Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Izbori u Nemačkoj 2013: Evropu niko ne spominje      

Objavljeno : 09.08.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Angela Merkel, kao trenutni čuvar nejpoželjnije političke pozicije u Nemačkoj, kancelarske fotelje, percipira se kao glavni donosilac odluka u rešavanju krize javnog duga u evro zoni. Prezadužene južnoevropske zemlje nisu bile zadovoljne njenim planom kresanja javne potrošnje. Ali u njenoj rodnoj zemlji, analitičari kažu da Merkelova uživa neobičnu podršku uprskos njenom oštrom pristupu, navodi se u analizi EurActiv.com. Pred predstojeće izbore u septembru, većina nemačkih partija izbegava u kampanjama evropska pitanja.

 

 

Nemačka, članica EU sa 82 miliona stanovnika, je poslednjih godina beležila sve veći uticaj u EU jer je možda lakše prošla ekonomsku oluju nego neke druge zemlje. Nakon što se oporavila od recesije iz 2008.godine, zemlja je za dlaku izbegla ponovni privredni pad početkom 2013. Sada se, međutim, na osnovu ekonomskih indikatora čini da se ekonomija oporavlja.

 

Demostranti u južnoevropskim zemljama koje je najviše pogodila ekonomska stagnacija nosili su transparente protiv "plana štednje Merkelove" i kampanje za smanjenje javnog duga tako što će se u prezaduženim zemljama skresati javna potrošnja.

 

U kampanji pred predstojeće izbore nemačke partije izbegavaju evropske teme budući da je Nemačka bila jedan od glavnih aktera u planovima spasavanja prezaduženih evropskih ekonomija.

 

Rasprave političkih pritivnika rasplamsale su se povodom pitanja bankarske unije i dubljih integracija, sa osećanjem da su te teme suviše razorne po političku kampanju.

 

Nemački parlament ima 622 poslanika koja se biraju u mešovitom proporcionalnom sistemu. Stranka kancelarke Merkel (CDU) trenutno ima 193 mesta, dok koalicioni partnet Slobodna demokratska partija (FDP) i sestrinska stranka CDU-a, Hrišćanska socijalna unija (CSU) imaju 93 i 44 mesta.

 

Socijaldemokratska partija (SPD) ima 146 mesta, levičari 76, a zeleni 68.

 

Istraživačko odeljenje Dojče banke (Deutsche Bank) saopštilo je da jaz između vladajuće koalicije i SDP-a i zelenih sve veći kako se približavaju izbori.

 

Svih pet velikih istraživanja javnog mnenja prognozira da će CDU/CSU osvojiti više od 40% mesta, čak možda i dovoljno da naprave većinu bez koalicionog partnera FDP-a. SDP-u se daje 25%, zelenima između 12 i 14%, a sva istraživanja osim jednog FDP-u daju 5%, što je dovoljno za opstanak u parlamentu.

 

Evroskeptičnoj stranci Alternativa za Nemačku ((AfD) istraživanja ne daju više od 2-3% podrške što nije dovoljno za ulazak u Bundestag.

 

Socijaldemokrate: problem sa imidžom

 

Najveći rival Merkelove, Socijaldemokratska partija ili SPD, na čelu sa Pir Stajnbruk (Peer Steinbrück) bori se poslednjih godina jer je izgubila oko 10 miliona glasača otkad je partijom rukovodio Gerhard Šreder 1998.

 

Procenjuje se da bi moralo da se desi čudo u popularnosti ove stranke ne bi li preuzela vlast od vladajuće koaliciji.

 

“Očigledno je gubitak ovih 10 miliona glasova nepovratan", ocenio je Manfred Gilner (Manfred Güllner), osnivač nemačke kompanije za istraživanje javnog mnenja Forsa.

 

“Ako SDP ne uspe da mobiliše više glasača, nastaviće da stagnira na 25 ili 26%", kazao je on za Euractiv.de.

 

Kako je ocenio, SDP bi trebalo da promeni taktiku i dogovori se o podeli vlasti sa zelenima koji su poželjan partner u koaliciji za SDP. Ili da se približi velikoj koaliciji CDU/CSU, mada Merkelova više preferira postojeću "crno-žutu" koaliciju sa liberalima.

 

Istraživanje Forsa od 31. jula predviđa da će postojeća koaliciji CDU/CSU-FDP dobiti 46% mesta u parlamentu, a socijaldemokrate samo 22%.

 

Budući da CDU ulazi na teren SDP-a, isto to rade i socijaldemokrate koje pokušavaju da privuku glasače čiji je glavni fokus na ekonomiji. Nominovanjem Pir Stajnbruka (Steinbrück) na koga se gleda kao ekonomskog i finansijskog stručnjaka a ne kao nekoga ko se bavi socijalnom pravdom, stranka se kocka, ocenjuju analitičari.

 

Stranka polaže nadu da će Stajnbruk, 66 godina, dati veći kredibilitet SDP-u u oblasti ekonomije i da se pojavi kao rival Merkelovoj.

 

Iako je Stajnbruk bio ministar finansija u prethodnoj koaliciji sa Merkelovom, što je očigledno doprinelo njegovim ekonomskim kvalitetima, on je to ipak radio do izbijanja ekonomske krize 2007. koja je prerasla u recesiju.

 

SDP koji ima korene u radničkom pokretu iz 19. veka, tradicionalno je privlačio glasače svojim fokusom na socijalne teme. Međutim, u svojoj propagandnoj kampanji koja je počela krajem jula, Stajnbruk je govorio o platama, dečjoj zaštiti i povećanju renti.

 

Stajnbruk je takođe stalno govorio o predlogu SDP-a da se uvede poreska stopa od 49% za građane koji zarađuju više od 100.000 evra. On je takođe govorio o želji stranke da se uvede minimalna zarada i da SDP ponovo treba da bude "stranka malih ljudi".

 

Analitičari katođe ocenjuju i da je CDU/CSU preuzeo jedan deo ideja socijaldemokrata.

 

“Priličan deo programa Hrišhansko-demokratske stranke je prekopiran od SDP-a, stiče se utisak", ocenio je Tomas Fišer (Thomas Fischer), izvršni direktor briselske Bertelsman fondacije (Bertelsmann).

 

“Ovo je najsocijalniji predizborni program koji su demohrišćani predstavili poslednjih decenija".

 

CDU je pokazao neku vrstu otvorenosti za uvođenje minimalne nacionalne zarade, ali neće gurati priču o višim poreskim stopama za ljude sa najvišim primanjima.

 

Iako Stajnbrka muči njegova povezanost sa izbijanjem krize, možda je takođe sebi pucao u nogu kada se zalaže za socijalnu pravdu. Ranije ove godine on se našao na meti kritičara nakon što što je komentarisao da je kancelarska plata niska.

 

Rivalitet sa druga dva lidera u stranci, Frank Volterom Stajnmajerom (Frank-Walter Steinmeier) i Sigmarom Gabrijelom (Sigmar Gabriel), takođe je oslabio njegove pozicije u kampanji.

 

“Kampanja socijaldemokrata sada boluje od jakog rivaliteta tri glavna igrača...naročito Stajnbruka i Gabriela", ocenio je izvršni direktor fondacije Bertelsman.

 

Dva lidera su se nedavno sukobila oko Gbrijelovog predloga da treba ograničiti brzinu na autoputu u Nemačkoj, čemu se Stajnbruk usprotivio.

 

Evropski duh ostaje u boci

 

Kako se približavaju izbori, malo političara se oglasilo povodom krize u evro zoni, a medijska pokrivenost štednje je pala.

 

Merkelova želi da sve ostane tiho kad je reč o evropskoj politici, ocenila je Džudi Demsi, analitičar u Karnegi Evropa tink tenku.

 

“Pred završnicu 22. septembra, ona ne želi da nemačka javnost postavlja pitanja o tome kako je vodila krizu u evro zoni", rekla je ona.

 

MMF je endavno upozorio da će Grčka morati dodatno da smanji dug ako želi da uvede red u finansije. Grčka članicama evro zone i MMF-u duguje 200 milijardi evra koje verovatno nikada neće moći da vrati.

 

“Ali Merkelova kao i njen ministar finansija Volgang Šojbe se prave da su gluvi za ove poruke MMF-a. Oni procenjuju da ako Grčkoj bude potrebna dodatna pomoć, to neće biti neophodno pre 2014. kada su nemački izbori već završeni", kazala je Demsi.

 

Kad god su bili u prilici, rivali CDU-a su kupili političke poene na tvrdoj politici štednje Angele Merkel. SDP je navodio da politika štednje ima granice i može da unazadi privredni rast EU.

 

Stajnbruk je u aprilu ocenio da Berlin treba da preispita svoju ulogu u EU."Nemačka treba da bude dobar komšija...Nemačka ne treba da polaže pravo da bude lider u Evropi".

 

"Način i stil na koji je Merkelova upravljala krizom je raširilo sumnje u EU o tome da li Evropa može da računa na solidarnost Nemačke", kazao je Stajnbruk.

 

Međutim, kada su u istraživanju Eurobarometra pitali građane da imenuju pro-Eu nemačku stranku, 47% je navelo CDU/CSU, a samo 12% socijaldemokrate.  Nemačka podrška EU je porasla sa 24% u 2011. na 33% u ovoj godini.

 

“Ovo istraživanje pokazuje da su Nemci zadovoljni kako se Merkelova ponašala u krizi evra", navela je Demsi.

 

“Ono što je možda izgledalo kao najslabija tačka u njenoj kampanji, pokazalo se da je nemačka kancelarka vrlo vešta u odabiru taktike".

 

Nemačke stranke u kampanji nisu se oglašavale povodom evropskih tema, pribojavajući se da bi to moglo da probudi evroskeptike koji se protive bilo kakvih dubljim integracijama.

 

Nemački stranački lideri su tradicionalno proevropski nastrojeni, ali se suočavaju sa ozbiljnom opozicijom u vlastitim redovima povodom evropskih tema.“Ne žele da puste evropskog duga iz boce", ocenio je jedan analitičar. 

 

Bez alternative

 

Nevolje u evro zoni nisu umanjile podršku antievropskim grupama. Slobodni glasaci i AfD stranka koja je osnovana ove godine, pokušale su da se pozovu na antievropska osećanja.

 

Jedno istraživanje iz aprila utvrdilo je da bi 24% glasača podržalo AfD. Ali, analitičari ocenjuju da je to pre odraz generalnog političkog nezadovoljstva nego prava politička podrška.

 

“Morate da relativizujete ove podatke do kojih se došlo u istraživanju šest meseci pre izbora, tačno u sred kiparkse krize", kazala je Žaklin Enard (Jacqueline Hénard), francuski esejista koji piše o nemačko-francuskim odnosima.

 

Novija istraživanja ne daju AfD više od 5%.

 

"Njihova najveća prepreka je u tome što čak i da ima problema sa evrom, Nemci su tradicionalno proevropski nastrojeni i gledaju na Evropu kao garant mira", ocenio je istraživač Forse.

 

On smatra da će umesto da podrže radikalne stranke, nezadovoljni glasači biti uzdržani od glasanja.

 

Druga grupa za koju se činilo da jača je Piratska stranka, ali ona nije pokazala dovoljno inicijativa kako bi privukla glasače pred izbore.

 

Izvor: EurActiv.com

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA