Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Portugalija: proslava pada diktature i odlaska MMF-a
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
Portugalija 25. aprila obeležava 40. godišnjicu oslobođenja od diktature. Proslava ove godine pada samo tri sedmice pre nego što će se zemlja osloboditi jednog drugog jarma, nadzora poverilaca, koji stanovništvu takođe dosta teško pada. Vedru sliku narušava činjenica da veterani aprilske revolucije bojkotuju zvaničnu proslavu godišnjice.
Ti veterani borbe protiv diktature smatraju da politika štednje koju vlada vodi u zamenu za pozajmicu EU, MMF-a i Evropske centralne banke predstavlja izdaju ideala revolucije.
U jutarnjim satima 25. aprila 1974. godine, tenkovi Pokreta oružanih snaga ušli su u Lisabon. To je označilo kraj 48-godišnje diktature koju su čvrstom rukom održavali prvo Antonio Oliveira Salazar do 1968. godine, a potom Marselo Kaetano do pada režima.
Kada su zbacili diktaturu u kojoj je bilo 30.000 političkih zatvorenika i 50-ak žrtava među disidentima, Portugalci su okrenuli novu stranicu u svojoj istoriji i otkrili demokratiju: slobodu izražavanja, glasačko pravo za sve, jednakost šansi muškaraca i žena, kao i pravo na štrajk i socijalno osiguranje za sve....
Background Portugalija je 2011. godine dobila pomoć u vidu pozajmice od 78 milijardi evra da bi izbegla bankrot, ali uz obavezu strogih mera štednje. Isplaćivanje poslednje tranše od 1,2 milijarde evra odobreno je 24. aprila nakon 11. procene. Zaključno sa tom tranšom, Portugalija će povući ukupno 26 milijardi evra.
Čelnik Evropskog fonda za finansijsku stabilnost, koji upravlja programom, naveo je da kraj programa ne znači da Portugaliji više nisu potrebne reforme. Procena Brisela je, međutim, da je program sređivanja javnih finansija na dobrom putu, kao i da je pokazatelj toga i uspeh Portugala na međunarodnom finansijskom tržištu. Značajan ispit situacije bila je prva emisija dugoročnog duga od 2011. godine 23. aprila, kada je Lisabon uspeo da pozajmi 750 miliona evra uz prihvatljivu kamatnu stopu.
Poverioci ukazuju da i dalje postoje rizici. Naime, Evropska komisija ukazuje da je zemlja i dalje podložna rizicima zbog slabog oporavka i visokog javnog duga koji se približava granici od 130% bruto domaćeg proizvoda. U pogledu reformi Lisabonu se savetuje pre svega da poveća fleksibilnost na tržištu rada da bi podstakla rast.
Revolucija je iz temelja promenila život u Portugaliji: stopa nepismenosti opala je sa 25% na 5%, bruto domaći proizvod po stanovniku se udvostručio na 14.800 evra, a stopa aktivnosti među ženama povećala se sa 19 na 44%. Naličje medalje je, međutim, Portugaliju dosta koštalo - zaduženost je skočila sa 15 na 129% bruto domaćeg proizvoda.
"Srećna okolnnost je da obeležavamo ovaj simbolični datum praktično u isto vreme kada i okončavamo program ekonomske pomoći", istakao je premijer Pedro Pasos Koeljo.
Šefovi misije takozvane "trojke" poverilaca došli su 22. aprila u Lisabon u poslednju posetu povodom ekonomske pomoći. Oni će se baviti složenim finansijskim pitanjima u trenutku proslava, koje će uključiti svečano obeležavanje u republičkoj skupštini, koncerte, ali i protestne skupove.
Na prvom noćnom defileu u Lisabonu na poziv udruženja "Neka se gubi Trojka", okupilo se više stotina ljudi.
Skori izlazak zemlje iz plana štednje, koji za Portugalce predstavlja sinonim za teške žrtve, svakako je olakšanje. Međutim, proslavu jubileja revolucije prati žustra polemika.
Kapetani aprilske revolucije, koji su pozvani na ceremoniju u parlamentu, tražili su da dobiju priliku da se obrate poslanicima, ali su naišli na negativan odgovor partija većinskog desnog centra. Tada su odlučili da organizuju sopstveno okupljanje na trgu Largo do Karmo, simboličnom mestu u Lisabonu ispred kasarne žandarmerije gde se Marselo Kaetano i predao pučistima.
Pokazujući manjak smisla za diplomatiju, predsednica skupštine Asunsao Esteves objavila je da "ukoliko ne žele da dođu, to je njihov problem".
Sa kapetanima se solidarisao i bivši socijalistički predsednik Mario Soares (89 godina), koji se smatra jednim od osnivača demokratije. I on je rešio da bojkotuje proslave.
"Vlada je na putu da potpiše smrtnu kaznu 25. aprilu. Plaši se kritika onih koji su izneli te promene", rekao je jedan od bivših kapetana Otelo Saraiva de Karvaljo.
Više od 80% Portugalaca smatra da sadašnje vlasti "malo ili nimalo ne poštuju" vrednosti aprilske revolucije, poput slobode, demokratije i socijalne pravde, pokazalo je istraživanje objavljeno 24. aprila.
Himna takozvane Karanfil revolucije iz 1974 godine, "Grandola Vila Morena" često odjekuje na protestima protiv štednju u Portugaliji. Postavlja se pitanje da li je moguć novi 25. april.
Kapetan Vasko Lourenso pozvao je na "široku nacionalnu ogilizaciju" da bi se "oterala" vlada. On se pritom založio da se iskoristi isključivo "oružje demokratije".
"Revolucija 25. aprila je u genima Portugalaca" , rekla je za AFP istoričarka Irena Pimentel. Ona smatra da je isključena mogućnost vojnog puča, ali da je moguća narodna pobuna.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|