Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Brže rešavanje sporova potrošača i trgovaca
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament odobrio je mehanizam rešavanja žalbi potrošača van suda, što treba da doprinese smanjenju broja dugih i skupih slučajeva pred sudovima, posebno iz "onlajn" (online) ili prekogranične kupovine, i time uštedu od oko 22,5 milijardi evra. Prema novim propisima, članice Evropske unije moraće da osnuju tela za rešavanje sporova između potrošača i trgovaca koja će imati rok od 90 dana da reše spor. Brojne zemlje EU već imaju šeme alternativnog rešavanja sporova, međutim, neki problemi, poput nedostatka zajedničkih standarda i preopterećenosti, otežavaju potrošacima da ih koriste.
U 2010. godini, kako je saopštila Komisija, svaki peti potrošač u EU imao je problema u kupovini robe ili usluga, što je za posledicu imalo finansijski gubitak procenjen na 0,4% bruto domaćeg proizvoda Unije.
Novom direktivom od članica EU se traži da imaju tela za alternativno rešavanje sporova na svim sektorima a uključene su i odredbe koje će osigurati nepristrasnost medijatora. Jedan se propis odnosi na sporove u trgovini uopšte a drugi pokriva sporove za proizvode kupljene "onlajn" i predviđa i kreiranje informacione platforme na svim jezicima EU.
Takođe je predviđeno da arbitraža u sporu bude besplatna za potrošača ili da samo minimalno košta.
Background Evropska komisija pod alternativnim rešavanjem sporova podrazumeva šeme koje su na raspolaganju potrošačima za rešavanje sporova sa trgovcima u slučaju da imaju problem sa nekim proizvodom ili uslugom.
Alternativno rešavanje sporova je vansudsko i zahteva neutralnu "treću" stranu da pomogne u rešavanju spora. Uglavnom se koristi u pojedinačnim slučajevima a ponekad i u kada ima više sličnih pojedinačnih slučajeva.
Ta vrsta rešavanja sporova ne pokriva žalbe biznisa, "prijateljska" poravnanja direktno između potrošača i trgovca, niti medijacije u okviru pravosudnog sistema.
Evropski komesar za zdravlje i potrošačku politiku Tonio Borg istakao je da novi propisi znače "pobedu potrošača koji će moći da van suda rešavaju sporove jednostavno, brzo i uz minimalne troškove ali i trgovaca koji će očuvati dobre odnose sa potrošačima i izbeći troškove parnica".
Sistem vansudskog rešavanja sporova primenjivaće se za sve kupovine bez obzira da li su obavljene u zemlji u kojoj potrošač živi ili negde širom EU. U okviru te šeme od trgovaca se zahteva i da informišu potrošače o mogućnosti rešavanja spora van suda.
Poslanica Parlamenta Ruža Thun (Poljska), koja je izvestilac za rešavanje sporova u e-trgovini, istakla je da će novi propisi doprineti jačanju poverenja potrošača i trgovaca u prekograničnim "onlajn" transakcijama.
"Ti novi instrumenti doneće poverenje u kupovine i prodaje širom EU i obezbediti potrošačima da u punoj meri iskoriste mogućnosti koje nudi jedinstveno tžište", rekla je Ruža Thun, preneo je Euractiv.com.
Ona je dodala i da se potrošači i trgovci, posebno oni manji, ne osećaju sigurno kada kupuju ili prodaju "onlajn" preko granice jer ne znaju kome mogu da se obrate za pomoć ako bude potrebno. Zato će, kazala je Thun, alternativno rešavanje sporova u "onlajn" trgovini predstavljati prekretnicu u oživljavanju jedinstvenog tržišta.
Poslanik Robert Rošfor (Francuska) istakao je značaj rešenja problema manjka mehanizama za alternativno rešavanje sporova u Evropi. On je naveo da trenutno u Evropi deluje više od 700 sistema za mirno rešavanje sporova ali da postoji veliki disparitet kada je reč o pokrivenosti potencijalnih sporova.
"Sada će svi evropski potrošači moći da se obrate kompetentnim telima za alternativno rešavanje sporova, bez obzira na vrstu spora, državu porekla (potrošača) i mesto gde je došlo do sporne situacije", kazao je Rošfor.
Parlament je novi mehanizam rešavanja sporova između potrošača i trgovaca, koji je Evropska komisija predložila 2011. godine, odobrio 12. marta 2013. Ta dva nova propisa, o alternativnom rešavanju sporova i rešavanju sporova u "onlajn" kupovini stupiće na snagu u aprilu a članice EU treba da uvedu direktivu u nacionalna zakonodavstva do 2015. godine.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|