Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kriza ugrozila javna dobra na jugu Evrope
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.09.2013. |
|
|
|
|
|
|
Krizom pogođene članice Evropske unije sa juga kontinenta primorane su da prodaju državna dobra kako bi smanjile budžetske deficite. Tako Španija razmatra privatizaciju nacionalnog parka a Grčka je pod pritiskom da upravu nad istorijskim zgradama poveri stranoj holding kompaniji. U programu prodaje grčkih nekretnina je 80.000 državnih zgrada ali je tek mali broj ugovora rezalizovan zbog administrativnih prepreka.
Jedinstveni prirodni rezervat, zgrade, polja, koji predstavljaju četvrtinu nacionalne baštine Španije, biće prodati kako bi se popunio budžetski deficit od 70 milijardi evra u 2012. godini, preneo je francuski dnevnik Mond.
Jedno od javnih dobra koje se prodaje pripada jedinstvenom mediteranskom parku prirode Los Alkornokales poznatom po najvećim šumama hrsta od kojeg se pravi pluta na Iberijskom poluostrvu i velikom broju životinskih i biljnih vrsta.
Vlada u Madridu je da bi ubrzala prodaju tog parka, čija se tržišna vrednost procenjuje na oko 180 miliona evra, dozvolila izgradnju hotela sa pet zvezdica, golf terena i aerodroma.
Zeleni i partije krajnje levice, kao i lokalne samouprave i sindikati, ozbiljno su zabrinuti zbog vladinih planova iako ih ministar poljoprivrede Miguel Arias Kanjete ubeđuje da će vlasti biti izuzetno pažljive prilikom izbora kupca kako bi osigurale da prirodni rezervat ostane zaštićen.
Background Smanjenja budžeta u centru su strategije zone evra za prevazilaženje trogodišnje krize javnog duga. Međutim, smanjenja budžeta okrivljuju se za štetan cikljus u kome vlade umanjuju davanja, kompanije otpuštaju radnike, Evropljani manje troše a mladi imaju male ili nikakve šanse da nađu posao.
Međunarodni kreditori Grčke dogovorili su se u novembru 2012. o paketu mera čiji je cilj da se grčki dug smanji za 40 milijardi evra kako bi se do 2020. godine sveo na 124% bruto domaćeg proizvoda. Grčka će u tranšama dobiti 43,7 milijardi evra ako ispuni uslove koje je postavila "trojka" međunarodnih kreditora.
Španska ekonomija u drugom kvartalu ove godine pokazala je znake stabilizacije. Premijer Marijano Rahoj u julu je rekao da bi ekonomija mogla da izađe iz dvogodišnje recesije već u tekućem kvartalu (jul-septembar) pošto podaci pokazuju da je u drugom tromsečju broj nezaposlenih smanjen za 225.000 , što predstavlja najveći pad od kako je počela kriza pre pet godina.
Protivnici prodaje nacionalnog parka traže i da se urade istraživanja i pronađe alternativa. Oni se zalažu za drugačiji ekonomski model, koji bi podrazumevao razvoj industrije plute i promovisanje bio-poljoprivrede i ruralnog turizma, i predlažu izgradnju elektrane na biomasu u kojoj bi posao našlo 50 ljudi.
Grčkim nekretninama upravljaće strani holding
Istovremeno je britanski dnevnik Fajnenšel tajms objavio plan iz izveštaja Evropskog stabilizacionog mehanizma (ESM) kojim je predviđeno da se holding kompaniji iz inostranstva poveri upravljanje nad grčkim nekretninama bez mešanja grčke vlade koja bi pak imala poslednju reč u slučaju prodaje.
Cilj tog plana je da se smanji birokratija i ubrza privatizacija koja daleko zaostaje za projekcijama grčkih međunarodnih kreditora (EU, ECB i Međunarodnog monetarnog fonda) objavljenim prošle godine, nakon što je Atina dobila drugi spasilački paket zajmova.
U programu prodaje nekretnina je 80.000 državnih zgrada i postrojenja ali je završeno tek nekoliko prodaja zbog administrativnih problema, uključujući pitanje vlasništva i dozvole.
"Svrha izveštaja (ESM) je da se maksimizira vrednost državnih nekretnina u Grčkoj tako što će se učiniti privlačnijim investitorima", navela je za EurActiv.com portparolka ESM dodajući da je "izveštaj interni dokument koji nije usvojila vlada".
Kako je istakla, taj dokument biće korišćen u razgovorima sa "trojkom" (EU, MMF i Evropska centralna banka) prilikom njihove naredne posete Atini ovog meseca.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|