Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU se prvi put žali STO na Rusiju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.07.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija pokrenula je prvi trgovinski spor protiv Rusije u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) zbog naknada za pokriće troškova recikliranja vozila koje su u Briselu ocenjene kao mera diskriminacije. Naknade se kreću od 400 pa do gotovo 150.000 evra i u nekim slučajevima čine ukupno opterećenje uvoza većim nego što je bilo pre ulaska Rusije u STO. Evropski izvoz vozila u Rusiju, koja je za EU treći po veličini trgovinski partner, vredi oko deset milijardi evra godišnje.
EU je zatražila konsultacije u STO, koje znače formalno pokretanje spora, nakon što je prethodno bezuspešno nastojala da na bilateralnom nivou nađe rešenje.
U Uniji se nadaju da će se na konsultacijama u STO doći do zadovoljvajućeg rešenja a ako se to ne desi za 60 dana, Unija može da traži od STO da uspostavi panel koji će presuditi da li je ruska mera legalna.
Evropski komesar za trgovinu Karel De Guht (Gućt) rekao je da je Evropska komisija gotovo godinu dana pokušavala da nađe rešenje sa ruskim partnerima dodajući da je ta naknda suprotna osnovnim pravilima STO kojima se zabranjuje diskriminacija uvoza.
"Time (naknadom za recikliranje) ozbiljno se narušava trgovina na sektoru koji je ključan za evropsku ekonomiju. Očekujemo da na konsultacijama u STO brzo rešimo problem", istakao je De Guht.
Rusija je 1. septembra 2012. godine, samo par dana pošto je ušla u STO, uvela naknadu za reciklažu automobila, kamiona, autobusa i drugih motornih vozila.
Naknada za automobile kreće se od 420 do 2.700 evra za nova vozila i od 2.600 do 17.200 evra za vozila starija od tri godine. Za neka vozila, poput rudarskih kamiona, naknada ide do čak 147.700 evra.
Naknada je uvedena na sva vozila koja se uvoze iz EU dok za vozila proizvedena u Rusiji postoji izuzeće pod određenim uslovima koje koriste gotovo svi ruski proizvođači i ne plaćaju naknadu. Takođe se bez naknade za recikliranje uvoze vozila iz Kazahstana i Belorusije, dve zemlje koje su u carinskoj uniji sa Rusijom.
Uvođenje naknade loše deluje na evropski izvoz vozila u Rusiju koji vredi oko deset milijardi evra godišnje.
Naknade pogađaju samo uvoz i, prema procenama u Moskvi, donose dodatan godišnji prihod ruskoj vladi od 1,3 milijarde evra.
S obzirom na to, naknade za recikliranje predstavljaju dodatno opterećenje za uvozna vozila i poništavaju smanjenje uvoznih carina na koje je Rusija pristala sa ulaskom u STO.
U nekim slučajevima, ukupno optrećenje na uvoz veće je nego što je bilo pre nego što je Rusija pristupila STO.
Zvanična Moskva je na prošlogodišnjem samitu Rusija-EU obećala da će ukloniti diskriminaciju ali se do sada ništa nije promenilo.
EU ističe da podržava sve zemlje koje sprovode mere zaštite čovekove okoline, uključujući mere koje se tiču uklanjanja dotrajalih vozila, ali smatra da cilj ruske nakande za recikliranje nije da se očuva priroda nego da se diskriminiše uvoz vozila.
Praksa EU, odnosno njene mere za uklanjanje dotrajalih vozila, pokazuje da ekološki zahtevi mogu biti dostignuti i bez naknada kojima se neko diskriminiše, poput onih koje je uvela Rusija.
Rusija je treći po veličini trgovinski partner EU a Unija je najveći trgovinski partner Rusije.
U 2012. godini EU je u Rusiju izvezla robu za 123 milijarde evra a uvezla iz te zemlje za 213 milijardi.
I dok Rusija u EU najviše izvozi sirovine, koje čine 80% isporuka, Unija u Rusiju najviše izvozi mašine i opremu za transport koji čine 50% izvoza i uključuju vozila.
Inače, o ulasku u STO Rusija je pregovarala 18 godina i 22. avgusta 2012. postala je 156. članica te svetske organizacije.
Partneri iz STO tada su bili optimisti u vezi potencijalnih koristi od uvođenja najveće ekonomije van STO u Organizaciju i poredili su ulazak Rusije u STO sa ulaskom Kine 2001. godine.
Međutim, Kina je do prvog trgovinskog nesporazuma pred STO došla posle više od dve godine članstva dok je Rusiji za to bilo "potrebno" manje od 11 meseci.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|