Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nedovoljan uvid u mere protiv korupcije u industriji odbrane
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Dve trećine velikih kompanija u oblasti odbrane u svetu ne pruža dovoljno informacija o načinima na koje se bore protiv korupcije, pokazuju rezultati istraživanja britanskog Transparensi internešenala (Transparency Internationl UK). Istraživanjem je obuhvaćeno 129 vodećih preduzeća u tom sektoru, od kojih je samo jedno dobilo najvišu ocenu. Takođe, samo deset preduzeća je u ušlo u prve dve kategorije, uključujući britanski BAR sistems (BAE Systems), francuski Tales (Thales) i američki Nortorp Gruman (Northrop Grumman). Korupcija u industriji odbrane ugrožava međunarodnu bezbednost i može podstaći regionalne trke u naoružavanju zbog pohlepe posrednika, upozorava Transparensi internešenal.
Britanski ogranak Transparensi internešenala je ukazao da dve trećine preduzeća u oblasti odbrane nije dovoljno transparentno kada je reč o njihovim politikama borbe protiv korupcije.
"Gotovo polovina - 60 od 129 - pruža samo vrlo malo dokaza o postojanju sistema za sprečavanje korupcije i o etičkim vrednostima, zbog čega zaslužuju ocene E i F", ocenjuje Transparensi.
Preduzeća su ocenjivana na osnovu dostupnosti informacija o etičkim propisima i mehanizmima borbe protiv korupcije, a odgovarala su na 34 pitanja. Najviša ocena je bila A a najlošija F.
Među najlošije rangiranim su i preduzeća iz vodećih izvoznika: SAD, Rusije, Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Kine i Izraela.
"U interesu je tih preduzeća, kao i vlada, da industrija odbrane unapredi svoje propise na svetskom nivou. Nadam se da će se industrija odbrane pokazati doraslom izazovu i usvojiti dobre prakse kako bi sprečila korupciju i povećala transparentnost u sektoru", rekao je autor studije Mark Pajman (Pyman).
Samo 10% kompanija pruža dovoljno informacija o procedurama i mehanizmima borbe protiv korupcije. To je mnogo više u odnosu na pre 10 godina, što znači da se ta industrija menja, ocenjuje Transparensi internešenal.
Loša reputacija sektora
Sektor odbrane, ključan za bezbednost neke zemlje, uglavnom prati reputacija tajnovitosti i korupcije. Mediji u mnogim zemljama često izveštavaju o korupciji prilikom sklapanja ugovora u oblasti odbrane, a to mora da se promeni, navodi se u izveštaju. Retko se, međutim, izveštava o tome šta kompanije čine da se bore protiv korupcije.
"Korupcija u oblasti odbrane je opasna i izlaže međunarodnu bezbednost riziku, može voditi do regionalne trke u naoružavanju kako bi se zadovoljila pohlepa posrednika, a milijarde se mogu baciti na nepoštene ugovore o prodaji oružja", navodi se u izveštaju.
Dodaje se da ovakva reputacija ima negativne posledice po kompanije ali i vlade i da stvara nezdovoljstvo kod "mnogih poštenih ljudi koji rade" u sektoru odbrane.
Cilj izveštaja jeste da se poboljšaju standardi u borbi protiv korupcije u sektoru odbrane.
Najbolja ocena za samo jednu kompaniju
Najbolju ocenu A dobila je samo jedna kompanija - Fluor korporejšen (Fluor Corporation) iz SAD. Devet kompanija je ocenjeno sa B, od čega su tri iz SAD, 5 iz Evrope i jedna iz Japana. Najviše kompanija, čak 47, dobilo je najlošiju ocenu F, 34 kompanije su ocenjene sa C, 25 sa D a 13 ocenom E.
Istraživanjem su obuhvaćene kompanije sa najvećim prihodima iz šest vodećih izvoznica oružja kao iz još 25 zemalja. Obuhvaćene su kompanije koje su u potpunosti ili delimično orijentisane na sektor odbrane.
U izveštaju se navodi da su kompanije u javnom vlasništu bolje u objavljivanju podataka od privatnih koje su zauzvrat bolje od državnih kompanija.
Struktura sektora odbrane je specifična, pa su velike kompanije koncentrisane u malom broju zemalja. Na kompanije iz šest vodećih zemalja - SAD, Rusije, Kine, Nemačke, Francuske i Britanije, otpada 79% prodaje u svetu u oblasti odbrane.
U prvih 12 zemalja čiji je udeo u prodaji u svetu 94%, pored šest vodećih izvoznica nalaze se i Španija, Holandija, Italija, Izrael, Švedska i Ukrajina.
Međutim, zbog strateške prirode sektora mnoge zemlje imaju razvijenu namensku industirju i sve veći broj tih zemalja nastoji da plasira svoje proizvode na međunarodno tržište. Zbog toga su u izveštaju obuhvaćene i kompanije iz zemalja poput Brazila, Bugarske, Češke, Egipta, Indije, Malezije, Pakistana, Poljske, Južne Koreje, Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Većina kompanija iz tih zemalja objavljuje malo informacija o svojim programima borbe protiv korupcije ili ih ne objavljuju. Od 27 kompanija iz te grupe zemalja, 23 je dobilo ocene E ili F.
Te kompanije imaju sve veću ulogu u prodaji lakog naoružanja u svetu, a često su partneri ili snabdevači velikih izvoznika.
Izvor: Euractiv.rs i AFP
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|