Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poslanicima EP preti kazna zbog misije u Azerbejdžanu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Etički komitet Evropskog parlamenta osudiće sedmoro poslanika ako se utvrdi da su za vreme misije posmatranja izbora u Azerbejdžanu koristili usluge vlade te zemlje. Sedmoro evroparlamentaraca u oktobru 2013. godine pratilo je izbore u Azerbejdžanu ali su "zaboravili" da obaveste Parlament da su otišli na poziv azerbejdžanske vlade i nisu objavili da putuju na svojim sajtovima, što se zahteva novim kodom ponašanja EP. Pored toga, poslanici su izbore ocenili kao slobodne dok su ostali posmatrači ukazali na ozbiljne probleme. Novi kodeks ponašanja u EP predviđa kazne za poslanike prekršioce pravila koje idu od ukora do suspenzije rada u Parlamentu.
Savetodavni odbor EP za ponašanje poslanika, zadužen za etička pitanja u Parlamentu, razmotriće slučaj sedmoro poslanika 11. februara i očekuje se da usvoji sankcije protiv njih. Odbor će razmotriti i da li su poslenici, uz plaćeni put, dobili još neku naknadu za nadgledanje izbora u Azerbejdžanu.
Nakon misije, grupa poslanika je sačinila izveštaj u kojem je izbore ocenila kao "slobodne i fer". Međutim, njihova ocena potpuno je suprotna onoj misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) koja je utvrdila "ozbiljne probleme" vezane za slobodu izražavanja i okupljanja.
Pored toga, u novembru 2013. u izveštaju Evropske inicijative za stabilnost, nezavisnog istraživačkog instituta, upozoreno je uopšte na način na koji su praćeni izbori u Azerbejdžanu.
Drakonski kodeks ponašanja
Prema novom kodu ponašanja, usvojenom u julu 2013, svaki poklon, karte za fudbalsku utakmicu, izložbu ili putovanje čija cena premašuje 150 evra mora da se obznani na sajtu EP.
Predsednik Parlamenta Martin Šulc (Schulz) poslao je poslanicima koji su bili u Azerbejdžanu pisma u kojem ih je upozorio na nova pravila a odbor je ponudio kurseve za političke grupacije na koje su otišli jedino poslanici Zelenih.
Prvi put se razmišlja i o kaznama predviđenim članom 153 koda. Kažnjavanje je postepeno - najblaža kazna je ukor predsednika EP, zatim ide neplaćanje dnevnica za dva do deset dana i konačno suspenzija aktivnosti u EP.
Formiranje savetodavnog odbora i usvajanje kodeksa ponašanja evroposlanika usledilo je nakon skandala "keš za amandmane" iz 2011. godine.
Slučaj francuske evroposlanice
Odbor će na sastanku neformalno razmotriti i slučaj francuske poslanice u EP Rašide Dati, ministarke za vreme predsednika Nikole Sarkozija, optužene od strane dve nevladine organizacije za sukob interesa.
To pitanje sada razmatraju pravne službe a na dnevni red Odbora će doći ako to bude tražio predsednik EP.
U pismu iz novembra 2013. godine nevladina organizacija Prijatelji Zemlje traži da se ispita da li je Rašida Dati bila u sukobu interesa jer je radila za francusku kompaniju za gas GDF-Suec (Suez) i bila članica parlamentarnih odbora za ekonomska i monetarna pitanja i za industriju, istraživanja i energetiku.
Savetodavni odbor sada je dobio još jedno pismo u kojem Opservatorija korporativne Evrope i Prijatelji Zemlje Evropa traže od Evropskog parlamenta da razjasni taj slučaj.
U te dve nevladine organizacije smatraju da je Dati bila u konfliktu interesa, koji je u kodu ponašanja definisan kao situacija "kada poslanik ima lični interes koji može da utiče na njega u obavljanju dužnosti".
U kompaniji GDF-Suec za EurActiv.com nisu želeli ni da potvrde ni da demantuju optužbe u slučaju Dati a ona je još u decembru 2013. izjavila da "apsolutno nije bilo konflikta interesa između njenih aktivnosti i njenog mandata kao poslanice u EP".
Brojni poslanici EP rade za privatne firme
Kod ponašanja EP vrlo je zahtevan, podsećaju nevladine organizacije i ukazuju na jedan član kojim se od poslanika traži da razjasne mogući konflikt interesa pre nego što govore ili glasaju u EP ili u slučaju kada su izabrani za izvestioca.
Ipak, jedan francuski poslanik kaže da "brojni evroposlanici rade za privatni sektor bez ikakvih problema".
Tako je i Rašida Dati u poslednje dve godine radila na amandmanima na polju energetike i više puta usmeno ili pismeno postavljala pitanja o temama poput harmonizacije energetske politike, klime, obnovljivih izvora na Mediteranu, zaštite građana od visokih cena energije.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Evropski parlament
Povezani sadržaj
|
|
|