Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Holandski socijalisti pobeđuju uz izbornu anti-EU kampanju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 30.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Ekonomija je u krizi a nezaposlenost raste, i to nije ništa sto Holandiju razlikuje od ostatka Evrope. Pred parlamentarne izbore zakazane za 12. septembar, i socijalisti, osim već potvrdjenog evroskeptika Gerta Vildersa (Geert Wilders) igraju na kartu evroskepticizma i mogli bi da budu najjača politička snaga u zemlji. Na velikom baneru, upadljiv logo Socijalističke partije - crveni paradajz sa belom zvezdom na vrhu. Za socijaliste, paradajz simbolizuje protest zbog sadašnje situacije u Holandiji, a mala zvezda je veza s maoističkim korenima ove leve partije.
Lider socijalista Emil Remer (Emile Roemer) ovih dana je često fotografisan pred banerom, samouveren i siguran u pobedu. Prema anketama, taj 50-godišnji bivši učitelj mogao bi da bude naredni premijer . Ako su izbori odraz toga koliko građani veruju javnim ličnostima, onda je on već pobedio jer je po popularnosti odmah iza kraljice Beatriks i jednog pop pevača, daleko ispred svih drugih političara, piše nemački Špigel on-lajn (Spiegel online).
Ankete pokazuju da će socijalisti verovatno duplirati broj poslaničkih mesta u parlamentu i poraziti konzervativno-liberalnu Narodnu stranku za slobodu i demokratiju (VVD) sadašnjeg premijera Marka Rutea (Mark Rutte).
Takvu popularnost Remer duguje skepticizmu kada govori o Evropi. "Jos više Brisela, to nije rešenje za evropsku krizu", kaže on.
Socijalisti su protiv ciljeva koje je Evropska komisija postavila na planu štednje zbog krize, prema kojima Holandija do naredne godine treba da smanji svoj budžetski deficit ispod limita postavljenog Ugovorom iz Mastrihta a koji iznosi tri odsto BDP-a.
"Samo preko mene mrtvog", kaže Remer o mogućnostima da Evropska komisija Holandiji uvede kaznene mere. To je istovremeno podrška nemačkoj kancelarki Angeli Merkel koja koristi sličan rečnik kada govori o evroobveznicama. Remer tvrdi da je isuviše vlasti dato tehnokratama koje je teško kontrolisati i dodaje da je "ekonomska politika koju Brisel želi da nam diktira antisocijalna".
I zato, ako on bude pobedio na izborima, Merkelova će izgubiti jednog od retkih pristalica svog evropskog programa stednje. Holanđani su stali uz Nemce kada je reč o nametanju oštrih uslova zemljama kao što je Grčka.
Izbori će biti održani istog dana kda će i nemački Ustavni sud doneti odluku da li je Evropski mehanizam za stabilnost, stalni evropski fond za izvlačenje iz krize krši nacionalni zakon.
Sada, lider socijalista želi da Holanđani glasaju na referendumu o fiskalnom paktu, što je jedan od omiljenih projekata Angele Merkel i čiji je cilj da se nametne budžetska disciplina za 25 zemalja-potpisnica. Holandska vlada, koja je pala u aprilu zbog nacionalnog plana štednje, taj dokument još nije ratifikovala.
Protiv Evrope se takođe bori ekstremno desnicarski političar Gert Vilders, koji se suprotstavlja evru i želi da se zemlja povuče iz EU. On čak kaže da sa evropske zastave treba skinuti jednu od 12 zvezdica ako Holandija napusti Uniju. Ali, kako navodi Euobzerver (EU Observer), ankete pokazuju da će on izgubiti 10 od sadašnjih 24 poslaničkih mesta.
Ipak, od nezadovoljstva u zemlji najviše profitiraju Socijalisti. Nezaposlenost je porasla na 6,5 ošto, što je za Holandiju neuobičajeno visoka stopa. Ekonomija stagnira, a duboka kriza u bankarskom i sektoru nekretnina odnela je optimizam Holanđana.
"Kompanije idu u bankrot, banke su obustavile kredite, poverenje potrošača je manje nego ikada", kaže Remer koji želi da pogura vladine investicije, zadrži 65 godina za odlazak u penziju i generalno obezbedi da u zemlji bud što je manje promena moguće.
Deficit Holandije je 4,7 odsto. Prema podacima objavljenim 24. avgusta, piše Euobzerver, predviđanja su da će naredne, 2013. godine, deficit pasti na 2,7 odsto, a očekuje se da privreda zabeleži rast od 0,75 odsto.
Holandski socijalisti ne prate ustaljene trendove za tu orijentaciju, već se ponašaju kao novi konzervativci. U skladu s njihovom kampanjom, članovi partije nisu pevali tradicionalnu pesmu levičara "Internacionalu", već novokomponovanu rok himnu, ukazuje Špigel.
I levica i desnica u Holandiji tradicionalno dolaze u kamp proevropskih političara centra. Sada, jedan zvaničnik EU, govoreći o svojoj domovini, kaže da se "ekstremi skoro dodiruju". Stranka desnog centra Hrišćansko-demokratska partija poziva (CDA) i stranka levog centra Radnička partija preuzete su od strane populista sa obe strane.
Holandija je, kao i Nemačka, najviše profitirala od zajedničke valute, ali sada se upozorava da "60 do 70% domaćeg prihoda zavisi od izvoza u druge evropske zemlje". To kaže Mona Kejzer (Mona Keijzer), vodeća političarka Hrišćanskih demokrata, ali ističe i da svaka zemlja treba da rešava svoje probleme i okvirno odbacuje bilo kakav transfer suvereniteta na Evropu.
"Mi želimo da budemo suverena zemlja. Mi smo Holanđani", kaže Remer.
Ali, takva nacionalistička osećanja nije moguće čuti na 16. spratu Svetskog lučkog centra u Roterdamu, u koji godišnje dođe 34.000 brodova, a čiji generalni direktor Hans Smits nema simpatija za političare koji ne čine sve što mogu da spasu evro i promovišu evropsku stabilnost. Za njega, to je svakodnevna kompetitivna borba između Evrope i Azije.
"Danas, korporacije misle u globalnim terminima kada biraju lokacije", kaže Smits, smatrajući uspehom kada se nova hemijska fabrika izgradi u Roterdamu, a ne u Kini.
On je dugo luku vodio "međunarodno" - 700 vozova i vise od 1.900 barži iz različitih zemalja punih robe iz Azije i Severne Amerike ili idući ka tim destinacijama prođe kroz nju. Roterdam je brojnim gasovodima povezan sa Antverpenom, a lučki menadžer je bio prvi koji je primetio da ima "manje kontejnera koji dolaze preko mora, jer su evropski potrošači u strahu i žele da sačuvaku novac". Ipak, on zadovoljno kaže da su brodovi koji idu ka Aziji relativno puni jer Kinezi nastavljaju da bez predaha kupuju nemačke automobile i mašine, i mnogo toga još.
Izvor: Spiegel online, EU Observer
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|