Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Prijavljen rekordan broj rizičnih proizvoda u EU, dva iz Srbije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropskom sistemu brzog informisanja o opasnim proizvodima Rapeks (Rapex) u 2013. je prijavljeno 2.364 proizvoda, što je 3,8% više nego prethodne godine. Prema podacima ovog sistema, koji postoji punu deceniju, najviše nepravilnih proizvoda dolazi iz Kine, a "najopasnjije" kategorije su igračke i odeća, zbog hemijskih rizika, opasnosti od davljenja, povreda i gušenja. U 2013. prijavljena su dva proizvoda iz Srbije - mleko za sunčanje za odrasle i za decu.
Prošle godine je zabeležen rekordan broj prijava u sistemu, što, kako je naveo evropski komesar za zaštitu potrošača Neven Mimica, ne znači da je povećan broj opasnih proizvoda, već d a je sistem Rapeks sve efikasniji.
"Rapeks je pokazatelj da EU vodi računa i brine o bezbednosti naših 500 miliona građana. To je primer uspešne saradnje između vlasti država članica i institucija EU, za dobrobit naših građana", rekao je Mimica povodom 10. godišnjice Rapeksa. Tim povodom je organizovana i izložba nebezbednih proizvoda.
Smisao ovog sistema je da omogući brzu razmenu podataka o proizvodima koji mogu predstavljati opasnost za potrošače. Odmah se izriče i mera koja, u zavisnosti od propusta u proizvodu, može ići od navođenja upozorenja na proizvodu do zabrane uvoza ili povlačenja sa tržišta, a u nekim slučajevima čak i uništavanja. Rapeks je otvoren za pretraživanje na internetu i redovno ažurirani.
U 2013. se pokazalo da su najrizičnije kategorije proizvoda odeća, tekstil i moda i igračke, sa po 25% prijava.
Hemijski rizik je značajan fakor i za odeću i za igračke, a primer opasnosti je hrom VI u cipelama i predmetima od kože, a omekšivači plastike ftalati u igračkama. Hrom VI može izazvati ozbiljne alergije. Procenjuje se da u EU oko tri miliona osoba ima alergiju na hrom. Prema jednom istraživanju sprovedenom u Danskoj, skoro svaki drugi slučaj alergije na hrom razvije se kontaktom sa predmetima od kože. Za ftalate se smatra da mogu da naruše rad žlezda.
Odeća se prijavjuje i zbog vezica i kanapčića koji predstavljaju rizik od davljenja, posebno kada je reč o dečjoj garderobi.
Drugi primeri proizvoda zabranjenih u 2013. su oprema za bebe, poput kadica za bebe sa nestabilnim stalkom i kolica za bebe sa lošim mehanizmom zbog kojeg mogu da se sklope dok je dete unutra. Tu su i boje za tetovažu koje sadrže više zabranjenih hemijskih supstanci.
Skoro svaki 10. prijavljeni proizvod je električni uređaj ii oprema, 7% su motorna vozila, a 4% kozmetika.
Najviše ovih proizvoda - 64% - dolazi iz Kine. Udeo Kine je u porastu u odnosu na 2012, kada je bio 58%, ali i to se može pripisati boljem praćenju porekla robe, kojim je udeo prijavljenih proizvoda nepoznatog porekla smanjen.
"Da bi kineski proizvođači bili bolje informisani i više vodili računa o uslovima, EU bilateralno radi sa Kinom na razmeni informacija zmeđu vlasti nai komunikaciji", navodi se u saopštenju
Sledeće na listi su clanice EU i Norveške, Islanda i Lihtenštajna, na koje odlazi 15% prijava, 10% je nepoznatog porekla, a 11% su druge zemlje.
Izveštaji pokazuju da se evropski proizvođači sve više drže standarda, budući da je 2013. samo 15% povučenih proizvoda bilo iz EU, u poređenju sa 27% pre 10 godina.
Iz Srbije su prijavljene dve isporuke mleka za sunčanje marke Goti i zabranjen je njihov uvoz u Hrvatsku. Reč je o mleku za sunčanje, jednom za odrasle i jednom za decu, oba sa faktorom 40 i jojobom i vitaminom E. Zamerka je da je oznaka na proizvodu nekompletna i nekorektna, da nisu svi sastojci prikazani na listi sastojaka i da je pH vrednost isuviše visoka.
U firmi koja proizvodi ova mleka, TG-Farm Mediko (Medico) iz Loznice EurAktivu je rečeno da su državne institucije Srbije analizom nakon vraćanja isporuke utvrdile da je pH vrednost u granicama dozvoljenim kako u Srbiji tako i u EU.
Oni su potvrdili da na deklaraciji nije bio naveden jedan sastojak mleka, ali i ukazali da je reč o dozvoljenom sastojku, tako da potrošači time nisu bili ugroženi.
Mađarska, Bugarska, Španija, Nemačka i Velika Britanija su, kao i prethodnih godina, zemlje koje su dostavile najviše prijava, sa ukupno 50% priajvljenih proizvoda.
U Komisiji ukazuju i da je kontrola prodaje preko interneta sve bolja. Kao primer se navodi paket za tetoviranje koji su britanske vlasti povukle i iz prodavnica i sa sajtova.
Napisao: S.V.
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|