Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropski parlament se bori za svoja prava
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.02.2014. | Ažurirano : 13.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament će zvanično zatražiti od zemalja članica da bude uključen u izbor novog sastava Evropske komisije nakon izbora u EU, ali i da se deo komesara izabere iz redova poslanika. To se zahteva u izveštaju koji je 11. februara usvojen u Odboru za ustavna pitanja, a u martu će biti na plenarnoj sednici. Prema novim pravilima funkcionisanja evropskih institucija, zemlje članice prilikom nominovanja kandidata treba da "vode računa o rezultatima izbora u EU", odnosno o mišljenju Evropskog parlamenta. Deo njih nije spreman da Parlamentu da takvu ulogu, pa su poslanici stavili do znanja da će se boriti da ih ne zaobiđu. Tako je najava da će se šefovi vlada i država sastati samo dva dana nakon izbora u EU da razgovaraju o tome ko će naslediti sadašnjeg predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza izazvala žestoke reakcije pripadnika različitih opcija u Parlamentu.
Izveštaj o ulozi Parlamenta u izboru Komisije podržan je sa 18 glasova za, 4 protiv i jednim uzdržanim. Glavna poruka je da poslanici, u skladu sa novim ovlašćenjima koje je Lisabonski sporazum dao parlamentu, očekuju da učestvuju u izboru Komisije.
Do sada su šefovi država i vlada EU jedini određivali predsednika Evropske komisije. Prema Sporazumu iz Lisabona, međutim, oni sada treba da "vode računa o rezultatima glasanja" na evropskim izborima prilikom utvrđivanja kandidata. Na to ih ništa ne primorava.
U Parlamentu smatraju da je Savet dužan da vodi računa o stavovima Parlamenta i da će to doprineti legitimitetu izbora u EU, pa čak i doprineti njihovoj privlačnosti za birače jer će se time povećati uticaj njihovih glasova.
Poslanici novim tekstom, koji će biti stavljen na glasanje na plenarnoj sednici u martu, traže da se Savet EU unapred izjasni o tome kako će uzeti u obzir rezultate glasanja za Parlament prilikom oadabira kandidata za predsednika Evropske komisije. Zahtev je i da kandidat za predsednika u Parlamentu predstavi osnove svoje politike, nakon čega bi se glasalo o njegovom postavljenju.
Zatražena je i veća samostalnost novog predsednika EK u izboru ostalih članova tog tela izvršne vlasti u EU, a stav Parlamenta je i da što više članova Komsije treba da bude odabrano iz redova poslanika za EP izabranih na izborima.
Sukob sa Evropskim savetom
Predstavnik Evropskog saveta Herman Van Rompej (Rompuy) najavio je krajem januara da će se šefovi država i vlada EU sastati u Briselu 27. maja, samo dva dana nakon izbora za Parlament, da bi na "neformalnoj večeri" razgovarali o mogućem nasledniku Žozea Manuela Baroza, čiji mandat na čelu Komisije ističe 31. oktobra. Oni tada neće imenovati kandidata, ali će, kako je najavljeno, "proveriti da li neki kandidat ima moguću većinu u Parlamentu".
U Parlamentu je ovo shvaćeno kao pokušaj da se ova institucija zaobiđe u izboru.
"Mi treba da odlučimo i na kraju da glasamo za predsednika" Komisije, rekao je 4. februara na konferenciji za novinare u Strazburu šef socijalista u Parlamentu Hans Svoboda (Hannes Swoboda). Prema njegovim rečima, u tom pogledu postoji "sukob" između Van Rompeja i Parlamenta.
Ekolozi su još jasnije izrazili svoj gnev.
Van Rompej je "provokator, ima ih dosta takvih koji pričaju koješta u bilo kom trenutku", rekao je lider Zelenih Daniel Kon-Bandi (Cohn Bendit).
"Neka prestane da nas sapliće", dodao je on, rekavši takođe da, ukoliko se na tom sastanku utvrdi neki kandidat, Parlament će ga odbaciti.
Jedan od najistaknutijih Zelenih Žoze Bove (Jose) rekao je da taj sastanak treba otkazati.
"To je skandal. ne možemo da dozvolimo da se demokratija tako narušava", zagrmeo je on.
Sa druge strane, u Parlamentu ne pridaju svi isti značaj najavi ovog sastanka.
Šef najjače poslaničke grupe u parlamentu, konzervativaca Žozef Dol (Joseph Daul) spustio je loptu.
"Prema onome što ja znam, taj sastanak 27. maja je samo neformalna večera na kojoj se neće iznositi predlozi. Svako je slobodan da raspravlja", rekao je on.
Predsednik liberala Gi Ferhofstat (Guy Verhofstadt) takođe je filozofski odgovorio.
"I ja mislim da je veoma brzo zakazati sastanak za dva dana nakon izbora, ali Savet može da organizuje posao" kako misli da treba, rekao je on.
Izvor: AFP i EurActiv.rs
Foto: Evropski parlament
Povezani sadržaj
|
|
|