Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Francuski zakon o zabrani burki na ispitu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Sudski postupak protiv Francuskinje, optužene da je prilikom provere identiteta zbog nošenja nikaba vređala službeno lice, ponovo je u Francuskoj pokrenuo polemiku o nošenju verskog vela koji pokriva lice na javnim mestima. U tom postupku odbrana je zatražila ocenu ustavnosti zakona kojim se od 2011. u Francuskoj zabranjuje prekrivanje lica na javnim mestima i time nošenje burki i nikaba, verskih velova koji prekrivaju lica. Taj zakon je jedna francuska državljanka već krajem novembra osporila pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.
Pred francuskim sudom 11. decembra počela je rasprava u postupku protiv 20-ogodišnje Kasandre Belen (Cassandra Belin). Odbrana je u tom postupku podnela sudu zahtev za ocenu ustavnosti zakona kojim se zabranjuje pokrivanje lica na javnom mestu. Sud će odluku odneti 8. januara 2014.
Belenova koja je u 15. godini primila islam, nije prisustvovala ročištu pred prekršajnim sudom u Versaju. "Ona ne želi da je pogrešno doživljavaju kao simbol navodne rastuće islamizacije", rekao je njen branilac Filip Bataj (Phillppe Bataille) i dodao da će pitanje burki i nikaba biti "sveprisutno" u raspravi.
Uz podršku Zajednice protiv islamofobije u Francuskoj, Bataj je pred sudom pokrenuo pitanje ustavnosti tog zakona koji je stupio na snagu u aprilu 2011. Procedura obavezuje sud da se izjasni o ustavnosti zakona.
Ustavni savet je već potvrdio da je zakon u skladu sa Ustavom Francuske u oktobru 2010. pre proglašenja zakona, nakon trogodišnje žive debate.
Bataj svoj zahtev za ocenu ustavnosti smatra opravdanim jer "zakon nije bio potkrepljen činjenicama" i ističe da se zakon teško primenjuje u određenim četvrtima. On, takođe, smatra da Ustavni savet nije bio pozvan da se izjasni o kršenjima "slobode veroispovesti, kretanja i ljudskog dostojanstva".
Kasandru Belen su 18. jula uveče, u vreme Ramazana, dok se vraćala kući sa mužem, bebom i majkom, tri policajca zaustavila i pokušala da provere njen identitet. Do komešanja je došlo kada je njena majka pokušala da stane između para i policjaca.
Sutradan grupa nezadovljnih građana je napala policijsku stanicu u Trapu, pregrađu Pariza, zahtevajući da muž Mikael Hiri bude oslobođen iz pritvora. On je uslovno osuđen na tri meseca zatvora jer je pružio otpor prilikom provere identiteta.
Njegovoj supruzi kojoj se sudi za pretnje službenom lice i pokrivanja lica na javnom mestu, priznala je da je policajcu poručila da "začepi" ali ne i da je rekla: "Alah će te uništiti!".
Istovremeno, tužilaštvo Versaja otvorilo je predistražni postupak protiv jednog od tri policjaca koji su učestvovali u proveri identiteta Belenove, zbog "podsticanja rasne mržnje i diskriminacije". Taj policajac je na svojoj stranici na društvenoj mreži Fejsbuk (Facebook) preuzeo uvredljivu fotografiju žene u nikabu koju je objavila Fejsbuk grupa "Bele žene su najlepše".
Bataj je rekao da taj postupak "baca sumnju na okolnosti provere identiteta" u Trapu. Ocenio je da "ovaj zakon pruža mogućnost nekim policajcima protivnicima islama dozvolu da progone žene koje su potpuno pokrivene velom", rekao je taj advokat 30. oktobra prilikom odlaganja početka rasprave zbog procedurlanih pitanja.
Advokat policajaca Tibo de Monbrijal (Thibault de Montbrial) rekao je da Kasandra Belen nije izožena proveri identiteta zato što je muslimanka već zato što je kršila propis i da se ne može ništa zameriti načinu na koji je sprovedena kontrola.
"Pod izgovorom vere, mala grupa radikalnih osoba pokušava da iskušava naše institucije i zadaju udarac našoj Republici", rekao je Monbrijal. On je rekao da "Republika mora da ostane čvrsta jer će u suprotnom za 10 do 15 godina tražiti uvođenje mnogoženstva i šerijatskog prava".
Zatražio je da se Belenova kazni sa 500 evra zbog vređanja službenog lica i sa 150 evra za nošenje nikaba.
Sud može da odluči da pitanje ustavnosti zakona prosledi Kasacionom sudu koji odlučuje o daljem prosleđivanju Ustavnom savetu.
Francuski zakona je već osporen krajem novembra pred Evropskim sudom za ljudska prava. Zahtev tom sudu je podnela 23-ogodišnja Francuskinja koja nosi nikab, a odluka se očekuje 2014. godine.
Nikab i burku, prema podacima vlasti, nosi manje od 2.000 žena u Francuskoj među ukupno 5 ili 6 miliona muslimana.
Francuska je druga zemlja u Evropi posle Belgije koja je zabranila nošenje nikaba i burke na javnom mestu.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|