Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Francuski proizvođači krive EU zbog krize sa jajima
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Udruženja francuskih proizvođača jaja optužila su Evropsku komisiju da je odgovorna za "nedostatak propisa" na evropskom nivou što je dovelo do prekomerne proizvodnje jaja i pada cene ispod troškova proizvodnje. Uzgajivači koka nosilja smatraju da je na stvaranje viška jaja uticala nova regulativa o kavezima, ali o odluka Komisije da ugasi subvencije za izvoz jaja u neevropske zemlje, i da ukine carine na uvoz inače jeftinijih jaja iz Ukrajine, navodi EurActiv.com.
Protestujući protiv pada cena, ljuti francuski proizvođači uništili su na stotine jaja i zatražili uvođenje mera na nacionalnom i evropskom nivou kako bi se razrešila novonastala situacija.
Dnevnik Mond (Le Monde) citirao je proizvođača koji kaže da je prodao 119.000 komada jaja po ceni 4.30 za 100 komada, što je prema njemu 2,70 evra ispod troškova proizvodnje.
Razlog je, kako je ocenio, hiperprodukcija jaja na francuskom tržištu u protekloj godini.
Prema Nacionalnoj federaciji poljoprivrednih proizvođača koja je glavni sindikat poljoprivrednika u Francuskoj, proizvođači jaja bili su primorani da povećaju proizvodnju kako bi nadoknadili ulaganja u kaveze za čuvanje koka, na koja su bili primorani nakon što je Komisija 2012. donela direktivu o dobrobiti životinja.
Prema toj direktivi koja je stupila na snagu u januaru 2012, koke nosilje trebalo bi da borave u kavezima sa posebnim gnezdima, da kavezi imaju dovoljno mesta za sve kokoške tako da mogu da jedu u isto vreme. Takođe, predvođene su prečke za odmaranje, pa čak i grebaljke za oštrenje kljuna.
Troškovi ovog unapređenja kaveza, prema farmerima, iznose 20 evra po kokoški. Kako bi pokrili ove troškove, mnogi proizvođači povećali su svoja jata i tako povećali proizvodnju.
"Izgrađeni su novi kapaciteti i tako smo došli do prekomerne proizvodnje od pet do 10%", ocenio je uzgajivač živine u Kot d armor (Côtes d'Armor).
Poboljšanje uslova u kavezima za koke nosilje smanjilo je takođe smrtnost životinja za 2%, što se opet odrazilo na produktivnost.
Osim toga, Komisija se optužuje za ukidanje fondova iz kojih je subvencionisan izvoz izvesne robe u neevropske zemlje. Dok ti fondovi nisu ukinuti, izvoznici jaja su dobijali novac, a zbog čega proizvođači misle da je sada otežan izvoz.
U isto vreme, Komisija je ukinula carine na uvoz jaja iz Ukrajine. Iako ova mera još nije stupila na snagu, jeftinija ukrajinka jaja već ulaze na tržište EU preko Poljske.
Prema Žaku Bonatiju, advokatu koji radi za francuski poljoprivredni sindikat Udruženje poljoprivrednika, Komisija je donela nove prepise a da na evropskom nivou nije predvidela nove vidove regulacije.
Kako navodi Bonati za Nuvel observater (Le Nouvel Observateur), liberalne politike Komisije dovešće do masovnog uvoza iz zemalja kako štu je Brazil u kojima su propisi o zaštiti životne sredine i okoline manje strogi, a i troškovi rada su niži.
Prema belgijskom sajtu 7 sur 7 finans (7 sur 7 finance), situacija u toj zemlji je vrlo slična onoj u Francuskoj.
Na pitanje da prokomentariše, portparol Komisije Rodžer Vejt je naveo da je direktiva o kavezima stupila na snagu u januaru 2012, ali je ona doneta još 1999. i proizvođači su bili svesni toga.
Vejt smatra da nije problem u novim kavezima, već u činjenici da proizvođači uzgajaju više kokošaka. On je takođe dodao da je Komisija optimistična u pogledu budućih kretanja na tržištu, da će se proizvodnja u narednik mesecima smanjiti što će omogućiti rast cene jaja.
Kad je reč o ukidanju subvencija za izvoz, on je rekao da su ti fondovi ukinuti krajem prošle godine jer nisu bili neophodni za funkcionisanje tržišta, a izvoz se dobro odvijao.
Vejt je takođe naveo da supermarketi utiču na snižavanje cena i da je reč o "fer raspodeli troškova" u lancu proizvodnje hrane. On je rekao i da je Komisija uverena da francuska vlada preduzima mere kad je reč o ovom problemu.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|