Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Standard i Purs obradovao Grčku
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Agencija za utvrđivanje kreditnog rejtinga Standard i Purs (Standard&Poor's, SP) podigla je rejting Grčke za šest podeoka, na "be minus" (B-) sa selektivnog bankrota uz stabilne dugoročne perspektive. Odluka o povećanju rejtinga na B-, što je najviši rejting Grčke od juna 2011. godine, rezultat je "snažne odlučnosti" ostalih 16 zemalja zone evra da zadrže tu zemlju u monetarnoj uniji. Novi rejting prezadužene Grčke pokazuje da se ta zemlja odmakla od bankrota ali njene državne obveznice i dalje imaju "džank" odnosno spekulativni status.
"Dugoročni izgledi za rejting su stabilni", navodi se u saopštenju SP i dodaje da to ukazuje na privrženost grčke vlade fiskalnom i strukturnom prilagođavanju uprkos ekonomskim i političkim izazovima. Stabilni izgledi inače znače malu verovatnoću da uskoro dođe do promene rejtinga.
SP je ranije ovog meseca spustio grčki rejting do selektivnog bankrota nakon što je vlada u Atini pozvala vlasnike grčkih državnih obveznica sa privatnog sektora da učestvuju u otkupu duga kako bi se smanjilo dužničko breme Grčke.
Uspešan otkup grčkog duga "ubedio" je grčke partnere iz zone evra i Međunarodni monetarni fond (MMF) da do kraja marta odobre Grčkoj oko 49 milijardi evra iz spasilačkog paketa zajmova.
U dva spasilačka paketa Grčka je od međunarodnih kreditora dobila ukupno 240 milijardi evra zajmova od čega joj je do sada isplaćeno gotovo 149 milijardi.
Otkupom koji je završen prošle nedelje dug Grčke smanjen je za oko 20 milijardi evra. U otkupu je Grčka platila 11,29 milijardi evra za dug u vrednosti 31,9 milijardi.
Ministar finansija Grčke Janis Sturnaris pozdravio je poboljšnjanje rejtinga ističući da će se nastaviti sa obećanim reformama i merama štednje.
"Odluka (SP) donela je notu optimizma ali i dalje stoje bojazni da je pred nama dug put. Nećemo oslabiti napore koje ulažemo", istakao je Sturnaris.
Obim povećanja rejtinga pokazuje da lideri EU sada mogu da vide neke rezultate napora koje su uložili u stavljanje grčkog duga pod kontrolu. Međutim, kako navode analitičari, kreditni rejting na tržištu gubi relevantnost jer grčke obveznice sada poseduje samo mali broj investitora sa privatnog sektora.
Grčka je, nakon što je završila sa otkupom duga i u poslednje tri godine dobila dva spasilačka paketa zajmova, najviše dužna ostalim članicama zone evra, MMF i Evropskoj centralnoj banci.
Državne obveznice Grčke imaju neinvesticioni status ("džank") od 2010. godine, kada je zvanična Atina priznala da je budžetski deficit predstavljala znatno manjim nego što je bio.
Već više od dve i po godine ta zemlja zavisi od milijardi evra iz spasilačkih paketa zajmova. Da bi dobila te zajmove Grčka je morala da uvede oštre mere štednje koje su donele smanjenje prihoda i izdvajanja za socijalu i zdravstvo i oterale hiljade ljudi u siromaštvo.
Kresanje rashoda i stalna povećanja poreza sprovođena kako bi se smanjio grčki deficit nepovoljno su međutim delovala na ekonomiju.
Grčka je duboko u recesiji i za pet godina su joj privredne aktivnosti smanjene za 20% dok je stopa nezaposlenosti dostigla rekordnih 26%. Procenjuje se da je u Grčkoj od 2010. godine svakog dana bez posla ostajalo po oko 1.000 ljudi.
Prognozira se da će iduće godine dug Grčke dostići 190% bruto domaćeg proizvoda (BDP) i da će zemlja biti šestu godinu u recesiji sa i dalje visokom nezaposlenošću. Prema Institutu za međunarodne finansije, Grčka će u 2013. godini ubeležiti pad privrednih aktivnosti od 4-5% nakon 6% u tekućoj godini.
Vlada u Atini saopštila je da su mere za smanjenje deficita ipak dale rezultate jer je deficit u periodu januar-novembar ove godine bio 12,9 milijardi evra prema 21,5 milijardi u isto vreme prošle godine.
SP navodi da međunarodni kreditori Grčke računaju da će ta zemlja biti u stanju da se vrati na tržište obveznica do 2015. godine dok analitičari bonitetne agencije ocenjuju da će to zavisiti "od brojnih domaćih i spoljnih neizvesnosti".
Kod bonitetne agencije Mudis (Moody's) Grčka ima rejting C a kod Fiča (Fitć) ČC. Rejtinzi Grčke kod sve tri vodeće agencije su spekulativni.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|