Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU će se žaliti STO na Rusiju zbog svinjetine
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.04.2014. | Ažurirano : 08.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija 8. aprila je zatražila od Svetske trgovinske organizacije (STO) da pokuša da ubedi Rusiju da ukine zabranu uvoza svinja i svinjskog mesa iz EU, što je problem koji je samo intenziviran u uslovima krize oko Krima. EU je ranije saopštila da će se obratiti STO jer više nema druge mogućnosti za rešenje problema u trgovini sa Rusijom. Uvoz svinja i svinjskog mesa iz EU Rusija je zabranila u januaru, nakon što je kod divljih svinja u Litvaniji otkrivena afrička svinjska groznica. Ta bolest životinja je smrtonosna za svinje ali je bezopasna po ljude. Godišnje Rusija od EU kupi svinjetinu za 1,4 milijarde evra. U Rusiji završi četvrtina ukupnih godišnjih isporuka evropske svinjetine.
Prema pravilima STO, nakon podnošenja prijave počinju konsultacije koje mogu da traju 60 dana. Ako se u tom roku ne pronađe rešenje, prelazi se u sledeću fazu i slučaj ide pred arbitražni sud.
Brisel ocenjuje da je blokadom celokupnog uvoza svinjetine iz EU, posebno iz Danske, Holandije i Nemačke, Moskva nesrazmerno reagovala na pojavu afričke svinjske groznice u Litvaniji.
"U ovom trenutku EU nema drugu mogućnost nego da počne pripreme za pravnu proceduru protiv Rusije u Svetskoj trgovinskoj organizaciji u najskorije vreme", rekao je Džon Klensi (John Clancy), portparol evropskog komesara za trgovinu Karela De Guhta (Gucht).
Sudeći prema dokumentu koji je cirkulisao u Ženevi, a u koji je Rojters imao uvid, Svetska trgovinska organizacija već je bila obaveštena o trgovinskom nesporazumu EU i Rusije.
Napore usmerene na uklanjanje zabrane uvoza svinjskog mesa komplikuju tenzije zbog ruskog pripajanja Krima. EU je zbog toga određenim ruskim zvaničnicima uvela zabranu putovanja i zamrzavanje imovine.
Zvanična Moskva ističe da strahuje od širenja afričke svinjske groznice iz Litvanije na farme svinja u Poljskoj i širom istočne Evrope i insistira da cela teritorija EU treba da bude u karantinu dok ne iskoreni tu bolest svinja. Ruski izaslanik u EU rekao je da bi imajući u vidu domaće potrošače, ukidanje zabrane uvoza bilo "kranje neodgovorno".
Zvaničnici EU smatraju da embargo na uvoz svinjentine iz Unije predstavlja odmazdu Rusije što je Brisel ohrabrivao Ukrajinu da potpiše ugovor o slobodnoj trgovini sa EU umesto da se pridruži evroazijskoj carinskoj uniji koju predvodi Rusija.
EU sada ponovo radi na trgovinskom sporazumu koji je prethodna ukrajinska vlada odbacila u novembru 2013. godine dajući prednost kešu iz Moskve. Ta odluka podstakla je proteste koji su doveli do krvoprolića u Kijevu i zbacivanja predsednika Viktora Janukoviča.
"EU je iscrpla sve moguće diplomatske puteve", istakao je Klensi nakon pregovora Moskve i niza evropskih komesara koji su trajali od 24. januara, kada je zabrana uvoza uvedena.
25% izvoza svinjetine iz EU ide Rusima
Rusija je treći po veličini trgovinski partner EU posle SAD i Kine. Statistike pokazuju da je trgovina između EU i Rusije u 2012. godini vredela 335 milijardi evra.
Prema podacima Evropske komisije, EU svake godine izveze u Rusiju 700.000 tona svinjskog mesa, što predstavlja četvrtinu godišnjeg izvoza. Vrednost izvoza svinjetine iz EU u Rusiju dostiže 1,4 milijarde evra godišnje.
Belorusija i Rusija su zabranile uvoz svinjskog mesa iz Litvanije ubrzo pošto je kod dve ulovljene divlje svinje u toj zemlji u januaru 2014. potvrđena afrička svinjska groznica. Ne postoji lek za taj virus koji se uglavnom registruje na malim farmama a bezopasan je po ljude.
Evropska komisija predložila je ruskim vlastima da privremeno isključe litvanske proizvode iz isporuka svinjentine iz EU ali Moskva nije pristala na kompromisno rešenje.
Litvanija je pak predložila ogradu duž 700 kilometara granice sa Belorusijom kako bi sprečila migracije divljih svinja. Sada je ograđeno samo 70 kilometara granice.
Kako je saopšteno iz kancelarije evropskog komesara za trgovinu, do sada su otkrivena najmanje četiri slučaja afričke svinjske groznice, uključujući u Poljskoj, na 900 metara od granice sa Belorusijom.
"Ti slučajevi povezani su sa produženim prisustvom afričke svinjske groznice u zapadnim regionima Rusije i 'ulaskom' bolesti u Belorusiju", ocenila je u martu Evropska komisija.
EU je tada uvela strožu kontrolu i povećala finansijsku podršku regionima u kojima je otkrivena afrička svinjska groznica a evropski zvaničnici pokušali su da ubede Rusiju da ukine zabranu uvoza svinja i proizvoda od svinjentine iz EU.
Godinu dana po ulasku u STO Rusija, kako se EU požalila prošlog meseca, sporo spovodi ono na šta se obavezala globalnoj trgovinskoj organizaciji i nastavlja da primenjuje brojne restrikcije koje nisu u skladu sa pravilima STO.
Optužujući Moskvu za restriktivnu trgovinsku praksu, uključujući politiku zaštite ruske industrije automobila, EU ističe da Rusija kao članica Svetske trgovinske organizacije mora da poštuje globalna pravila u trgovini.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|