Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Raste nezadovoljstvo u Španiji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.07.2012. |
|
|
|
|
|
|
Španski sindikati pozvali su svoje sunarodnike da 19. jula masovno izađu na ulice širom zemlje da bi se suprotstavili novim merama štednje koje vlada sprovodi. Španija, naime, nije kao što je prvobitno najavljivano izbegla rigorozne mere štednje kao uslov za pomoć koju će EU i Međunarodni monetarni fond pružiti bankama. Plan sa merama koje pogađaju samo državne službenike i nezaposlene, ali i ostale građane, poput povećanja poreza na dodatu vrednost, objavljen je 11. jula i odmah su usledila spontana okupljanja nezadovoljnika u više gradova Španije.
"Ruke u vis, oružana pljačka". To je slogan spontanih okupljanja koja su organizovana od 11. jula, kada je najavljen plan štednje od 65 milijardi evra. On je samo pojačao ionako snažan bes Španaca, koji su već izloženi merama štednje, a součavaju se i sa nezaposlenošću od skoro 25%.
"Te mere neće podstaći potrošnju niti stvoriti radna mesta, a pogađaju nas koji smo u donekle stabilnoj potrošnji i mogli bismo da doprinesemo potrošnji", kazala je 44-godišnja Ines Kornide (Cornide), službenica u pravosuđu koja je ove sedmice protestovala ispred ministarstva finansija u Madridu.
Desničarska vlada merama pokušava da poboljša stanje javnih finansija. Rekordne uštede od 27,3 milijarde evra, koje su već predviđene ovogodišnjim budžetom, nisu dale očekivani rezultat. Brisel je zato štednjom uslovio pomoć Španiji za banke i odlaganje roka za smanjenje budžetskog deficita na manje od 3% do 2014. godine.
Ovog puta, njima je pogođena cela zemlja. Premijer Marijano Rahoj (Mariano Rajoy) odustao je od predizbornog obećanja da će smanjiti poreze i doneo odluku o povećanju poreza na dodatu vrednost sa 18% na 21%, uz povećanje niže stope sa 8% na 10%, dok će samo za namirnice stopa ostati nepromenjena - 4%. Očekuje se da će ta mera do 2014. godine doneti 22 milijarde evra.
Kad će penzioneri doći na red?
Posebna "ciljna grupa" su državni službenici. Njihova plata već je 2010. zbog krize smanjena za 5%, nakon toga je zamrznuta, a u 2012. godini njima neće biti isplaćena božićna premija, u vrednosti od oko 7% plate.
Background Španija je zvanično zatražila pomoć za bankarski sektor 25. juna. Prvobitno je najavljeno da će se paket pomoći, budući da je namenjen bankama, razlikovati od pomoći za Grčku, Portugaliju i Irsku jer neće sadržati uslove koji se odnose na celu zemlju. Međutim, zbog lošeg stanja javnih finansija, Španija će ipak morati da sprovodi mere štednje. Ministri finansija zone evra trebalo bi 20. jula da konačno utvrde uslove za plan pomoći - stopu, agendu i uslove - i omoguće da se krajem ovog meseca isplati 30 milijardi evra, koji će se staviti u rezervu za slučaj potrebe za rekapitalizacijom banaka ovog leta.
Pomoć EU do sada je odobrena za tri zemlje zone evra - Grčku, Irsku i Portugaliju - u ukupnom iznosu od 543 milijarde evra. Kipar, kao i Španija, čeka konačnu odluku o uslovima i iznosu pomoći.
Osobe koje ostanu bez posla takođe će osetiti mere štednje, budući da će im naknada za nezaposlenost biti smanjena nakon šest meseci.
Te mere povećavaju rizik od još većeg pada privredne aktivnosti. Španija je već u recesiji i ove godine očekuje se pad bruto domaćeg prozivoda od 1,7%.
"Nisu samo službenici pogođeni merama, nezaposlenima je još teže. A najbogatiji nisu obuhvaćeni ni na koji način", rekla je demonstrantkinja Tereza, službenica od 59. godina. "Ne bih se začudila da uskoro dođe red i na penzije", dodala je ona.
Španci su se uz podsticaj sindikata i pokreta "Ogorčenih" - "Indignadosa", kao i na poziv preko društvenih mreža, od 11. jula okupljali u svim delovima zemlje, noseći male transparente na kojima je ispisana reč "ne" pored para makaza. Obučeni su u žute majice radnika pravosudnog sistema, zelene za zaposlene u obrazovanju i bele za bolničarke. Ima i policajaca obučenih u crne košulje, kao i vatrogasaca sa kacigama.
Kap koja je prelila čašu
"Plate su nam već smanjili za 5%, a u istoj meri kao i svi drugi smo pogođeni povećanjem poreza na dodatu vrednost i drugih poreza. POred toga, smanjiju nam i broj dana odmora. Više ne možemo da izdržimo", rekao je opštinski policajac star 35 godina Andres Fernandez.
Sindikat policajaca CEP u otvorenom pismu Rahoja navodi da su policajci "trpeli do krajnjih granica i više ne mogu", kao i da su razočarani vladom koja je "nanela smrtni udarac njihovom porodičnom budžetu".
"Izaći ću na protest jer je ovo nepravda. Ja nisam u sindikatu, ali to nije ni neophodno za izlazak na ulicu", rekla je službenica Tereza s početka teksta. Ona ne želi da okrije svoje pravo ime, iz straha od sankcija.
"Vlada se neće povući. Demonstranti će biti sve brojniji", tvrdi 55-godišnje Angeles, takođe službenik.
Pod motom "žele da unište zemlju. Treba ih sprečiti. Brojniji smo", sindikati pozivaju na proteste u 80 gradova. Upozorili su da je će generalni štrajk, kakav je održan 29. marta, biti neizbežan ukoliko vlada ne revidira mere koje je donela.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|