Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ruski i kineski turisti spasavaju sezonu u Grčkoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Dvogodišnja recesija i stalna politička napetost u Grčkoj preokrenule su trend u geografskom poreklu gostiju ovog leta: na prvo mesto "skočili su" Kinezi i Rusi, dok su tradicionalno prisutni Nemci, Britanci, Holanđani i Francuzi daleko iza njih. U odnosu na prethodnu sezonu bilo je više gostiju iz Srbije i Bugarske, ali i Izraela s obzirom da je jevrejska zajednica do izbijanja Drugog svetskog rata imala snažno uporište u toj zemlji. Sve veći broj Rusa na grčkim obalama objašnjava se tešnjim vezama dve hrišćanske zemlje i povećanim interesovanjem Rusa za grčke nekretnine i poljoprivredu. Kina je takođe povećala investicije u Grčkoj, dok su kineski turisti opčinjeni kulturnim čarima antičke Grčke, piše portal Grčki reporter (greekreporter.com).
Turizam koji u stvara čak 16,5% grčkog bruto domaćeg proizvoda i zapošljava jednog od pet Grka, doživeo je ozbiljan udarac zbog recesije kroz koju zemlja prolazi.
Nakon prošle godine koja je bila rekordna po broju turista, dvogodišnja recesija je uzela danak jer se očekuje da će ove godine prihodi od turizma biti 15% manji nego prošle, a i broj turista će biti manji, ocenio je predsednik Asocijacije grčkih turističkih preduzeća Andreas Andreadis.
Iako u Grčkoj i dalje ima puno gostiju, naročito iz Kine i iz bogatijih zemalja bivšeg sovjetskog bloka, uticaj opšte ekonomske klime na sektor je veliki jer je kupovna moć turista manja, porezi su veći, a penzije grčkih radnika značajno smanjene.
Prema podacima nemačke TUI Travel agencije, broj poseta Nemaca je pao 30% u 2012. na oko 700.000. Francuzi više vole Tunis ove godine budući da su tenzije nakon arapskog proleća malo splasle.
Grčka gubi uobičajene goste
Budući da su nemiri pod kontrolom i u drugim severnoafričkim zemljama kao što su Egipat, Libija i Maroko, turisti se manje plaše da posete ove zemlje, pa su njima zemenili Grčku kao letnju destinaciju.
Da stvar bude ozbiljnija, Turska vodi ispred Grčke po broju turista, jer Istanbul sve više dobija epitete svetskog grada dok je Atina uzdrmana štrajkovima i kriminalom. Grčka gubi takođe još jedno tradicionalno tržište – italijansko, jer i italijansska vlada apeluje na svoje građane da ostanu u svojoj zemlji.
Osim oporavka turizma u afričkim zemljama, postoji još jedan razlog zašto turisti izbegavaju Grčku. Kriza i strah da bi zemlja mogla da izađe iz evro zone utiču na sliku koji turisti imaju o ovoj zemlji.
Sama pomisao da bi iznenadni bankrot doveo do političke nestabilnosti i još više protesta, štrajkova i pobuna, plaši turiste. To je razlog pada broja turista iz Velike Britanije i Holandije.
Za mnoge Nemce, putovanje u Grčku ovog leta je bilo rizično zbog rastućeg neprijateljstva dve zemlje. Neki nemački mediji su plasirali negativnu sliku o Grčkoj zbog čega su Nemci koji su ranije dolazili zvali svoje prijatelje u Grčkoj da pitaju da li treba da ponesu hranu i lekove sa sobom.
Sa druge strane, Grčka je privukla nove turiste, kao što su Izraelci, Srbi, Bugari, Indijci i Arapi. Prema podacima grčkih agencija, gosti iz ovoh zemalja su tokom godine otkazali neke aranžmane, ali su se „vratili“ nakon parlamentarnih izbora 17. juna.
Nove veze sa Rusijom i Kinom
Rusija na Grčku gleda kao pravoslavnu prijateljsku zemlju i dve zemlje pokušavaju da unaprede saradnju nakon dugog perioda zahlađenja u odnosima.
Ruski interesi na planini Atos i u manastirima na Halkidikiju, ulaganje u grčke nekretnine i poljoprivredu, kao i geostrateški značaj Grčke u južnom mediteranu neki su od ključnih razloga za sve veći broj ruskih turista na grčkoj obali.
Broj kineskih turista se značajno povećao u poslednje dve godine budući da je Kina proširila svoje investicije u ovoj prezaduženoj zemlji. Kina je unapredila saradnju sa Grčkom u raznim oblastima kao što su izvoz vina i maslinovog ulja, tehnologije i infrastruktura, dok kineski turisti tvrde da su fascinirani antičkom kulturom, istorijom i umetnošću.
Sve je više i turista iz susednih balkanskih zemalja, naročito u severnoj Grčkoj. Region Soluna je vaskrsnuo zbog dolaska Srba, Bugara i naročito Izraelaca koje privlači činjenica da je jevrejska zajednica imala snažno uporište u Grčkoj pre holokausta u Drugom svetskom ratu.
Sofija Kalciegeri, opštinski službenik na ostrvu Sifnos kazala je da letnja sezona dobro protiče, a da je naročito povećan broj Francuza. Za Egejsko more su se takođe odlučili Kinezi, Japanci i Rusi, ali se lokalni privrednici žale da je potrošnja manja u prodavnicama i restoranima.
Predsednik gradskog veća Santoriniji, Aris Horidis, takođe je potvrdio da se povećao broj dolazaka turista u poslednja dva meseca .
„Avgust je bio mesec Evropljana i Grka, ali i ruski turisti su se prvi put pojavili na Santoriniju“, rekao je on i dodao da je bilo i gostiju iz Kine, Turske i drugih zemalja bivšeg istočnog bloka.
Portal navodi i da su u javnosti ocrnjene inicijative Nacionalne turističke organizacije Grčke da se lepote zemlje promovišu kroz vesti da nemački ministri letuju u Grčkoj i da holivudske zvezde krstare Jonskim i Egejskim morem, ipak pomogle da se vrate turisti.
Izvor: greekreporter.com
Foto. Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|