Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU izgubila rejting trostruko A
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Međunarodna bonitetna agencija Standard i Purs (Standard&Poor’s, S&P) smanjila je 20. decembra rejting Evropske unije na AA+ sa stabilnim izgledima sa AAA sa negativnim izgledima. Rejting Unije spušten je dan nakon što su lideri 28 članica načinili poslednje korake ka sporazumu o dugo čekanoj bankarskoj uniji. S&P je smanjenje rejtinga obrazložio neslaganjima u EU oko budžeta i sve lomnijim "finansijskim profilom" Unije. Evropski zvaničnici izrazili su neslaganje sa ocenama agencije S&P, podsetili da se smanjenje rejtinga uvek dešava usred važnih evropskih događaja i ocenili da S&P baš i ne razume dobro kako funkcioniše EU. Prosečan rejting članica EU koje su neto davaoci budžetu Unije pao je inače na dvostruko A (AA) sa dvostruko A plus (AA+)
Kako ocenjuju u S&P, ovogodišnji pregovori o narednom sedmogodišnjem budžetu EU bili su teži nego ikada od osnivanja Unije. Bogatije članice, koje se bore da zadrže deficite pod kontrolom, protivile su se povećanju ukupne gotovine koju blok koristi da pomogne siromašnijim članicama da modernizuju infrastrukturu i javne usluge.
"Po našem mišljenju, ukupna kreditna sposobnost 28-člane Unije je u padu", ocenili su analitičari agencije za utvrđivanje kreditnog rejtinga.
Ipak, smanjenje rejtinga EU u velikoj meri je simbolično i S&P navodi da se tokom krize u zoni evra agencija sa podrškom iz budžeta EU zadužila za mali deo sredstava za spasilačke pakete. S&P ističe da 80% od 56 milijardi evra neizmirenih kredita EU odlazi na Irsku i Portugaliju.
S&P je smanjio rejting EU nakon što je u novembru spustio i kreditni rejting Holandije na dvostruko A minus (AA-) sa dvostruko A plus (AA+). Nakon toga, samo je šest zemalja ostalo sa vrhunskim rejtingom, među njima Nemačka, Luksemburg i Finska.
Prosečan rejting članica EU koje su neto davaoci budžetu Unije nakon nedavnih smanjenja pao je na dvostruko A (AA) sa dvostruko A plus (AA+), preneo je Fajnenšel tajms (Financial Times).
U poslednjih godinu dana S&P je smanjio rejtinge Francuske, Italije, Španije, Malte, Slovenije i Kipra.
S&P je 20. decembra takođe potvrdio Velikoj Britaniji suvereni rejting trostruko A (AAA) navodeći da ne očekuje da ekonomski rast te zemlje u naredne tri godine bude veći od 2% godišnje. Agencija je istovremeno smanjila procenu potreba za zaduživanjem britanske vlade sledeći program smanjenja javne potrošnje od izbora 2010. godine.
Evropska komisija i međunarodni kreditori morali su da spasavaju više evropskih zemalja, uključujući Irsku, Portugaliju i Grčku, u uslovima finansijske krize kako bi izbegli da se problemi rašire na veće zemlje EU, poput Španije i Italije.
Irska je prva zemlja koja je izašla iz problema nakon što je restrukturisala propale banke. Međutim, stanje u ostalim zemljama pogođenim krizom je kritično. Tako je Međunarodni monetarni fond upozorio da će Portugaliji biti potrebno deset godina da izađe iz problema a Slovenija planira da ubaci tri milijarde evra u tri najveće banke u zemlji kako bi izbegla da postane šesta članica zone evra kojoj treba međunarodni paket zajmova.
Na sve to, ni sporazum o bankarskoj uniji i novom nadzornom sistemu za posustale banke nije ispunio sva očekivanja.
S&P je upozorio i da bi eventulani izlazak neke zemlje iz EU predstavljao dodatni pritisak na blok i doprineo bi daljem smanjenju kreditnog rejtinga.
Reagovanje
Evropska komisija izrazila je neslaganje sa agencijom S&P koja je dovela u pitanje obaveze članica EU prema budžetu i istakla da su sve članice uvek, takođe i u vreme finansijske krize, davale očekivane doprinose budžetu u potpunosti i na vreme.
Evropska komisija naglasila je i da je kreditni rejting EU kod druge dve vodeće agencije, Fiča (Fitch) i Mudisa (Moody's), i dalje tri A.
Neki evropski zvaničnici ukazali su na "tajming" spuštanja rejtinga - usred dvodnevnog samita EU, podsećajući da je bonitetna agencija isto to radila i ranije i optužujući je da pravi političko pitanje od utvrđivanja rejtinga.
Takođe su neki zvaničnici podsetili da EU emituje veoma malo obveznica pitajući se istovremeno da li S&P razume u potpunosti kako funkcionišu finansije EU.
"Oni ne razumeju dobro EU. EU je jedini entitet u svetu koji nema deficit, nema dug. Naš dug je nula", istakao je je jedan neimenovani evropski zvaničnik.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|