Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Kriza - podsticaj za stvaranje ekonomske unije u Evropi      

Objavljeno : 27.06.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Lideri EU pokušaće 28. i 29. juna da pronađu rešenje za krizu koja ne jenjava u Uniji. Ovo je 19. samit od početka krize 2009. godine. Međutim, za razliku od prethodnih, kada su se uglavnom tražile "mere za gašenje požara", ovog puta je na dnevnom redu plan za korenite promene kojima bi se iscrtali obrisi prave ekonomske unije. Nedovoljna ekonomska integracija, po mišljenju mnogih analitičara, i jeste jedan od osnovnih uzroka krize u evro zoni. Razlike među liderima su i dalje velike, pri čemu Nemačka, najveća ekonomska sila u Evropi, povećanu integraciju i budžetsku odgovornost postavlja kao preduslov za mere solidarnosti unutar EU. Do sada je u EU odobrena pomoć viša od 540 milijardi evra za tri zemlje - Grčku, Irsku i Portugaliju, dok Španija i Kipar čekaju pomoć. Cilj je da se ovakve krize ubuduće izbegnu.


Sastanak počinje u četvrtak 28. juna u 15 časova po srednjoevropskom vremenu i planirano je da će trajati do petka popodne. Međutim, šef italijanske vlade Mario Monti najavio je da je spreman da radi "do nedelje uveče ukoliko je to neophodno" kako bi se do otvaranja finansijskih tržišta prvog radnog dana seldeće sedmice pripremio paket ubedljivih mera.

Samit će se održati u trenutku kada se kriza produbljava, budući da su Španija i Kipar zatražili pomoć, a na tržištima vlada nervoza. Cilj, međutim, nije da se još jednom utvrde detalji o planu pomoći vć da se osmisle obrisi prave ekonomske unije. Osnov za to biće okvirni pan koji je predsednik Saveta EU Herman Van Rompej (Rompuy) obznanio 26. juna, dva dana pred samit, i koji je napravljen u saradnji sa Evropskom komisijom, Evropskom centralnom bankom i Evrogrupom. Zamisao je da se do decembra dođe do detaljnih predloga.

 

Prva oblast je bankarska unija. Zamisao je da se ove sedmice napravi okvir za bankarsku uniju svih 27 zemalja članica. Unija bi počivala na garancijama depozita na nivou EU i na zajedničkom mehanizmu za rešavanje kriza. Evropska centralna banka bi bila zadužena za nadzor u evro zoni, dok bi za kontrolu u zemljama koje nemaju zvaničnu valutu bila zadužena verovatno regulatorna agencija za banke EBA.

Background

Pomoć EU do sada je odobrena za tri zemlje zone evra - Grčku, Irsku i Portugaliju - u ukupnom iznosu od 543 milijarde evra, dok su Španija i Kipar zvanično zatražile pomoć za bankarski sektor.

 

Grčkoj su odobrena dva pkaet pomoći, koja uključuju pozajmice, pomoć i brisanje duga, u ukupnom iznosu od 380 milijardi evra. Preduslov je bio drakonski paket mera štednje, uz nadzor zajmodavaca - EU, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Grčki dug iznosi 160% bruto domaćeg proizvoda, dok je plan da se do 2020. smanji na 120%. Grčka kasni u realizaciji programa, a planiran je i zahtev za reviziju ciljeva.

Druga zemlja koja je zatražila pomoć je Irska, koja je plan sa EU i MMF-om postigla u novembru 2010. godine. Te godine deficit je dostigao 32% burto domaćeg proizvoda, a ono što je zemlju gurnulo na ivicu ambisa bila je kriza na tržištu nekretnina, koja je opustošila bankarski sektor. Pomoć od 85 milijardi evra uslovljena je strogim merama štednje, koje Irska poštuje.

Portugaliji je pomoć od 78 milijardi evra odobrena u maju 2011. godine, takođe uz slov sređivanja javnih finansija. Prema oceni nadzora - EU i MMF-a - Portugalija se drži mera štednje, koje podrazumevaju i smanjenje plate službanicima, penzija i socijalnih davanja, kao i povećanje poreza,

Španija je zvanično zatražila pomoć 25. juna. Uslovi i znos tek će se precizirati. To će biti pomoć koja se razlikuje od pomoći za Grčku, Portugaliju i Irsku jer će se odnositi na bankarski sektor i neće biti uslovljena merama štednje. Prema najnovijoj proceni, biće joj potrebno najviše 62 milijarde evra. Španija se nada sporazumu pre 9. jula, kada se održava sledeći sastanak ministara ekonomije zone evra.

Poslednji u nizu je Kipar, koji je 25. juna takođe zatražio pomoć. Zamisao je, kako navode vlasti u Nikoziji, da se "zauzdaju rizici koje za kiparsku privredu nosi finasnijski sektor, koji je veom aizložen grčkoj privredi". Još nije objavljeno da li će se zahtev odnositi samo na bankarski sektor, kao u Španiji, ili na celu zemlju, što podrazumeva i mere štednje.

 

 

Cilj je da se smanje troškovi koje za propast banaka snose evropski poreski obveznici i da se stane na put prelivanju između bankarske i dužničke krize. Bankarski sektor je posebno aktuelna tema u ovom trenutku, kada su Španija i Kipar zatražile pomoć za bankarski sektor.

 

Evropski zvaničnici predlažu da stalni fond za izvlačenje iz krize, Evropski mehanizam stabilnosti, koji će početi da funkcioniše u julu, postane "pojas za spasavanje" kojim će se ojačati mehanizam za rešavanje kriza. Postoji predlog takođe da se taj instrument koristi za dokapitalizaciju banaka, što traži Španija, ali odbija Nemačka.

 

Merkel: Evro obveznice samo preko mene mrtve

 

Gledano na duži rok, plan je da se ojača budžetski okvir, što pre svega znači veću kontrolu nad budžetima država članica, uz davanje veće moći institucijama zone evra. Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Barroso) rekao je da će to iziskivati promenu osnivačkih ugovora EU. "Ova kriza je najveća pretnja sa kojom sam se suočili od početka izgradnje Evrope pre 60 godina. Moramo da odgovorima na to", rekao je on. Na tome insistira Nemačka, dok i Francuska u tome vidi "podelu" a ne napuštanje suvreniteta. Veći nadzor nad buddzetskim sistemima od EU traže i MMF i G20.

 

Zamisao je da zona evra dobije ovlašćenje da trazi promene budžeta ukoliko se njima krše budžetska pravila. Postoji mogućnost i uspostavljanja trezora za zonu evra, sa centralizovanim budžetom.

 

Zauzvrat bi se omogućilo izdavanje kratkoročnih evroobveznica ili uspostavljanje fonda za amortizaciju duga, što bi omogućilo da zemlje dele rizik pozajmica, a u praksi bi značilo da se zemlje sa rizičnijim hartijma zadužuju po nižim stopama jer rizik preuzimaju zemlje sa "zdravijim" javnim finansijama. Visoka stopa za zaduživanje, oko7% i više, jedan je od okidača koji zemlje navode da traže međunarodnu pomoć, a najnoviji primer za to je Španija koja je pomoć za banke zatražila kad je stopa na desetogodišnje hartije došla do oko 7%.

Nemačka, međutim, insistira na tome da podela rizika ne sme biti prva mera. Zamenik nemačkog ministra spoljnih poslova Mihael Link tako je insistirao na smanjenju deficita. "Smatramo da je loš put da počnemo od uspostavljanja zajedničkih dugova, što se u ovom izveštaju predstavlja kao rešenje za sve probleme", rekao je on. Prema izvorima sa jednog skupštinskog sastanka, kancelarka Angela Merkel je čak rekla da neće biti evro obveznica "dok je živa", s tim što je to bilo izrečeno u jeku rasprave.

Na dnevnom redu su i mere za podsticanje rasta, tim značajnije što se prognoze za izlazak zone evra iz recesije pogoršavaju. Lideri Nemačke, Francuske, Italije i Španije dogovorili su se na mini-samitu 22. juna da bi trebalo da se pokrene 1% bruto domaćeg proizvoda EU - odnosno između 120 i 130 milijardi evra - za podsticanje rasta. Da bi se to učinilo, potrebno je odobrenje još 23 zemlje. Mehanizam sa korišćenje tog novca išao bi preko jačanja Evropske investicione banke, uspostavljanja takozvanih projektnih obveznica, odnosno zajedničkih pozajmica za finansiranje infrastrukture, što je u EU već rađeno, i preko evropskih fondova koji su i dalje neiskorišćeni.

 

Vitorino: Potrebno ići korak po korak

 

Predsednik tink-tenka (think tank) Naša Evropa (Notre Europe) Antonio Vitorino smatra da je jasno da se na samitu ne mogu očekivati odluke o svim tim pitanjima, ali da je značajno da se postigne opšti kompromos o putu ka bankarskoj, budžetskoj i političkoj uniji. Prema njegovim rečima, uz taj plan je potrebno usvojiti i plan puta za naredna polugođa.

"Potrebno je razdvojiti odluke koje se mogu doneti veoma brzo i o kojima već postoji politička saglasnost (na primer davanje ovlašćenja za nadzor bankarskog sistema Evropskoj centralnoj banci) od inicijativa koje iziskuju promenu osnivačkih sporazuma i/ili veliku tehničku pripremu (na primer evropski fond za restrukturiranje bankarskog sektora ili izdavanje evro obveznica", naveo je on, a objavljeno je na sajtu Naše Evrope, koja se zalaže za tesno povezivanje Evrope, odnosno put ka evropskoj federaciji.

Prema njegovim rečima, za situaciju u Grčkoj najbolje je da se prihvati "inteligentna" revizija memoranduma o merama štednje koji je sklopljen sa EU i Međunarodnim monetarnim fondom. "To ne znači da treba davati poklone Grcima i obećavati im više novca, već da je potrebno izmeniti neke aspekte agende memoranduma (posebno u pogledu napora za budžetsko prilagođavanje) kako bi bili realističniji, ali i kredibilniji za finansijska tržista.

Kada je reč o Španiji, problemi u bankarskom sektoru te zemlje, smatra Vitorino, omogućiće Evropi da krene put bankarske unije, što će se pozitivno odraziti na stabilnost monetarne unije. Vest o pomoći Španiji koja će omogućiti državi da bankama daje pozajmice, nije umirila tržišta, rekao je Vitorino. "Rezultat je da Španija mora da se zadužuje po stopama višim od 5% za kratkoročne pozajmice, a za dugoročne čak i za više od 7% što, srednjeročno gledano, nije održivo", rekao je on.

 

Prema rečima predsednika Naše Evrope, koju je osnovao jedan od otaca Evrope Žak Delor (Jacques Delors), potrebne su mere za prekid veze između krize u bankarskom sektoru i dužničke krize zemlje.

 

Nervoza na tržištu

 

Kao što je i uobičajeno uoči odlučujućih sastanaka, na tržištu valada nervoza. Berze su 26. juna zatvorene ili u minusu ili nepromenjeno, s tim što je na madridskoj berzi zabeležen pad od 1,44%.

 

Španija je u centru pažnje. Pored toga što je zvanično podnela zahtev za pomoć za banke, Španija se suočila i sa snižavanjem rejtinga banaka - Mudiz je snizio ocenu za 28 finansijskh institucija te zemlje. Španija je u tom kontekstu pozajmila 3,077 milijardi evra na tri i šest meseci, sa kamatnim stopama u oštrom porastu.


Veliki rast kamatne stope zabeležila je Italija, koja je pozajmila 3,9 milijardi evra.

U ponedeljak 25. juna pomoć je zatražila je peta zemlja - Kipar, čiji bankarski sektor je pretrpeo teške posledice zbog krize u Grčkoj.

 

Izvor: AFP i EurActiv.rs

Foto: Beta-AP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA