Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novi izazovi za Portugaliju u krizi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.05.2012. |
|
|
|
|
|
|
U okolnostima krize u Grčkoj i bojazni od njenog širenja, kao i sve većeg nezadovoljstva građana, sprovođenje plana štednje u Portugaliji ponovo je došlo na dnevni red poverilaca. Poverilačka misija 22. maja je počela novu evaluaciju sprovođenja plana za izlazak iz krize u Portugaliji koji predviđa pomoć od 78 milijardi evra u zamenu za mere štednje. Od procene poverilačke trojke zavisi isplata nove tranše pomoći u iznosu od 4 milijarde evra. Nova procena dolazi u nepovoljnom trenutku za Portugaliju, u kojoj raste nezaposlenost, sve su češći štrajkovi, a neizvesnost pojačavaju problemi Grčke. Takođe, u okolnostima kada se sve više čuju zahtevi da mere za podsticanje rasta prate mere budžetske discipline ni politički konsenzus u Portugaliji oko plana štednje nije više toliko siguran.
Grčki faktor, u trenutku kada se ne zna da li će kriza dovesti do izlaska Grčke iz zone evra, mogao bi da se utiče na razgovore portugalskih vlasti i poverliačke trojke koju čine EU, Evropska centralna banka (ECB) i Međunarodni monetarni fond (MMF). Razgovori bi treblao da traju oko dve nedelje, a reč je o četvrtoj misiji. Procene sprovođenja plana pomoći se sprovode na svaka tri meseca.
Portugalski ministar ekonomije Alvaro Santoš Pereira (Santos) rekao je da se ne razmatra nikakav poseban plan za zaštitu Portugalije od širenja krize iz Grčke i naglasio da je cilj zemlje da obnovi izgubljeni kredibilitet i da se tako u očima poverilaca odvoji u Grčke. "Samo sprovođenjem celokupnog programa i, pre svega, strukturnih reformi možemo da povratimo i obnovimo kredibilitet koji smo izgubili", rekao je on.
Izlazak Grčke iz zone evra mogao bi da pojača nepoverenje prema Portugaliji, drugu "slabu tačku" zone evra, i oteža njen povratak na tržišta, koji je planiran za septembar 2013.
U tri prethodne evaluacije poverilačke trojke sprovođenje plana je ocenjeno kao zadovoljavajuće. Poverioci su ocenili da je zahvaljujući reformama, pre svega one koje povećavaju fleksibilnost tržišta rada, Portugalija "na dobrom putu" i pored ozbiljnih izazova.
Ali, nova provera dolazi u nepovoljnim okolnostima, s obzirom da je stopa nezaposlenosti sada samo 0,1 procentni poen ispod praga od 15% i čak 36% među mladima koji u sve većem broju napuštaju zemlju.
Povećanje stope nezaposlenosti bi moglo da utiče i na rast deficita zbog neplaniranih većih socijalnih davanja. Pored toga, mere štednje će, prema zvaničnim predviđanima, produbiti recesiju, pošto se u ovoj godini očekuje negativan privredni rast od 3,3%.
Vlada desnog centra premijera Pedra Pasoša Koelja (Passos Coelho), smatra izvoz, koji se u aprilu povećao za 8,3% u odnosu na isti period prošle godine, za glavni motor privrede. Ali, ta dinamika bi mogla da se uspori, pošto je Španija, glavni trgovinski partner Portugalije, ušla u recesiju, i pošto bi, prema previđanjima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), privredna aktivnost treblao da se uspori u celoj evro zoni.
Politički konsenzus pod znakom pitanja
Prilikom prethodnih evaluacija poverilača trojka je pozdravila "politički konsenzus" oko sprovođenja plana, koji je podržala i sad aopoziciona Socijalistička partija. Ta stranka je bila na vlasti kada je pomoć pre godinu da odobrena.
Ali, ohrabren uspehom socijaliste Fransoa Olanda (Francois Hollande) na predsedničkim izborima u Francuskoj koji želi da uz pakt o budžetskoj disciplini idu i mere za podsticanje rasta, vođa portugalskih socijalista Antonio Žoze Seguro (Jose) pojačao je kampanju sa istim ciljem. U tome ga je, na opšte iznenađenje, podržao i predsednik Portugalije Anibal Kavakao Silva (Cavacao) koji se takođe zalaže za to da mere rasta i zapošljavanje prate mere štednje, koje su do sada bile apsolutni prioritet vlade.
Socijalisti bi 23. maja trebalo da predstave u parlamentu "dodatni protokol" za evropski pakt o budžetskoj disciplini koji je Portugalija ratifikovala polovinom aprila. Odbacivanje tog predloga bi moglo da zada ozbiljan udarc "političkom konsenzusu" koji toliko pozdravljaju poverioci.
U Portugaliji je sve više štrajkova u različitim sektorima, pošto su mere štednje izazvale usporavanje privrede dok je stopa nezaposlenosti dostigla 14,9% u aktivnom stnaonvištvu.
Prošle nedelje je zbog štrajka u civilnom vazduhoplovstvu otkazano ili odloženo oko 500 letova. Najnoviji u nizu je štrajk zaposlenih u lisabonskom metrou 22. maja, zbog koga je saobraćaj u metrou tokom jutra bio paralisan. Reč je o drugom štrajku u metrou za manje od nedelju dana zbog smanjenja plata i ukidanja premija zbog mera štednje. Sve stanice metroa u portugalskom glavnom gradu su jutros bile zatovrene, naveli su sindikati. To je izazvalo saobraćajne gužve na periferiji, jer su stnaovnici pregrađa morali da se zapute autombilima na posao.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|