Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novo oruđe za analizu stanja u pravosuđu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija dobila je novo oruđe za analizu i poboljšanje stanja u pravosuđu Evropske unije - Evropski semafor pravosuđa. Semafor sadrži podatke o dužini trajanja sudskih sporova, stopi rešenih i nerešenih slučajeva, korišćenju alternativnih načina rešavanja sporova, obukama za sudije i resursima kojima raspolažu sudovi u EU. Podaci o funkcionisanju sudstva u članicama EU su objektivni, pouzdani i uporedivi i, kako ističu u Komisiji, treba da doprinesu unapređenju efikasnosti sudskih sistema i time jačanju ekonomskog rasta u Uniji.
Unapređenje kvaliteta, nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa deo je procesa koordinacije ekonomske politike EU u sklopu Evropskog semestra čiji je cilj stvaranje osnova za povratak ekonomskom rastu i otvaranje radnih mesta.
Predstavljajući Semafor, potpredsednica Komisije i komesarka za pravosuđe Vivijen Reding istakla je da nezavisno i efikasno sudstvo pozitivno deluju na privlačnost neke zemlje za investiranje i biznis.
"Zato su važne predvidive, blagovremene i izvršne sudske odluke i zato su nacionalne reforme sudstva postale važna strukturna komponenta ekonomske strategije EU. Novi Evropski semafor pravosuđa delovaće kao sistem ranog upozoravanja i pomnoći će EU i njenim članicama da stignu do efikasnijeg sudstva koje je na usluzi svim građanima i biznisu", istakla je komesarka za pravosuđe.
Komisija ukazuje da je efikasno sudstvo ključno za ekonomski rast jer se poverenje u vladavinu prava direktno odražava na poverenje za ulaganja u ekonomiju. Takođe, s obzirom na ulogu nacionalnih sudskih sistema u sprovođenju zakona EU, njihova efikasnost je od fundamentalnog značaja za efikasno sprovođenje zakona EU i njihovi nedostaci nisu problem samo jedne članice, već šire, odnosno cele Unije.
Semafor pravosuđa 2013 fokusiran je na parametre pravosuđa koji doprinose unapređenju poslovne i investicione klime. Tako su za izveštaj, pored ostalog, istraživani efikasnost sudova u građanskim i privrednim sporovima, sporovi kompanija za poreskim vlastima ili nacionalnim regulatornim telima.
"Visok kvalitet, nezavisnost i efikasnost sudstva ključni su za poslovno okruženje. Novi Semafor će pomoći članicama da ojačaju pravne sisteme i dati podsticaj njihovim naporima da stimulišu ulganja i otvaranje radnih mesta", istakao je potpredsednik Komisije Oli Ren (Olli Rehn).
Na osnovu istraživanja zaključeno je da se trajanje sudske procedure znatno razlikuje od članice do članice, pri čemu u trećini zemalja EU procedura traje barem dva puta duže nego u većini članica. Problem se dodatno komplikuje u zemljama sa niskom stopom rešenih slučajeva koja vodi povećanju broja nerešenih.
Komisija je ocenila da kontrole i procene pomažu povećanju brzine i kvaliteta pravosuđa istakavši da većina članica EU ima sveobuhvatne sisteme kontrole ali da neke zemlje zaostaju.
Ističe se i da alternativni metodi rešavanja sporova, poput medijacije, znatno smanjuju opterećenost sudova i Komisija savetuje članicama da ih više koriste.
Semafor je pokazao i da se percepcija nezavisnosti nacionalnih pravosudnih sistema osetno razlikuje od zemlje do zemlje. S jedne strane, više članica EU je među deset svetskih lidera po percepciji nezavisnosti sudstva a s druge se u nekim zemljama beleži veoma nizak nivo percepcije nezavisnosti sudova na poslovnom sektoru.
U izveštaju se ukazuje i da elektronski sistemi registracije i upravljanja, kao i komunikacije između sudova i strana u sporu pozitivno deluju na efikasnost i kvalitet pravosuđa. Na tom polju trenutno postoje velike razlike među članicama EU.
Unapređenju efikasnosti sudstva značajno doprinose i obuke za sudije, kao i adekvatni budžeti za pravosuđe. I na tom polju su velike razlike u EU od zemlje do zemlje, ocenjeno je u Semaforu.
Komisija je na bazi rezultata iz Semafora pozvala članice EU, Evropski parlament i sve aktere da učestvuju u otvorenom dijalogu o daljem unapređenju nacionalnih sudskih sistema. Takođe će Komisija pokrenuti široku debatu o ulozi pravosuđa u EU koja će početi konferencijom na visokom nivou kasnije ove godine.
Podatke za Semafor uglavnom su dostavile članice EU a Komisija za procenu efikasnosti pravosuđa Saveta Evrope (CEPEJ) ih je na zahtev Komsije prikupila i analizirala. Korišćeni su i podaci Svetske banke, Svetskog ekonomskog foruma i Svetskog projekta za pravosuđe.
Kako je navela Komisija, rad na Semaforu 2013 ukazao je i na teškoće u prikupljanju pouzdanih i uporedivih podataka pa će Komisija istražiti mogućnosti da se unapredi prikupljanje podataka.
Semafor uključuje poređenja pojedinih indikatora ali cilj tog izveštaja nije da rangira zemlje ili promoviše određeni pravosudni sistem, već da bude oruđe za analiziranje i poboljšanje sudstva u Evropskoj uniji.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|