Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU na kratko prekida pregovore sa SAD o investicijama
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.01.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija privremeno je zamrzla deo pregovora o slobodnoj trgovini sa SAD koji se odnosi na investicije kako bi sprovela tromesečne javne konsultacije o predloženim pravilima. Na "rupe" u predloženom, koje bi omogućile multinacionalnim kompanijama da zaobiđu evropske sudove i tuže vlade direktno međunarodnim sudovima, upozorile su nevladine orgranizacije, zakonodavci i neki evropski zvaničnici. Javne konsultacije, čiji je cilj transparentniji i nepristrasniji sistem u oblasti zaštite investitora, počinju u martu. EU je najveći u svetu davalac ali i primalac direktnih stranih investicija.
Komesar za trgovinu Karel de Guht (Gucht) obrazložio je odluku da se o odredbama o investicijama konsultuje javnost odlučnošću Evropske komisije da obezbedi pravi balans između zaštite evropskih interesa na planu investicija i prava vlada da ih regulišu u javnom interesu.
Suspenzija dela pregovora o investicijama neće se odraziti na ukupne pregovore koji će, nadaju se zvaničnici, biti završeni do kraja godine. Sledehi sastanak na visokom nivou planiran je za sredinu februara u Vašingtonu, kada će na dnevnom redu biti carinske barijere, a nakon toga sledi nova, četvrta po redu runda pregovora u martu. "Pauza" u pregovorima očekuje se između sredine aprila i jeseni zbog izbora u EU i uspostavljanja evropskih institucija.
Sporni deo u pregovorima o Transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu (TTIP), pokrenutim u junu 2013, odnosi se na tzv. investitor-država klauzulu koja evropskim i američkim investitorima ili multinacionalnim kompanijama omogućava da direktno tuže državu koja, po njihovom mišljenju, krši smernice o investicijama iz sporazuma.
To bi konkretno značilo da američka kompanija koja ulaže u Evropi može da "preskoči" evropske sudove i direktno tuži neku vladu međunarodnom sudu svaki put kada oceni da zakoni zemlje u oblasti javnog zdravlja ili zaštite čovekove okoline ili socijalne zaštite krše njeno pravo da posluje. Isto pravo imale bi i evropske kompanije u SAD.
"Vlade uvek moraju da budu slobodne da regulišu kako bi mogle da zaštite ljude i čovekovu okolinu. Ali, moraju i da nađu ravnotežu i tretiraju pošteno investitore", istakao je De Guht, preneo je EurActiv.com.
Background Pregovori SAD i EU o TTIP počeli su u julu 2013. godine a Brisel i Vašington postavili su ambiciozan cilj da ih završe do kraja 2014.
Ako pregovori budu uspešni, sporazum će pokrivati više od 40% svetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) i imati vodeći udeo u globalnoj trgovini i direktnim stranim investicijama. Trgovina robom i uslugama EU i SAD već je najveća u svetu.
TTIP će biti najveći do sada bilateralni trgovinski sporazum koji će za rezultat imati milione evra uštede za kompanije i otvaranje stotina hiljada radnih mesta.
Ako se TTIP bude primenjivao u punoj meri, prosečno evropsko domaćinstvo biće na dobitku 545 evra godišnje dok će evropska ekonomija dobiti podsticaj u visini 0,5% BDP.
Širok trgovinski i investicioni sporazum EU i SAD treba da podstakne privredni rast i zapošljavanje sa obe strane Atlantika uklanjanjem carina i regulatornih prepreka koje štete biznisu.
Nezavisna istraživanja pokazuju da bi TTIP trebalo da podstakne ekonomiju EU u visini 120 milijardi evra, američku za 90 milijardi a ekonomiju u ostalom delu sveta za 100 milijardi.
Inače, članice EU imaju oko 1.400 bilateralnih sporazuma o zaštiti investicija sa zemljama van Unije, uključujući SAD, od kojih su neki stari i po pola veka.
Trojanski konj
Poslanici Evropskog parlamenta i zainteresovane strane pozdravili su odluku Evropske komisije ocenjujući je kao korak u dobrom smeru.
"Mehanizam za rešavanje sporova investitora i države je Trojanski konj koga multinacionalne korporacije mogu da koriste da izbegavaju standarde i propise EU na brojnim poljima, od zaštite sredine do bezbednosti hrane", rekao je portparol grupe Zelenih za trgovinu u EP Janik Žado (Yannick Jadot).
I evroposlanik Bernd Lange upozorio je da prihvatanje te klauzule znači otvaranje vrata velikim korporacijama da sprovode svoje interese protiv zakonodavstva EU dodajući da bi to umanjilo ulogu države na važnim poljima.
"Mesecima organizacije potrošača i drugi predstavnici civilnog društva izražavaju zabrinutost zbog klauzule investitor-država... Javnost takođe mora da bude konsultovana o svim aspektima TTIP", kazao je portparol evropske organizacije potrošača BEUC Johanes Klajs (Johannes Kleis).
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|