Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Muke Brisela zbog embarga Rusije na svinjetinu iz EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija naložila je članicama Evropske unije da prekinu bilateralne pregovore sa Rusijom o trgovini svinjetinom i zapretila Moskvi žalbom Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) zbog, smatraju u Briselu, neopravdanog embarga na svinjsko meso iz Evrope. Rusija je zabranila uvoz svinjetine iz EU zbog pojave afričke svinjske groznice među divljim svinjama u blizini granice EU sa Rusijom i Belorusijom. Embargo Rusije najviše pogađa velike proizvođače svinjetine - Francusku, Holandiju, Poljsku, Dansku. Procenjuje se da prodaja Rusiji učestvuje sa 4% u izvozu svinjskog mesa iz EU.
Pozivajući se na dobro obaveštene izvore Euraktiv Francuska piše da su Francuska, Danska i Holandija uspostavile bilateralne kontakte sa Rusijom pokušavajući da okončaju embargo na evropsku svinjentinu.
Embargo zbog straha od afričke svinjske groznice otkrivene kod evropskih divljih svinja na snazi je od januara i evropska svinjetina na osnovu sanitarnih propisa ne može u Rusiju.
Komisija ne odobrava bilateralne pregovore i, prema francuskim izvorima, "naredila je članicama EU da prekinu bilateralne razgovore".
Podeljena Evropa
Brisel je "pozvao Evropu da bude jedinstvena jer je u interesu Rusije da je podeli", rekao je portparol Generalnog direktorata za zdravlje i potrošače Evropske komisije Frederik Vinsent (Frederic Vincent).
Komisija je preduzela mere da spreči krizu i planira da ovih dana Holandiji i Poljskoj pomogne sa 3,5 miliona evra da uspostave mere za sprečavanje širenja afričke svinjske groznice, uključujući za finansiranje bioloških analiza i kampanje upozorenja. Novcem EU će se pomoći i poljskim i litvanskim poljoprivrednicima koji trpe finansijske gubitke.
"Uveli smo i mere koje će doprineti da se poboljša praćenje. Nažalost, Rusija te mere ne smatra dovoljnim", istakao je Vinsent.
Background Evropska unija je najveći svetski uvoznik prehrambenih proizvoda.
Sistem uvoza i izvoza mesa EU potpuno je harmonizovan i Evropska komisija radi u ime svih članica. Stoga na lokalnom nivou ne postoje sistemi praćenja (pojave i širenja bolesti životinja).
EU je zato jedini pregovarač sa trećim zemljama o svim pitanjima koja se tiču uvoza i izvoza mesnih proizvoda.
Evropski proizvođači svinjskog mesa koje embargo direktno pogađa, poput Nemačke, Francuske, Holandije i posebno Poljske, razloge za zabranu uvoza mesa u Rusiju ocenjuju kao nedovoljne.
Pitanje izvoza svinjentine u Rusiju nagnalo je poljskog ministra poljoprivrede Stanislava Kalembu da se 14. marta povuče sa funkcije. Kalmeba je to uradio u znak protesta jer se poljska vlada nije dovoljno angažovala na pitanju koje se tiče poljskih farmera.
Među opcijama koje su razmatrane kako bi se uklonio ruski ambargo bilo je i uništavanje svinjetine u navodno opasnim područjima, međutim, farmeri su uvereni da je rizik od zaraze zanemariv.
Do sada nije otkriven slučaj svinjske groznice među evropskim svinjama.
Afrička groznica
Bilateralni razgovori, koje su vodile veterinarske službe, bili su uglavnom usmereni na uslove neophodne da se izvoz nastavi.
"Čini nam se da Evropska komisija plaća za strogost koju je pokazala 2006-07, kada se afrička svinjska groznica pojavila u Rusiji. Rusi sada koriste potpuno iste argumente kao Komisija sedam godina ranije", rekao je jedan neimenovani izvor.
Evropska komisija saopštila je da je od kraja januara registrovala samo četiri slučaja svinjske groznice među divljim svinjama u Litvaniji i Poljskoj, u blizini granice sa Belorusijom i Rusijom, i da su zaražene životinje možda prešle preko granice.
"Ti slučajevi ukazuju na produženo prisustvo afričke svinjske groznice u zapadnim regionima Rusije i njenu pojavu u Belorusiji", navodi se u saopštenju Generalnog direktorata.
Osim u Litvaniji i Poljskoj, ta bolest svinja postoji u Evropi samo među divljim svinjama na Sardniji, ističu iz Komisije i dodaju da su uvereni, s obzirom da svinje ne plivaju, da virus ne može da se raširi po kontinentu.
Oslabljeno tržište
O efektima ruskog embarga na evropsku svinjetinu najbolje govori najnoviji izveštaj iz Bretanje.
Prema tom izveštaju, cena svinjetine u Francuskoj pala je u poslednjih godinu dana na 1,32 evra sa 1,48 evra za kilogram. Proizvođači svinjetine iz Bretanje tvrde da bi cena bila viša za 25% da nije ruskog embarga.
U februaru je francusko nacionalno Udruženje poljoprivrednih sindikata pozvalo na bilateralne pregovore sa Rusijom ističući da "su francuski proizvođači svinja suočeni sa teškom situacijom slabog priliva gotovine i nedovoljnog profita". Iz Udruženja su poručili da proizvođači svinja nemaju drugu mogućnost da zaustave pad cena osim da nastave izvoz.
Francuski sektor proizvodnje svinja strahuje i da će neki trgovci potražiti meso tamo gde je ono još jevtinije, recimo u Poljskoj.
EU u Rusiju obično izvozi 70.000 tona svinjetine mesečno od čega 10% dolazi iz Francuske.
"Na gubitku smo (u izvozu) 6.000-7.000 tona mesečno, to je ogromna količina, hladnjače su pretrpane", rekao je Didije Delsko (Didier Delzescaux), direktor Inaporka (Inaporc) koji predstavlja sve sa francuskog sektora proizvodnje svinja i svinjetine (farmere, prerađivače, pakere, klaničare, supermarkete).
Žalba STO kao kontra
S obzirom da Rusija blokira trgovinu mesnim proizvodima, trgovinski rat de facto je već počeo, iako ovo nije prvi put da Rusija pozivajući se na sanitarne propise blokira uvoz.
Međutim, odgovor EU ovaj puta mora da bude mnogo agresivniji i jedinstven.
Prema izvorima u Komisiji, članice EU mogu da se žale Svetskoj trgovinskoj organizaciji ako novouvedene mere ne zadovolje Rusiju i ona ne promeni stav. To međutim ne znači mnogo proizvođačima.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|