Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Kako Nemci utiču u EU      

Objavljeno : 25.10.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Nemačka je, kao vodeća evropska ekonomija, odbacila svoju dosadašnju uzdržanost u delovanju u EU i odlučno se upustila u oblikovanje evropske budućnosti zauzimajući ključne položaje u evropskim institucijama i braneći svoje trgovinske interese. Nemci nisu toliko brojni u institucijama EU u odnosu na njihov udeo u evropskom stanovništvu, ali zauzimaju neke od najuticajnijih, mada ne i toliko istaknutih položaja. Takođe, kancelarka Angela Merkel je pokazala da je, pri odlučivanju u EU, spremna da, kada su u pitanju interesi nemačke privrede, preuzme stvari u svoje ruke kao što je to letos učinila suočena sa mogućnošću izbijanja trgovinskog rata između EU i Kine.

 

"U Briselu, Nemci su odbacili svoju uzdržanost prisutnu nakon (Drugog svetskog) rata i bez izvinjenja se upustili u oblikovanje evropske budućnosti zauzimajući ključne položaje u evropskim institucijama interesima i odlučno gurajući trgovinske interese Berlina", navodi se u Rojtersovoj analizi koju je preneo portal EurActiv.com.

 

Kancelarka Angela Merkel, nakon trećeg izbornog trijumfa zaredom, može da nastavi sa naporima, pokrenutim u vreme njenog prvog mandata 2005. godine, koji su doprineli tome da se poveća ne samo broj Nemaca na visokim funkcijama u Briselu već i to u kojoj meri se pita Berlin.

 

Kada EU ne može da usaglasi politiku prihvatljivu za Nemačku kao najveću evropsku ekonomiju, Merkelova je pokazala da je spremna da preuzme stvari u svoje ruke kao što je to letos učinila suočena sa mogućnošću izbijanja trgovinskog rata između EU i Kine koji bi naštetio nemačkim proizvođačima automobila i inženjerskim firmama.

 

Ostalih 27 članica teško da mogu da ospore veći uticaj u odlučivanju zemlji u kojoj živi svaki šesti građanin EU i na koju otpada petina evropske proizvodnje.

 

Nova nasrtljivost Berlina, podstaknuta i sve većim ekonomskih jazom, nailazi na gunđanja, ali nema znakova da će biti ozbiljnih pokušaja da se oslabi čvrst stisak Merkelove u Briselu, navodi se u analizi.

 

Herbert Rojl (Reul), koji predvodi poslanike Hrišćansko-demokratske unija (CDU) u Evropskom parlamentu, smatra da je novi uticaj Nemačke prirodan istorijski razvoj za zemlju koj je dugo ulagala svoje bogatstvo u službi EU pod francuskim uticajem kako bi se rehabilitovala posle Drugog svetskog rata.

 

"Završili smo s tim", rekao je Rojl o uzdržanosti Nemačke u Briselu, koja je opstajala i tokom dugogodišnjeg vođstva Helmuta Kola (Kohl) tokom 1990-tih.

 

"Država koja nije bila država, uvek pod paskom Saveznika... vrlo je obazriva", rekao je Rojl. "Preuzeti odgovornost podrazumeva da se ne sedi sa strane i izvinjava - to nije dovoljno", rekao je on.

 

Uticaj iz senke

 

To preuzimanje odgovornosti je, između ostalog, značilo i preuzimanje nekih najuticajnijih, iako ne i najistaknutijih, položaja u Briselu.

 

Imena Uve Korsepijus (Uwe Corspeius), Johanes Lajtenberger (Johannes Laitenberger) i Klaus Vele (Welle) možda ne zvuče poznato, ali ti ljudi zajedno sa još nekoliko desetina Nemaca imaju veliki uticaj na evropsku politiku.

 

Korsepijus (53), jedan od savetnika Merkelove, generalni je sekretar Evropskog saveta. Oko 3.000 zaposlenih u institucijama vide u njemu čoveka koji im je obustavio pristup Fejsbuku (Facebook) i turističkim sajtovima kako bi više radili. Međutim, njegova prava moć je u oblikovanju dnevnog reda i pripremi pravnih saveta za sastanke članica EU.

 

Lajtenberger (49) je šef kabineta predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza (Jose Barroso) i zadužen je za evropske trogvinske i druge politike.

 

Vele (49) je generalni sekretar Evropskog parlamenta, a poznat je kao "princ tame" zbog svog uticajana u tom telu. Vele želi i veću koordinaciju među Nemcima u Briselu, delom i kroz Krug Genval - forum članova CDU u Briselu.

 

Jedninstveni u nastupu

 

"Nemci se sada normalnije ponašaju u odnosima sa Briselom", kaže Hans-Gert Petering (Poettering) koji je do 2009. bio predsednik Evropskog parlamenta. Petering je sada predsedavajući Fondacije Konrad Adenauer, političke fondacije bliske CDU, u čijem gradskom sedištu se često sastaje Krug Genval.

 

On je rekao da to ne znači da je Nemačka zaboravila na ratnu prošlost već da istorija ne treba da ograničava njenu slobodu delovanja.

 

Koordinacija Nemaca u Briselu, kao i njih i Berlina, nije slučajna. Kol se svojevremeno žalio da Nemci čim odu u insotranstvo zapostavljaju nacionalni identitet.

 

Rojl koji se sastaje svakog drugog ponedeljka sa liderima CDU u Berlinu, kaže da je snaga u zajedničkom nastupu. "Nemačka grupa nastoji da zastupa političke interese industrije. Imamo mnogo industrija čije interese treba braniti", rekao je Rojl koji predstavlja privredni region Donje Rajne.

 

Profesor evropskih politika u Londonskoj školi ekonomije Sajmon Hiks (Simon Hix) rekao je da se u EP oseća senka vlade u Berlinu i da se retko bilo šta dešava što je protivno interesima nemačke industrije.

 

U vreme prethodnika Merkelove, lidera Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) Gerharda Šredera nova generacija nemačkih lidera, suviše mladih da bi se sećali nacizma, počela je da insistira na tome da se njihov glas bolje čuje u Briselu.

 

Frank-Valter Štajnmajer (Frank-Walter Steinmeier), ministar spoljnih poslova iz redova SPD u prvoj koalicionoj vladi Merkelove, ustanovio je program za obuku Nemaca kako bi se zaposlili u institucijama EU.

 

Buduća vladajuća koalicija u Berlinu mogla bi dodatno da konsoliduje nemački ujedinjen pristup poslovima EU, navodi se u Rojtersovoj analizi.

 

"Dalje unapređenje pristustva nemačkog osoblja u evropskim institucijama je vrlo važno za vladu", rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova. "Cilj je da Nemačka, kao najveća članica EU, bude odgovarajuće zastupljena na svim nivoima institucija EU", dodao je on.

 

Ne toliko brojni ali na bitnim mestima

 

Same brojke o zaposlenima u insittucijama EU ne govore sve. Prema procenama Berlina, Nemci čine oko 10% visokih funkcionera u Evropskoj komisiji i otprilike isto toliko visokih diplomata u direktoratu EU za spoljnu politiku. Nemaci čine 16% od 507 miliona stanovnika EU.

 

Kao i u većini sličnih organizacija, postoji tendencija da manje države - tri članice EU imaju manje od milion ljudi, budu više zastupljenje u odnosu na svoju veličinu. Takođe, pristupanje novih članica EU u prošloj deceniji, uglavnom manjih zemalja na istoku i jugu, umanjio je udeo starih članica pri zapošljavanju u institucijama EU.

 

Međutim, velike zemlje poput Francuske, Britanije i Italije su se usredsredile na uticajne položaje, a nemački uticaj je očigledan i, prema ocenama evropskih i nemačkih zvaničnika raste. Diplomate iz Berlina ne kriju da im je cilj da iskoriste predstojeći odlazak u penziju više visokih zvaničnika.

 

Interni izveštaj Evropske komisije, u koji je Rojters imao uvid, pokazuje da 45 Nemaca zauzima visoke položaje u toj instituciji, kao bar direktori odeljenja. Tu ih ima više nego Francuza i znatno više nego Italijana i Britanaca, kojih je manje od po 30.

 

Nemačka se uredsredila na područja u kojima Komisija ima najveće nadležnosti, pre svega kada je reč o ekonomiji, poput propisima protiv monopola. Trgovina je Berlinu takođe važna i evropski ambasador u Kini je Nemac Markus Ederer.

 

Kreatori vladine politike su identifikovali i državljane drugih članica koji su "prijateljski raspoloženi prema Nemčkoj", odnosno vredni podrške pri zapošljavanju, pa se podržavaju kandidati koji su, na primer, studirali na nemačkim unvierziteitma.

 

Holanđane bije glas da su usklađeni sa Nemačkom kada je reč o ekonomskoj politici. Upravo je Holanđanin Jeren Dijselblem na čelu Eurogrupom koja utvrđuje politike u zoni evra a čine je ministri finansija te zone.

 

Francuski zvaničnici koji su svojevremeno gledali na EU kao na svoj projekat, kažu da je davanje glasova i poslova u EU istočnim članicama, susedima Nemačke, poremetilo ravnotežu u korist Berlina koga ekonomski uspesi čine privlačnijim od Pariza za saveznike u preogvorima o evropskim politikama.

 

Kad Angela pozove

 

Uticaj Berlina ilustruje rasprava oko predloženog pooštravanja propisa EU u cilju smanjenja emisije zagađivača iz vozila. To pitanje je ovog meseca odloženo, što odogvara proizvođačima luksuznih automobila u Nemačkoj.

 

Tokom duge kampanje za pridobijanje podrške, Merkelova je lično zvala, između ostalih, irske i portugalske lidere kako bi ih podsetila da Nemačka pomaže njihovim ekonomijama pogođenim krizom, rekli su visoki zvnaičnici. U kabinetu nemačke kancelarke nisu želeli da komentarišu te tvrdnje.

 

Angela Merkel je intervenisala i tokom trgovinskog spora s Kinom oko solarnih panela koji je izbio ove godine, a u kome Nemačka u počektu nije imala prijatelje koji bi podržali njene stavove.

 

Krajem maja, u vreme dok je Evropska komisija je pripremala sankcije Pekingu zbog dampinga cena solarnih panela koji se prodaju na tržištima EU, kineski premijer Li Kećiang odleteo je u Berlin da upozori na mogućnost trgovinskog rata koji bi mogao da naškodi nemačkoj automobilskoj industirji.

 

Merkelova je, obećavši nemačkoj javnosti da će učiniti sve da zaustavi trgovinski rat koji bi naškodio nemačkom izvozu, pozvala telefonom predsednika Evropske komisije. Iako to negiraju u Barozovom kabinetu, visoki zvnaičnik EU je potvrdio Rojtersu da se to desilo.

 

Više zvaničnika je reklo da je Barozo zatim zvao evropskog komesara za trogvinu Karela De Guhta (De Guchat) koji nije želeo da promeni stav prema Kini.

 

Poruka je, međutim, bila jasna. Nemačka, kao zemlja koja najviše daje za budžet EU i za programe spašavanja članica zone evra u krizi, neće rizikovati odnose sa zemljom koja od nje godišnje kupuje mehanizaciju vrednu 50 milijardi dolara, od "poršea" do tenkova.

 

Evropa je odustala od De Guhtovih planova i spor je rešen utvrđivanjem minimalne cene za kineske solarne panele.

 

Mi smo njbolji

 

Dok su Nemci zadovoljni, njihove susede počinje da nervira tendencija da se na manje ekonomski uspešne zemlje gleda s visoka. "Kod Nemaca imate taj stav da kada bi svi bili Nemci i praktični kao oni, sve bi bolje funkcionisalo", rekao je visoki francuski zvaničnik.

 

Neki upozoravaju da bi to moglo da se vrati kao bumerang, odnosno da stvori otpor koji bi blokirao proces odlučivanja u EU. To bi zatim moglo da umanji efikasnost EU koja se već suočava sa porastom evropskepticizma u Britniji.

 

Koopredsedavajući grupe Zelenih u Evropskom parlamentu Danijel Kon-Bendit (Cohn-Bendit) smatra da nemačko ponašanje u stilu "mi najbolje radimo, dakle najbolji smo" može imati negativne posledice i udaljiti Nemačku od Evrope.

 

Kon-Bendit, rođen u Frnacuskoj u jevrejskoj porodici izbegloj iz Nemačke u vreme nacizma, smatra da težište Berlina na privredi zasnovanoj na izvozu ometa ambiciju EU da ima veći uticaj u svetu.

 

"Nemački stav jeste da ne žele da se bakću sa svetom", rekao je on. "Njihovo razmišljanje je ogrnaičeno na nacionalne ekonomske interese. Nemačka želi da bude u ekonomiji bude lider a na planu spoljne politike da bude kao Luksemburg", navodi on.

 

Sturktura EU daje mogućnost ostalim članicama da ospore nemačku ekonomsku strategiju, ali to ne deluje uverljivo za poslanika u Evropskom parlamentu i predstavnike Britanske stranke za nezavisnost Najdžela Farža (Nigel Farage).

 

"Bilo da Britanija ostane ili ne (u EU), u oblikovanju ekonomskih politika u zoni evra će dominirati Nemačka", rekao je on.

 

Izvor: EurActiv.com

Foto: Evropska komisija

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA