće koristiti period predsedavanja da bi vršili pritisak za rešavanje kiparskog pitanja i ujedinjenje ostrva. Kako je najavljeno, želja kiparskog predsedništva je da se tokom šest meseci predsedavanja postigne politički dogovor o narednom višegodišnjem finansijskom okviru EU, koji je okvir za utvrđivanje godišnjih budžeta Unije.

 

"Za Kipar je važno ne toliko da može da organizuje predsedavanje, već da to može da učini onoliko dobro koliko i svaka druga članica Unije", izjavio je portparol predsedništva Kipra Kostas Jenaris.

 

Finansijska kriza je jedan od problema sa kojim se suočava Kipar. Kiparske banke su u velikoj meri izložene grčkim obveznicama, tako da se kriza proširila Kipar, najistočniju zemlju članicu EU, zahvativši pre svega banke te zemlje koja važi za poreski raj u Evropi. Kipar je zbog toga bio prinuđen da traži pomoć EU i Međunarodnog monetarnog fonda, a konačno utvrđivanje potreba i modela pomoći se očekuje.

 

Prema preliminarnim informacijama, Kipar može da računa na oko 10 milijardi evra pomoći, koje zvaničnici evro zone planiraju da daju za banke i fiskalne potrebe. Kipar će zauzvrat bez sumnje morati da se podvrgne merama štednje. To nije lak zadatak za vladu koja je bliska sidikatima sdržavnih slzužbenika i koja želi da sačuva poreski sistem povoljan za preduzeća, sa stopom od 10% na dobit preduzeća, zbog čega je ova zemlja sedište mnogih stranih kompanija. Na Kipru tvrde da im je pomoć potrebna samo za banke, što je slučaj i u Španiji.

 

Situaciju ne olakšava ni činjenica da je Kipar ove godine u recesiji. Tri velike svetske rejting agencije su kiparske obveznice stavile u kategoriju špekulativnih ulaganja, zbog čega zemlja ne može da se finansira na međunarodnom tržištu. Kipar je za 2012. dobio od Rusije pozajmicu od 2,5 milijardi evra, a u medijima se špekuliše o još jednom zajmu za 2013. godinu.

 

Odnosi sa Turskom - najveći izazov

 

Ipak, najveći problem za Kipar su odnosi sa Turskom, koja je odlučila da tokom narednih šest meseci bojkotuje kiparsko predsedništvo EU. Kipar je podeljen od 1974. godine, kada je Turska izvršila invaziju na trećinu teritorije na severoistoku ostrva. Turska je time odgovorila na državni udar grčkih nacionalista koji su želeli da se zemlja priključi Atini.

 

Iako je od tada prošlo gotovo 40 godina, "zelena linija" koju čuvaju Ujedinjene nacije i dalje razdvaja dve zajednice. Samo Turska priznaje Tursku republiku Severni Kipar. U međunarodnim okvirima priznata je jedino Republika Kipar, u kojoj žive kiparski Grci.

 

Pregovori o ujedinjenju su na mrtvoj tački. EU je kao preduslov za pristupanje Kipra EU tražila ujedinjenje. Uprkos tome, Kipar se pridružio EU 2004. godine, a pristupnim ugovorom je suspendovana primena pravnog nasleđa na severnom turskom delu ostrva, s tim da je EU otvorena za prijem drugog dela Kipra nakon rešavanja ovog pitanja.

 

"Postoji opasnost da pitanje podele Kipra ili primena turskog plana B poremeti predsedavanje, ali Kipar želi da pokaže da je efikasan član EU", istakao je profesor političkih nauka Univerziteta u Nikoziji Hubert Faustman (Faustmann). Pojedini mediji su, naime, preneli izjave neimenovanih turskih diplomata koji pominju da Turska priprema “plan B”, odnosno pooštravanje mera prema Kipru za period nakon 1. jula. Pod time bi se podrazumevala promena imena Turske republike Severni Kipar u Kipar turska republika, što bi podrazumevalo isti nivo državnosti kao i ostatak Kipra. Prema tim izvorima, i pasoši bi bilo promenjeni i na njima bi se kao državljanstvo navodilo kiparski Turčin.

 

Komunistički predsednik Kipra Demetris Hristofijas tvrdi da Kipar ne želi da koristi predsedavanje EU kako bi pitanje podele stavio na sto, ili da ga koristi kao oružje protiv Turske. "Kiparski Grci žele da promene imidž i pokažu da su dobri Evropljani. Žele da odigraju ulogu nepristrasnih sudija i, kao mala zemlja, nemaju mnogo interesa da brane u velikim evropskim raspravama", istakao je Faustman.

 

Skromni ciljevi za bolju Evropu

 

Kipar želi da predsedavanju pristupi skromno, uz moto "bolja Evropa", relevantnija za građane i svet. Paket prioriteta je u skladu s tim ograničen, navodi briselski EurAktiv.

 

Glavni prioritet je napredak u utvrđivanju višegodišnjeg budžeta EU za period 2014-2020. godine. Na Kipru su svesni da će se ovim pitanjem pre svega baviti Evropski savet i njegov predsednik Herman van Rompej (Rompuy), kao i da konačan dogovor neće moći da se postigne do kraja godine. Međutim, u Nikoziji se nadaju da će tokom kiparskog predsedavanja o tom pitanju koje uvek izaziva brojne sukobe biti postignut makar politički dogovor, nakon čega bi konačno rešenje usldilo za vreme irskog predsedništva.

 

Drugi prioritet je predlog Evropske komisije za integrisanu pomorsku politiku. Na Kipru smatraju da koherentan pristup može da olakša koegistenciju vetroparkova na moru i brodskog transporta. Na Kipru bi u oktobru trebalo da se održi konferencija o pomorskoj politici na visokom nivou, uz učešće predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza (Barroso).

 

Kipar planira da pruži doprinos i u zajedničkoj politici azila, koju Komisija planira da zaokruži do 2013. godine. Imigracija je jedna od tema koja muči Kipar, zemlju koja je geografski blizu Afrike. Na Kipru vlada zabrinutost zbog sukoba Evropskog saveta i Evropskog parlamenta o ovom pitanju i namera zemalja članica u okviru Saveta da ova pitanja reše zaobilazeći institucije.

 

U pogledu spoljnih odnosa, Kipar pridaje posebnu pažnju odnosi sa mediteranskim zemljama u okviru Evrposke politike susedstva. Na Kipru najavljuju da će podržati programe koji uključuju civilno društvo, promovisanje poštovanja ljudskih prava i zaštitu etničkih manjina.

 

Kada je reč o proširenju, Kipar želi napredak u pristupnim pregovorima za zemlje Zapadnog Balkana, Islanda ali i Turske. Približavanje Turske EU bilo bi u interesu i obe strane, smatraju kiparske diplomate.

 

Najistočnija tačka EU

 

Kipar je najistočnija zemlja EU, na stotinak kilometara od Sirije i Libana.

 

Ostrvo površine oko 9.000 kilometara kvadratnih podeljeno je od 1974. godine na grčki deo, koji je međuanrodno priznat i članica EU od maja 2004. godine i zone evra od januara 2008. godine, i turski koji nije priznat u međunarodnim okvirima.

 

Glavni grad je Nikozija, a zvanični jezici grčki i turski. Turski deo zauzima oko trećinu ukupne površine i ima oko 200.000 stanovnika, dok u grčkom delu živi oko 840.000.

 

Kipar je treće po veličini mediteransko ostrvo, iza Sicilije i Sardinije.

 

Privredu uglavnom sačinjavaju usluge – oko 70% bruto domaćeg proizvoda, pre svega finansijske usluge i turizam.

 

Grčki deo Kipra je kulturno i ekonomski blizak Grčkoj. Kiparske banke su vlasnici velikog dela grčkih obveznica, koje su znatno obezvređene tokom krize, zbog čega je i Kipar zapao u krizu i prinuđen da traži pomoć.

 

BDP je oko 17,3 milijardi evra, javni dug 71,6% bruto domaćeg proizvoda u 2011. sa očekivanim rastom na 76,5% u ovoj godini. Javni deficit bi sa 6,3% iz 2011. ove godine trebalo da se smanji na 3,4% ove godine. Ove godine očekuje se recesija od 0,8% nakon prošlogodišnjeg blagog privrednog rasta od 0,5%.

 

Izvor: AFP i EurActiv.rs

Foto: Evropska komisija

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA