Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Orban pobedio, neizvesna sudbina investitora
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
Mađari su, kao što se i očekivalo, na izborima dali vlast dosadašnjem premijeru Viktoru Orbanu. Neprikosnoveni lider konzervativne partije Fides, ali i zemlje u celini s obzirom na dvotrećinsku većinu u skupštini, Orban je najavio da će nastaviti s politikom kakvu je do sada vodio. Ona je za građane značila smanjenje troškova za energente i poreze, ali i ograničavanje slobode medija, dok privrednici moraju biti spremni na još četiri godine nepredvidivih mera. Izbori su obeleženi i dobrim rezultatom krajnje desnice Jobik (Jobbik), koja važi za antisemitsku stranku.
Orban se tokom prethodne četiri godine stalno sukobljavao sa EU i stranim investitorima zbog svojih netipičnih i osporavanih mera, a nakon ubedljive pobede na izborima 6. aprila velike firme se spremaju za još jedan mandat obeležen merama koje su ne samo nepredvidive već i uperene protiv nekih od njih.
Sa druge strane, mnogi Mađari vide Orbana, bivšeg disidenta iz doba komunizma, kao velikog pobornika državnih interesa. Dopada im se i što je njegova vlada snizila porez na prihode i račune za struju.
Na osnovu prebrojanih 98,97% glasova, FIdes je dobio 44,54% glasova, da;eko ispred levice sa blizu 26%, a stranka ekstremne desnice je ostvarila osetan napredak u odnosu na prethodne izbore sa 20,54% glasova u poređenju sa 17%,
Iako je konzervativni Fides izgubio deo podrške u odnosu na 2010, kada je za ovu strnaku glasalo 52,7% izašlih na izbore, verovatno je da će dobiti 133 od 199 mesta u novom parlamentu, odnosno da će ponovo imati dvotrećinsku većinu dovoljnu i za najkrupnije promene poput promene ustava. To još nije izvesno budući da su rezultati u nekim okruzima dosta "tesni", a procene su da će Orban tu takozvanu super-većinu dobiti "za dlaku".
"Naša pobeda je ubedljiva, ali njene razmere još ne možemo večeras da sagledamo", rekao je Orban okupljanema koji su 6. aprila uveče slavili u izbornom sedištu njegove stranke.
Izborni sistem po meri pobednika
Zanimljivo je da će FIdes vlast učvrstiti iako je za njega glasalo 2,1 milion birača, manje nego 2002. i 2006. godine kada je izgubio izbore, ukazuje nezavisni internet portal Indeks (Index.hu).
"To jasno pokazuje u kojoj meri izborni sistem pogoduje Fidesu", navodi se na sajtu.
Fides je zahvaljujući dvotrećinskoj većini u parlamentu u prethodnom mandau sproveo reformu izbornog sistema, u čijoj osnovi je prekrajanje okruga u skladu sa interesima Fidesa.
Prema mišljenju Žoltana Miklošija sa Evropskog cetnra budimpeštanskog univerziteta, Orban bi u pravednom sistemu, da su svi imali jednake šanse, dobio većinu, ali svakako ne dvotrećinsku.
Pored toga, stranka je bila sveprisutna u medijima koji su pod strogom kontrolom usled medijskih reformi koje je Orban sproveo, sukobljavajući se sa EU zbog stavljanja medija pod nadzor medijskog saveta čiji svi članovi su bliski vlasti.
Desnica pod lupom
Dobar rezultat desnice bio je posebno pod lupom radi predviđanja koliko bi nacionalističke desničatske partije, poput francuskog Nacionalnog fronta i holandske Partije za slobodu, mogle da dobiju poslanika na izborima za Evropski parlament u maju.
Na osnovu privremenih rezultata glasanja 6. aprila, proizlazi da je Jobik dobio najveću podršku od svih stranaka kranje desnie u EU u prethodnih nekoliko godina. Profesor škole za državna i međunarodna pitanja na Univerzitetu u Džordžiji u SAD Kas Mude (Cas Mudde) rekao je da je po snazi sledeća austrijska Slobodna partija.
"Nema sumnje da će Jobik biti među najjačim partijama kranje desnice u Evropi, što posebno upada u oči s obzirom na to da je reč o jednoj od najekstremnijih među partijama krajnje desnice u Evropi", rekao je Mude za Rojters.
Obećanja Jobika bila su da će stvoriti nova radna mesta, odlučno se obračunavati sa kriminalom, ponovo pregovarati o državnom dugu i održati referendum o članstvu u EU. Iako opovrgava optužbe za rasizam, deo Mađara smatra da je neprijateljski raspoložen prema Romima i Jevrejima.
Lider stranke Gabor Vona često radi smene na poslovima koji su plaćeni najmanjom nadnicom, na mestima kelnera ili građevisnkog radnika, da bi pokazao da je u potpunosti svestan problema običnih ljudi. Iz ove stranke je 2012. stigoao predlog da se napravi lista Jeverja u parlamentu, ali se stranka nakon toga izvinila i rekla da je predlog pogrešno shvaćen.
"Uoči izbora za Evropski parlament važno je da se jasno stavi do znanja da je danas u EU Jobik najjača nacionalna radikalna partija", rekao je Vona.
Investitori na oprezu
Među merama koje je Orban doneo u prethodne četiri godine su i nacionalizacija privanih penzionih fondova, takozvane krizne takse za velika preduzeća i mere rasterećenja za korisnike hipotrkarnih kredita za šta su morale da plate banke, najčešće u stranom vlasništvu. Orban je predizbornu kampanju vodio sa obećanjima da će nastaviti takvu politiku, bez jasnog plana šta to znači.
U poslovnoj zajednici očekuju pre svega da primeni plan za prebacivanje velikih udela bankarskog sektora u ruke Mađara, kao i da nametne nova opterećenja na strane energetske firme.
Nepredvidovost mera mogla bi da se odrazi na devizni kurs nacionalne valute forinte. Ovaj rizik bi se povećao ukoliko bi centralna banka, na čijem čelu je Orbanov bliski saradnik, snizi kamatne stope koje su i inače na rekordno niskom nivou, zbog nervoze na svetskom tržištu.
Orbanova politika jeste Mađarskoj pomogla da izađe iz recesije, ali neki ekonomisti smatraju da je Orban obeshrabrio neke vidove investicija kakve su Madajrskoj potrebne za dugoročan privredni rast.
"Velika preduzeća ne žele česte promene politike, pogotovo porske politike, a baš to je obeležilo prethodni Orbanov mandat", rekao je Timoti Eš (Timothy Ash) iz Standard banke.
Pored toga, privrednom rastu je pogodovala vanredno dobra žetva, dok je smanjenje deficita ispod 3% BDP-a delimično posledica prinudne nacionalizacije privatnih penzionih fondova.
Levica, koja je oborena s vlasti 2010.g doine, dobila je rekordno mali broj glasova. Neki Mađari se binud a je Orban, budući da nema jasne prepreke za njegovu dominaciju, dobio isuviše veliku moć.
Lider socijalista Atila Mesterhazi (Attila Mesterhazy) nije čestitao Orbanu na pobedi, rekavši da je premijer izbore dobio na nerfer način, menjajući izborni sistem u korist Fidesa i gušeći slobodu medija.
Mesterhazi se takođe požalio zbog dobrog rezultata Jobika, rekavši da ta partija "truje celo mađarsko društvo".
Izvor: EurActiv.com i AFP
Foto: Beta-AP
Stavovi
Predsednik Evropskog jevrejskog kongresa Moše Kantor (Moshe) rekao je da je izborni rezultat Jobika, koji je nazvao neonacističkom strankom, razlog za zabrinutost u Evropi.
"Porast podrške koji je zabeležio Jobik, politička strana bestidno neonacističkog usmerenja. trebalo bi a bude alarm za uzbunu za celu Evropu", rekao je Kantor, dodavši da se još jednom u Evropi dogodilo da demokratiju prisvajaju "neprijatelji demokratije".
"Ovo je zaista crn dan za Mađarsku. Reč je o partiji koja se hrani mržnjom", rekao je Kantor, dodavški da vlada Mađarske mora da garantuje da se mržnja neće nigde tolerisati n iu vladi, ni u parlamentu ni na ulicama.
"Ovi rezultati predstavljaju jak vetar u leđa za krajnju desnicu pred izbore za Evropski parlament narednog meseca. I evropski liderii glasači imaju obavezu da garantuju da će pobornici demokratije širom Evrope polati poruku tim rasistima i ksenofobima da za mržnju u Evropi nema mesta".
Predsednik Evropske narodne partije (EPP) Žozef Dol (Joseph Daul) čestitao je pobedu Fidesu, članu Evropske narodne partije, i njenom lideru premijeru Viktoru Orbanu.
"Ljudi u Mađarskoj su ponovo dali poverenje premijeru Orbanu i njegovoj vladi jer im je uvek govorio istinu i zato što je sproveo hrabre reforme, koje su ekonomiju vratile na kolosek", rekao je Dol.
"Uveren sam da će se izborna pobeda Fidesa ponoviti na evropskim izborima", dodao je on.
Povezani sadržaj
|
|
|