Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU zabrinuta zbog prilika u Rumuniji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 09.07.2012. |
|
|
|
|
|
|
Najviše institucije Evropske unije izrazile su 7. jula zabrinutost zbog smenjivaja predsednika Rumunije Trajana Baseskua u parlamentu. Rumunski parlament je 6. jula velikom većinom glasao za smenjivanje Baseskua zbog čestog kršenja Ustava. O toj smeni rumunski i strani mediji su pisali kao o "državnom udaru", "uništavanju državnih institucija", "kontrolisanju pravosuđa", "hapšenju sudija Ustavnog suda" i "ugrožavanju demokratije".
Za smenjivanje Baseskua 6. jula u rumunskom parlamentu glasalo je 256 senatora i poslanka, a protiv je bilo 114. Odluka Parlamenta mora da se potvrdi i na referendumu, zakazanom za 29. jul, a iz EU su stigle poruke da će postupak biti pažljivo praćen. Do referenduma, predsednik Senata rumunskog parlamenta Krin Antonesku preuzeće funkciju prelaznog predsednika države.
Predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej (Van Rompuy) tokom posete Malti izjavio je da je "vrlo zabrinut zbog zbivanja u Rumuniji u vezi s primenom zakona i nezavisnošću pravnog sistema". Van Rompej je rekao da će kontaktirati i premijera i predsednika Rumunije da bi razgovarao o tim pitanjima.
Evropska komisija je 6. jula izrazila zabrinutost zbog političke krize u Rumuniji, a posebno zbog koraka kojima se, kako se ocenjuje, ugrožava nezavisnost pravosuđa. "Komisija je zabrinuta zbog razvoja situacije u Rumuniji, a posebno zbog koraka koji su, kako se čini, usmereni na ograničavanje moći nezavisnih institucija, kakav je Ustavni sud", piše u saopštenju. Rumunski Ustavni sud uputio je 3. jula apel da Vlada prestane da ga napada.
O prilikama u Rumuniji su predsednik Evropske komisije Žože Manuel Barozo (Jose Barroso) i rumunski premijer Viktor Ponta razgovarali telefonom i saglasili se da 12. jula Ponta otputuje u Brisel.
Baseskuova Demokratska liberalna partija (PDL) koja je izgubila parlamentarnu većinu 27. aprila, oštro kritikuje smenjivanje šefa države. Njeni poslanici u Evropskom parlamentu, koji su članovi grupe Evropske narodne partije (EPP), obavestili su evropske zvaničnike o "užasnim stvarima" koje pripisuju novoj vladi Viktora Ponte.
Najoštrije je reagovao predsednik grupe narodnjaka u Evropskom parlamentu Vilfred Martens rekavši da je smenjivanje rumunskog predsednika "politički akt bez skrupula da bi premijer Viktor Ponta i koalicija USL galopirajući restaurirali autoritarizam".
Martens je rekao rumunskoj agenciji Mediafaks da "arbitrarni akti USL-a, kao što su smenjivanje ombudsmana, predsednika oba doma Parlamenta i šefa države znače potpuni prezir prema pravnoj državi". On je naveo da institucije EU i EPP "neće dozvoliti da Rumunija izgubi evropske vrednosti i da sklizne prema autoritarizmu", i da će nadgledati svaki korak u organizovanju referenduma za potvrđivanje smenjivanja Baseskua.
Poslanici u Evropskom parlamentu iz Baseskuove PDL rekli su da se u Rumuniji dešavaju "užasne stvari" - priprema hapšenje sudija Ustavnog suda, državni udar, ugrožavanje pravne države" i da se pokuša ostvariti kontrola nad pravosuđem.
U Rumuniji nije ništa novo da nova parlamentarna većina smeni predsednike oba doma Parlamenta, a 2007. godine Parlament je smenio i Baseskua, mada su glasači na referendumu bili protiv. Kritika se naglo zaoštrila kada je vladajuća Socijal-liberalna unija (USL) za samo nekoliko dana - od 3. do 6. jula, smenila predsednike Senata i Poslaničkog doma Parlamenta, a potom 6. jula i šefa države.
Parlamentarna većina predstavila je 5. jula na specijalnoj sednici zahtev za smenjivanje Baseskua zbog toga što je više puta prekršio Ustav, preuzimanjem dužnosti premijera i stalnim mešanjem u poslove vlade, i nepoštovanjem parlamenta i drugih državnih institucija. U tekstu zahteva za smenu navodi se da Basesku nije poštovao Ustav, ni načelo podele vlasti, već da je kontrolisao vladu i faktički bio i premijer i predsednik Demokratske liberalne partije.
Basesku, koga optužuju da nije obavio glavnu dužnost posrednika među državnim institucijama, već da je izazivao stalne sukobe, na početku svog mandata izjavio je da neće biti "predsednik arbitar", već "predsednik igrač".
Na sednici parlamenta bio je prisutan i Basesku koji je imao pravo da izrazi svoje mišljenje. On je rekao da je uvek poštovao Ustav, da je učinio da pravosuđe bude nezavisno i slobodno i posavetovao nove vlasti da "ne ruše državne institucije i da nastave što je on počeo".
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|