Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Eštonova i Van Rompej se povlače krajem 2014.
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherine Ashton) i predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej (Van Rompuy) najavili su povlačenje u decembru 2014, pošto im istekne mandat koji im je poveren u novembru 2009. godine. Ketrin Ešton ispred Evropske unije posreduje u dijalogu Beograda i Prištine o Kosovu.
Govoreći u debati u organizaciji eksperata Nemačkog Maršalovog fonda u Briselu 16. marta Ešton je rekla da "ne postoji mogućnost da prihvati drugi mandat" dodajući da je umorna od putovanja.
"Stvarno je teško i mnogo putujem i sedim u avionima. Moja draga prijateljica Hilari Klinton (bivši državni sekretar SAD) i ja pričale smo o tome više puta. Vremenom to postane iscrpljujuće", kaže Eštonova.
Posmatračima je ostalo nejasno šta je Eštonova mislila rekavši da "ne postoji mogućnost" (da ostane još jedan mandat) jer je njena pozicija, kao i Van Rompejeva, obnovljiva, odnosno nema ograničenja broja mandata.
Ketrin Ešton je postavljena za visoku predstavnicu EU za spoljne poslove 1. decembra 2009. sa mandatom do kraja mandata sadašnje Evropske komisije 2014. godine.
Kako ocenjuju evropski zvaničnici, Eštonova će ostati upamćena po uspostavljanju Evropske službe za spoljne poslove (EEAS). Ta služba je, prema Lisabonskom ugovoru, nezavisna od drugih institucija iako joj je direktor istovremeno i potpredsednik Evropske komisije.
I sama Eštonova kao najvažnije što će ostaviti vidi stvaranje institucije EEAS i kaže da je ta služba kreirana u teškim vremenima finansijske krize u EU i arapskog proleća dodajući da je bilo naporno raditi uporedo na uspostavljanju institucije i u diplomatiji.
Osvrćući se na dosadašnji rad, Eštonova je priznala da su postojala ograničenja po pitanju toga koliko zemlje EU zaista žele da sarađuju u spoljnoj politici, posebno u vojnim pitanjima.
Šefica evropske diplomatije takođe je demantovala da je Evropska komisija nastojala da je "potkopa" dodajući da je predsednik Komisije uvek podsticao.
Kritike i naslednik
Navodi se i da su šeficu evropske diplomatije, inače britansku laburistkinju, prilično napadali u medijima, posebno britanskim, kao i iz nekih političkih krugova koji su ukazivali da nije dobro utvrdila prioritete aktivnosti i pojavljivanja na važnim događajima.
Eštonovu su ranije kritikovali i da ne poseduje veštine za upravljanje, da haotično planira sastanke ministara spoljnih poslova, da joj nedostaju hrabrost i harizma.
Neki je kritikuju i sada, pošto je najavila povlačenje, što je to uradila suviše rano. Tako jedan neimenovani evropski diplomata kaže za EUobserver da je rana najava povlačenja "nepotrebna" i da će "oslabiti" Ketrin Ešton.
Eštonova je na takve ocene odgovorila da joj je "koža odebljala" na kritike i dodala da je mnogo kritikovana i ranije ali da se zbog toga više ne sekira.
Spekuliše se da će Ketrin Ešton naslediti prvi čovek NATO Andres Fog Rasmusen. On se međuim već izjasnio da nije zainteresovan.
Kao kandidat za šefa spoljne politike EU pominje se i švedski ministar spoljnih poslova Karl Bilt (Carl Bildt).
Međutim, jedan neimenovani diplomata EU, prenosi EUobserver, upozorava da će novi visoki predstavnik za spoljnu politiku biti izabran u sklopu "paketa" najviših zvaničnika EU koji će biti tako sklopljen da udovolji velikim članicama EU i političkim grupama a ne na bazi ličnih zasluga. Taj diplomata kaže i da, s obzirom da ima još dosta vremena do decembra 2014, u ovom trenutku "nije preporučljivo da (u javnost) izađe neki kandidat".
Van Rompej završava političku karijeru
Predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej 17. marta je na belgijskom TV kanalu VRT objavio da će se sa isticanjem mandata okončati i njegova politička karijera.
Lideri EU izabrali su Van Rompeja za predsednika Evropskog saveta na mandat od dve i po godine 1. decembra 2009. a u maju 2012. godine mandat mu je produžen do 1. decembra 2014.
"Ko bude želeo da glasa za Van Rompeja, moći će to da uradi", rekao je on aludirajući na izbore u Belgiji koji će se održati u julu 2014, dva meseca posle evropskih izbora, i činjenicu da će članovi njegove porodice biti na izbornim listama.
Van Rompejeva porodica je, kako prenosi Euractiv.com, veoma zastupljena u političkom životu Belgije. Aktivni u politici su njegov brat, sestra, supruga i sin.
"Kraj 2014. godine je i kraj moje političke karijere", istakao je bivši premijer Belgije.
Van Rompej je bio prvi predsednik Saveta. Ta pozicija uspostavljena je Lisabonskim ugovorom kako bi se obezbedilo veće međunarodno prepoznavanje EU.Od predsednika Evropskog saveta očekivalo se i da postavi temelje rada naslednicima.
Inače, zbog nepreciznosti u Lisabonskom ugovoru nikada nije bilo sasvim jasno da li Van Rompej ima prednost u odnosu na predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Barosa. Na brojnim javnim skupovima pojavljivali su se i Van Rompej i Baroso i neki kritičari smatraju da je to bilo izlišno.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Savet Evrope
Povezani sadržaj
|
|
|