Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Francusko-nemačko pomirenje poruka za Balkan
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.01.2013. |
|
|
|
|
|
|
Francuska i Nemačka, glavni pokretači evropskog projekta, proslavljaju 22. januara 50. godišnjicu istorijskog pomirenja nakon Drugog svetskog rata. Pre pola veka, 22. januara 1963. francuski predsednik Šarl de Gol (Charles de Gaulle) i nemački kancelar Konrad Adenauer potpisali su Jelisejski sporazum, odnosno Sporazum o nemačko-francuskoj saradnji i prijateljstvu. Pomirenje koje je taj sporazum doneo bivšim neprijateljima značajna je poruka i za Balkan, ocenili su ambasadori Nemačke i Francuske u Beogradu, istakavši pritom i ulogu evropskih integracija u tom procesu.
Istorijski sporazum, koji je potpisan u Jelisejskoj palati, sedištu francuskog predsednika, osnivački je akt francusko-nemačkog prijateljstva. Skopljen je između dve zemlje nakon krvavih ratova, od kojih su dva bili svetski ratovi, i 18 godina nakon svrgavanja nacističkog režima u Nemačkoj.
Jelisejski sporazum doprineo je pomirenju vekovnih neprijatelja, ali to ne bi bilo moguće da nije bilo u okviru velikog evropskog procesa, ocenili su 22. januara u Beogradu ambasadori dve zemlje Hajnc Vilhelm i Fransoa-Gzavije Denio.
Oni su na predstavljanju programa obeležavanja 50. godišnjice sporazuma o francusko-nemačkom prijateljstvu poželeli da i narodi Balkana prevaziđu neprijateljstva, postanu prijatelji i postanu članice Evropske unije.
"Poruka Jelisejskog ugovora je da od neprijateljstva između dve zemlje može da se izrodi veliko prijateljstvo. To je poruka značajna i na Balkanu", rekao je ambasador Vilhelm novinarima u nemačkoj rezidenciji.
Vilhelm je kazao da pomirenje ne bi bilo moguće da nije istovremeno bio proces evropskih integracija i zato je pomirenje mnogo pre moguće kada sve zemlje na Balkanu postanu članice EU. "Pomirenje ne može doći preko noći. To vidimo i na Balkanu", rekao je Vilhelm.
Ocenjujući da je reč o istorijskom projektu, Vilhelm je ukazao da je istorija dve zemlje kroz vekove bila različita i da je zato ovo veoma važan projekat.
Vilhelm je takođe istakao značaj tesne saradnje Francuske i Nemačke u izgradnji EU. "Nemačka i Francuska oduvek su moto evropskih integracija, a danas to važi više nego ikada ranije", rekao je Vilhelm. Nemački ambasador je istakao da se "Francuska i Nemačka zalažu za više Evrope, ne za manje Evrope", kao i da EU ima značajniju ulogu u svetu.
Saradnja uprkos razlikama
Background Vlade Francuske i Nemačke proglasile su 2012/2013. nemačko-francuskom godinom kako bi obeležile 50. godišnjicu početka saradnje dve zemlje.
Obeležavanje pola veka od potpisivanja Jelisejskog sporazuma 22. januara 2013. u Berlinu centralni je događaj godine francusko-nemačkog prijateljstva, koja će trajati od septembra 2012. do jula 2013.
Saradnja opstaje uprkos razlikama u političkoj kulturi Nemačke i Francuske, a nigde u svetu dve zemlje ne raspolažu takvim brojem raznovrsnih bilateralnih sturktura.
Nemačka i Francuska redovno se konsultuju o ključnim pitanjima spoljne politike, odbrane i bezbednosti, omladine i kulture. Sporazum predviđa i da dve zemlje imaju koordinatore za saradnju i koordinatore za pitanja kulture.
Nemački kancelar Helmut Kol (Kohl) i francuski predsednik Fransoa Miteran (Francois Mitterrand) upotpunili su 1988. saradnju uspostavljanjem francusko-nemačkog saveta za bezbednost i ekonomsku i monetarnu politiku.
Povodom 40. godišnjice 2003. godine podstrek saradnji su dali tadašnji kancelar Gerhard Šreder (Sćroeder) i francuski predsednik Žak Širak (Jacques Ćirac). Tada je francusko-nemački samit koji se održava dva puta godišnje, dobio oblik "Francusko-nemačkog saveta ministara". U obe zemlje je uvedena funkcija generalnog sekretara za nemačko-francusku saradnju i 22. januara je proglašen za francusko-nemački dan.
Jelisejski sporazum je prvi put primenjen 5. jula 1963, kada je uspostavljena Francusko-nemačka kancelarija za mlade čija je misija bila podsticanje razmene među mladima.
Kako je istakao Denio, ta kancelarija je organizovala razmenu osam miliona mladih. Francuski ambasador je kao primer saradnje naveo i zajednički projekat u oblasti avio industrije - Erbas.
Centralna proslava u Berlinu
Godišnjica sporazuma se obeležava 22. januara svečanostima i susretima zvaničnika dve zemlje u Berlinu. Taj istorijski datum obeležiće predsednik Francuske Fransoa Oland (Francois Hollande) i nemačka kancelarka Angela Merkel, koji su u vreme potpisivanja sporazuma oboje bili osmogodišnjaci.
Vlade dve zemlje održaće zajednički sastanak, a nemački i francuski poslanici zajedničku sednicu pod staklenom kupolom zgrade Rajhstaga, u kojoj zaseda nemački Bundestag. Njima će se obratiti Oland i Angela Merkel.
Francuski predsednik i nemačka kancelarka su se 22. januara u francuskoj ambasadi u Berlinu sastali s ličnostima iz kulturnog života dve zemlje a taj susret je bio uvod u proslavu 50. godišnjice francusko-nemačkog prijateljstva.
"Ja sam dete tog prijateljstva, mada je bilo uzbudljivije kad sam bio mlad, moj prvi auto bio je 'spaček', a studije sam pohađao u Parizu", rekao je reditelj Vim Venders pri dolasku u ambasadu. On je dodao da danas o tom pitanju vlada određena nezainteresovanost, ali i rekao da ga to ne čudi "posle 50 godina braka".
Izvor: Beta i AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|