Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Opredeljenje Britanije za Evropu na probi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Britanski parlament je odbacio 24. oktobra predlog da se organizuje referendum o istupanju Velike Britanije iz Evropske unije, ali je nejedinstvo među konzervativcima, koje je glasanje iznelo u prvi plan, narušilo autoritet njihovog lidera i britanskog premijera Dejvida Kamerona (David Cameron) i bacilo senku na dugoročno opredeljenje Britanije za Evropu.
Oko 80 poslanika Konzervatvine partije - više od četvrtine od ukupnog broja, podržalo je predlog, prkoseći svom lideru, što predstavlja najveću pobunu protiv nekog premijera iz redova konzervativaca zbog evropskih pitanja. Još 15 poslanika vladajuće stranke je bilo uzdržano prilikom glasanja, što znači da Kameron nije uspeo da ubedi više od polovine svojih poslanika da podrže vladin stav, piše levičarski dnevnik Gardijan (The Guardian).
Kameron je naložio svojoj, uglavnom evropskeptičnoj partiji da odbaci predlog, navodeći da je Britaniji poreban snažan glas u Evropi kako bi očuvala svoje interese u trenutku kada evro zona pokušava da pronađe rešenje za dužničku krizu.
"Mi razumemo da su mnogi koji su glasali to učinili po svom čvrstom uverenju i mi to poštujemo. Međutim, vlada mora da čini ono što je u nacionalnom interesu... Interesi Britanije se najbolje zastupaju kroz članstvo u EU", saopštio je kabinet britanskog premijera nakon glasanja.
Predlog nije imao pravnu težinu i glasanje je imalo više savetodavnu svrhu, ali je pobuna - najveća od početka mandata Kameronove vlade pre 17 meseci, ukazala na mogućnost da se u redovima konzervativaca ponovo javljaju podele zbog Evrope koje su nekada opterećivale bivšeg premijera DŽona Mejdžora (John Major) tokom 90-tih godina prošlog veka.
Nejedinstvo, pored toga što predstavlja neugodnost za premijera, slabi njegove pozicije dok pokušava da brani interese Britanije u razgovorima o reformi evro zone. Kameron želi da Britanija ostane u EU ali da joj Brisel vrati deo nadležnosti. Britanski premijer će prisustvovati 26. oktobra vanrednom samitu Evropskog saveta o krizi u evro zoni.
Profesor političkih nauka na Univerzitetu u Saseksu Tom Bejl (Bale) rekao je da pobuna u redovima konzervativaca predstavlja "izuzetno neprijatan" događaj. "Mislim da bi se zbog ovog neki partneri u Evropi mogli zapitati u vezi sa dugoročnim opredeljenjem Britanije za EU uopšte", rekao je on.
Nakon rasprave koja je trajala pet sati, parlament je odbacio predlog za raspisivanje referenduma sa 483 glasa protiv i 111 za, zahvaljujući glasovima proveropski orijentisanih liberalnih demokrata, koji su koalicioni partneri konzervativaca, i glasovima opoziconih laburitsta.
Podele među konzervativcima
Pobornici članstva EU navode da 40% trgovinske razmene Britanije otpada na evro zonu i da bi istupanje iz EU moglo da se negativno odrazi na ekonomiju. Evroskeptici to odbaciju i tvrde da je Britanija prenela suviše nadležnosti na EU, koju vide kao nedemokratsku, propisima opterećenu tvorevinu i kočnicu ekonomskog rasta.
Kameron je smatrao da je učinio dovoljno da bi umirio najodlučnije evropskeptike time što je tokom njegovog mandata usvojen zakon prema kome London neće moći da više prenosi nadležnosti na Brisel bez referenduma, ali je glasanje u parlamentu 24. oktobra pokazalo da to nije bilo dovoljno.
Kriza u zoni evra je dovela u dilemu Kameronovu vladu koja ne želi da daje previše novca za izlazak iz krize, ali istvoremeno strahuje da bi mogla biti isključena prilikom donošenja odluka u evro zoni o pitanjima koja se tiču i nje, posebno kada je reč o sektoru finansijskih usloga u kome London dominira.
Lider Laburističke partije Ed Miliband je ocenio da podele u Konzervativnoj partiji predstavljaju "reprizu starog filma o torijevcima koji se dele zbog Evrope".
Savetnik ministra iz redova konzervativaca Adam Holovej (Holloway) rekao je da je zbog podrške predlogu o referendumu spreman i na ostakvu. "Ovo je bila ključna stvar u smislu moje reputacije i odnosa sa mojim biračima tako da zaista nisam imao izbora", rekao je Holovej za Bi-Bi-Si (BBC). Bar još jedan funkcioner je izjavio da je spreman da rizikuje svoj posao zbog podrške referendumu. Povod za podnošenje predloga bila je peticija koju je podržalo više od 100.000 građana.
Prema istraživanju Gardijana i agencije za marketiška istraživanja ICM, oko 70% birača želi da se glasa o članstvu Britanije u EU. Prem istraživanju, 49% birača je reklo da bi se izjasnili za istupanje iz EU a 40% da bi se izjasnili za ostanak.
Izvor: EurActiv.com
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|