Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropska komisija kaznila banke sa 1,7 milijardi evra
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je 4. decembra kaznila sa ukupno 1,7 milijardi evra šest finansijskih institucija zbog manipulacije ponudbenim međubankarskim kamatnim stopama u evrima (Euribor) i jenima (JPY Libor i Tibor). Reč je o rekordnoj sumi, a najveću kaznu će morati da plati Dojče banka (Deutsche Bank), više od 700 miliona evra. Banke su se u okviru "finansijskih kartela" tajno dogovarale manipulišući međubankarskim kamatnim stopama, umesto da se, kako je naglasila Evropska komisija, nadmeću na tržištu.
Dojče banka, protiv koje su vođene istrage za manipulaciju međubankarskim kamatnim stopama u evrima i jenima, moraće da plati kaznu od 725 miliona evra, a banka Sosijete ženeral (Societe Generale), protiv koje je vođena istraga za Euribor, platiće 446 miliona evra.
Kraljevska banka Škotske (RBS) kažnjena je sa ukupno 391 milion evra za prekršaje u vezi sa manipulacijama međubankarskim kamatnim stopama u evrima i jenima.
Evropska komisija do sada nikada nije izrekla tako visoku ukupnu kaznu u slučajevima zloupotebe dominantnog položaja, rekao je evropski komesar za zaštitu konkurencije Hoakin Almunija (Joaquin) na konferenciji za novinare, navodi AFP.
Almunija je, takođe, rekao da šokira to što su banke koje bi trebalo da se međusobno nadmeću, bile u dosluhu, saopštila je Evropska komisija.
"Današnja odluka šalje jasnu poruku da Komisija namerava da se bori i kažnjave ove kartele u finansijskom sektoru. Zdrava konkurencija i transparentnost su ključni za pravilan rad finansijskih tržišta, na korist stvarne privrede a ne interesa nekolicine", nalgasio je evropski komesar.
Ukupno četiri finansijske institucije su učestvovale u manipulacijama sa Euriborom, a šest sa JPY Liborom i Tiborom. Od toga dve neće platiti kaznu jer su dobile imunitet zbog prijavljivanja nepravilnosti, a dve banke, Dojče banka i RBS, kažnjene su po oba osnova. Iz toga proističe da će šest banaka platiti kaznu.
Background Euribor ili Evropska međubankarska stopa (Euro Interbank Offered Rate) je referentna kamatna stopu po kojoj banke jedna drugoj posuđuju novac na međubankarskom tržištu. Ta kamata se obračunava dnevno na međubankarske depozite sa rokom od nedelju dana, jedan mesec i do 12 meseci.
Banke u Srbiji kod kreditiranja za pozajmice u evrima, koriste Euribor kao referentnu osnovnu cenu novca, na koju dodaju profitnu maržu.
Libor je Londonska međubankarska stopa koja se koristi u različitim valutama uključujući japanski jen (JPY), dok je Tibor skraženica za Tokijsku međubankarsku stopu.
U slučaju Euribora, banka Barkliz (Barklays) je imala imunitet i nije platila kaznu od oko 690 miliona evra pošto je Komisiji otkrila mahinacije, saopštila je Evropska komisija.
Dojče banka je kažnjena sa 465,8 miliona evra, Sosijete ženeral sa 445,8 miliona evra, a RBS sa 131 milionom evra. Tim bankama je kazna smanjena za 10% zbog saradnje u istrazi.
Komisija je saopštila da je u vezi sa manipulacijom Euriborom otvorena istraga protiv banke Kredi agrikol (Credit Agricol), HSBC i DŽej Pi Morgan (JPMorgan).
U postupku zbog manipulacija Tiborom i JPY Liborom, UBS neće platiti kaznu pošto je Komisiji ukazala na kršenje propisa, odnosno postojanje kartela. UBS je izbegao kaznu od 2,5 milijardi evra koja bi mu bila izrečena zbog učešća u pet od sedam prekršaja.
Dojče banka će platiti kaznu od 259 miliona evra, RBS 260 miliona, JPMorgan 80 miliona, američki Sitigrup (Citigroup) 70 miliona, a brokersku kuću RP Martin 247.000 evra.
Sitigrup je izuzeta od kažnjavanja po jednom prekršaju zbog čega je izbegla da plati kaznu od 55 miliona evra, navodi se u saopštenju Evropske komisije.
U više zemalja su već izrečene visoke kazne bankama zbog manipulacije Liborom. UBS je već platila milijardu švajcarskih franaka, RBS 600 miliona dolara, a Barkliz oko 450 miliona dolara.
Almunija je rekao da Komisija sada ispituje evenutualne manipulacije švajcarskim frankom i da ne isključuje druge istrage u vezi sa manipulacijama.
Kartel koji je manipulisao Euriborom delovao je od septembra 2005. do maja 2008, a u njemu su učestvovali Barkliz, Dojče bank, RBS i Sosijete Ženeral. Komisija je otvorila istragu u oktobru 2011. kada je poslala nenajavljene inspekcije, a postupak protv banaka je pokrenula u martu 2013. U okviru te istrage otvoreni su postupci i protiv banaka Kredi agrikol, HSBC i JPMorgan.
Na planu manipulacije JPY Liborom i Tiborom, Komsija je utvrdila da je počinjeno sedam "bilaterlanih prekršaja" koji su trajali od jednog do 10 meseci u periodu 2007. do 2010. Komisija je otvorila postupak u februaru 2013. protv UBS, RBS, Dojče bank, Sitigrup, JP Morgan i RP Martin.
Izvor: AFP, Evropska komisija
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|