Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Basesku ostaje na čelu države
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Ustavni Sud Rumunije odlučio je 21. avgusta da je referendum o smenjivanju rumunskog predsednika Trajana Baseskua nevažeći, što znači da Basesku ostaje na čelu države. Time je okončan pokušaj vladajuće većine da smeni Baseskua zbog mešanja u rad i nadležnosti vlade. Politička kriza izazvana sukobom predsednika i premijera je mesecima potresala Rumuniju, a izazvala je zabrinutost u Briselu i Vašingtonu zbog kršenja demokratskih načela i procedura pri pokušaju smene.
Rumunski Ustavni sud je poništio referendum, jer nije glasalo 50% birača koji se nalaze na izbornom spisku, već oko 47%. Na referendumu je protiv Baseskua glasalo 7,4 miliona građana, a za njega oko jedan milion.
Ustavni sud je doneo i odluku da prestaje mandat vršiocu dužnosti predsednika države Krinu Antoneskuu i da funkciju šefa države preuzima Trajan Basesku do kraja 2014. godine. Obrazloženje odluke Ustavnog suda biće objavljeno 22. avgusta.
Ispred sedišta Ustavnog suda građani su počeli da se okupljaju 20. avgusta uveče, a 21. avgusta su nastavili protest. Kada je saopšteno da Basesku ostaje predsednik, ljudi su počeli da skandiraju "Dole Basesku", a neki su plakali zbog te odluke.
Background Predsednik Trajan Basesku smenjen je u parlamentu 6. jula 2012, ali tu odluku je trebalo da potvrde građani na referendumu 29. jula. Većina građana je glasala na referendumu za smenu Baseskua, ali ih nije izašao dovoljan broj, odnosno više od 50%.
Procedura smenjivanja Baseskua pokrenuta je 5. jula u rumunskom parlamentu, s obrazloženjem da je predsednik više puta prekršio Ustav time što je preuzimao dužnost premijera, stalno se mešao u poslove vlade i nije poštovao parlament i druge državne institucije.
Ta inicijativa je u EU pokrenula pitanje o poštovanju ustavnog poretka i demokratije u Rumuniji, pogotovo s obzirom na to da su Basesku i premijer Viktor Ponta iz različitih političkih stranaka.
Basesku je preživeo referendum o smenjivanju i 2007, kada je takođe odziv bio nedovoljan, ali je predsednik bio popularniji nego sada.
Na predsedničkim izborima 2009. Baseskua je dobio pet miliona glasova.
Demonstranti su već počeli da se mobilišu za obnavljanje protesta na Trgu Univerziteta u Bukureštu gde su se zimus održavali svake večeri.
Zbog tih protesta Basesku je smenio vladu Emila Boka i imenovao vladu Mihaja Razvana Ungureanua, koja nije trajala više od 78 dana, jer je opozicija obezbedila 27. aprila većinu u parlamentu i 7. maja je formirana vlada Viktora Ponte.
U okolnostima nemogućnosti kohabitacije sa predsednikom Baseskuom, parlament je 5. jula glasao za njegovo suspendovanje nakon čega je 29. juna organizovan referendum o smenjivanju.
Basesku i njegova Demokratska liberalna partija ušli su u referendumsku kampanju tokom koje su neprestano napadali vladu Viktora Ponte da je izvela državni udar, da ne poštuje Ustav i pravnu državu, da uništava demokratiju i udaljava se od EU.
Iste argumente su koristili i zvaničnici Evropske unije i tražili da Pontina vlada uspostavi demokratiju.
Evropska komisija je u redovnom izveštaju o Rumuniji objavljenom 18. jula izuzetno oštro kritikovala vladu Rumunije da "sistematski" krši načela pravne države i od nje zatražila brze mere za poboljšanje stanja.
U izveštaju se posebno ističe da vladajuća većina levog centra u Rumuniji, u pokušajima da svrgne s vlasti predsednika Baseskua, ne preza od poteza koji čak vode do ukidanja ključnih demokratskih načela raspodele moći. Ona nije oklevala da osporava sudske odluke, narušava Ustavni sud i zaobilazi utvrđene procedure, navodi se u preliminarnom tekstu izveštaja.
Dokumentima državnih institucija je dokazano da je kvorum na referendumu bio postignut, jer je izborni spisak prema kojem je održan referendum, bio lažan, odnosno sa 18,3 miliona upisanih, dok prema najnovijim podacima Nacionalnog instituta za statistiku (INS), Rumunija ima svega 19,3 miliona građana.
Za Baseskua je na predsedničkim izborima 2004. godine glasalo 15,1 milion, 2009. 15,2 miliona, a sada, za njegovo smenjivanje, glasalo je 7,4 miliona građana.
Predstavnici PDL izjavili su 21. avgusta da "državi udar" nije uspeo.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|