Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Decenija velikog proširenja EU      

Objavljeno : 30.04.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska unija 1. maja obeležava 10. godišnjicu proširenja na 10 zemalja na istoku i jugu Evrope, najvećeg u istoriji EU po broju zemalja, stanovnika i teritoriji. Peto proširenje EU simbolično je predstavljalo i ujedinjenje Evrope nakon podela tokom perioda Hladnog rata a proces je pokrenut posle pada Berlinskog zida. Pokretačka snaga velikog proširenja bila je želja da se osiguraju mir, stabilnost i prosperitet u Evropi, ali je to podrazumevalo i troškove pa je EU uspostavila više finansijskih instrumenata da bi pomogla tadašnjim kandidatima. Veliko proširenje učinilo je Evropu prosperitetnijom, donelo joj veći uticaj u sadašnjem multipolarnom svetu i koristilo je i "novim" i "starim" članicama. Sadašnji plan širenja EU napravljen je upravo na iskustvima iz velikog proširenja.



Sa tim proširenjem broj stanovnika EU se povećao za 75 miliona na više od 450 miliona, broj zvaničnih jezika u Uniji sa 11 na 20, dok se teritorija povećala za 738.000 kvadratnih kilometara, na 3,9 miliona kvadratnih kilometara.

 

U članstvo EU su tada stupile tri bivše sovjetske republike Estonija, Letonija i Litvanija, četiri bivše članice Varšavskog pakta Poljska, Češka, Mađarska i Slovačka, bivša jugoslovenska republika Slovenija i dva sredozemna ostrva Kipar i Malta.

 

To peto proširenje EU je simbolično predstavljalo i ujedinjenje Evrope nakon podela tokom perioda Hladnog rata a proces je pokrenut posle pada Berlinskog zida 9. novembra 1989. godine.

 

Od 1987. do 1996. godine 13 zemalja je podnelo zahtev za članstvo u EU, uključujući Bugarsku, Rumuniju i Tursku, a na samitu EU u decembru 1997. zvanično je pokrenut proces pristupanja uz naznaku da će zemlje napredovati svaka svojim tempom prema stepenu spremnosti.

 

Da bi se pripremile za članstvo, zemlje iz centralne i istočne Evrope su potpisale takozvani evropski sporazuma, a Turska, Kipar i Malta sporazum o pridruživanju.

 

Pregovori o pristupanju su počeli 31. marta 1998. sa šest zemalja koje su bile najspremnije - Kiprom, Estonijom, Mađarskom, Poljskom i Češkom, a sa ostalim zemaljama - Bugarskom, Letonijom, Litvanijom, Maltom, Rumunijom i Slovačkom, osim sa Turskom, 15. februara 2000. godine.

 

U decembru 2002. lideri EU su zaključili da 10 od 13 zemalja kandidata, odnosno sve osim Bugarske, Rumunije i Turske, ispunjava uslove za pristupanje EU.

 

Budućih 10 članica je 16. aprila 2003. godine u Atini potpisalo Ugovor o pristupanju a zatim 1. maja 2004. godine pristupilo Uniji nakon ratifikacije ugovora.

 

Te zemlje su morale da ispune ekonomske i političke uslove za članstvo poznate kao Kriterijumi iz Kopenhagena, odnosno da budu stabilne demokratije sa funkcionalnom tržisnom ekonomijom, u kojima će se poštovati ljudska prava, biti uspostavljena vladavina prava i štititi manjine.

 

Pokretačka snaga iz petog proširenja je bila želja da se osiguraju mir, stabilnost i prosperitet u Evropi, ali je to podrazumevalo i troškove.

 

Zbog toga je EU uspostavila više finansijskih instrumenata da bi pomogla tadašnjim kandidatima, poput programa Far (Phare) - glavnog finansijskog instrumenta za centralnu i istočnu Evropu u strategiji proširenja, programa Ipsa namenjenog infrastrukturnim projektima i Sapard za usklađivanje u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja.

 

Od 2000. do 2003. Evropska komisija izdvojila je 13,2 milijardi evra pretpristupne pomoć, navodi se na zvaničnom sajtu EU (www.europa.eu).

 

Za nove članice je u periodu 2004-2006. izdvojeno još oko 40 milijardi evra, uglavnom za poljoprivredne subvencije, pomoć regionalnom razvoju i infrastrukturi, za nuklearnu bezbednost, državnu upravu i kontrolu granice.


Strateške koristi

 

Proširenje je, kako ocenjuje Evropska komisija, učinlo Evropu prosperitetnijom jer je "veća Evropa, jača Evropa" a koristi od proširenja imale su i zemlje koje su u Uniju ušle i osnivači bloka.

 

U 2012. godini bruto domaći proizvod (BDP) EU činio je 23% svetskog BDP i dostizao 13 hiljada milijardi evra a sa širenjem EU uvećale su se i mogućnosti za evropske kompanije, potrošače, investitore, turiste, studente, vlasnike imovine.

 

Proširenje je pomoglo i da se unapredi kvalitet života kroz integraciju i saradnju na poljima poput energetike, transporta, vladavine prava, migracija, bezbednosti hrane, zaštite čovekove okoline i klimatskih promena.

 

Kako ističe Evropska komisija, proširenje je pomoglo EU da osigura da se njeni visoki standardi poštuju i izvan granica, čime je umanjen rizik po građane EU.

 

Takođe je proširenje od Evrope napravilo bezbednije mesto jer je EU kroz proces proširenja unapređivala demokratiju i osnovne slobode i konsolidovala vladavinu prava u zemljama koje su težile EU smanjujući uticaj prekograničnog kriminala.

 

Tekuća politika proširenja usmerena je na jačanje mira i stabilnosti u Jugoistočnoj Evropi i unapređenje oporavka i pomirenja posle ratova devesetih godina prošlog veka.

 

EU je veliko proširenje donelo i veći uticaj u sadašnjem multipolarnom svetu, kažu u Komisiji dodajući da EU treba da "nastavi da projektuje svoje vrednosti izvan svojih granica".

 

Ekonomski efekti

 

Trgovina između starih i novih članica EU gotovo je utrostručena za manje od deset godina dok je između novih članica EU upetostručena.

 

Kada je reč o rastu i zapošljavanju, procenjuje se da je proces proširenja donosio zemljama centralne i istočne Evrope 1,75% privrednog rasta godišnje između 2000. i 2008. godine. Takođe je za samo šest godina od 2002. do 2008. u tim zemljama otvoreno tri miliona radnih mesta.

 

Istovremeno je rast u zemljama koje su pristupile EU doprineo rastu starih članica kroz povećanje prilika za investicije i tražnje njihovih proizvoda. Proširenje je doprinelo sa 0,5% ukupnom rastu EU-15 (članica) u periodu 2000-2008.

 

Takođe je veće jedinstveno tržište postalo privlačnije investitorima i udeo direktnih stranih investicija iz sveta u EU u BDP Unije je od proširenja udvostručen - na 30,5% BDP u 2012. sa 15,2% BDP u 2004. Pri tome je proširena EU privukla 20% svetskih direktnih stranih ulaganja.

 

Agenda daljeg proširenja

 

Sadašnji plan proširenja EU obuhvata Zapadni Balkan - Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, i Tursku. Pregovori o ulasku u EU sa Islandom su obustavljeni.

 

Politika proširenja zasnovana je na striktnim ali fer uslovima, pri čemu će svaka zemlja biti tretirana "po zaslugama". To znači, pojašnjavaju u Komisiji, da će tempo svake zemlje na putu ka EU biti određen njenim performansama u ispunjavanju uslova i dostizanju standarda EU.

 

"Neće biti prečica ... jer na dugi rok to neće koristiti ni zemlji koja teži EU, ni EU", ističe se u saopštenju Komisije.

 

Navodi se i da politika proširenja nije statična i da je menjana i usklađivana na bazi lekcija iz prethodnih proširenja kako bi se osigurala "glatka integracija" novih članica u EU.

 

Upravo s obzirom na prethodno iskustvo, proces proširenja danas je još rigorozniji i sveobuhvatniji a fokusiran je na vladavinu prava, ekonomsku upravu, konsolidaciju demokratskih institucija, osnovna prava.

 

U domenu vladavine prava zemlje koje idu ka EU moraju da sprovedu reforme pravosuđa i bore se protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i da pokažu konkretne i održive rezultate na tom planu.

 

Na polju ekonomske uprave buduće članice treba da pojačaju reforme kako bi ispunile ekonomske kriterijume EU i unapredile konkurentnost, doprinele rastu i zapošljavanju i smanjile migracije i "odliv mozgova".

 

Demokratske institucije u tim zemljama treba dalje konsolidovati uključujući reformu državne administracije. Takođe treba obezbediti jačanje uloge civilnog društva.

 

Kod osnovnih prava se mora obezbediti njihovo poštovanje, posebno slobode izražavanja i prava manjina. Istovremeno treba zaštiti ranjive grupe od diskriminacije, uključujući zbog seksualne orijentacije.

 

Od zemalja koje streme ulasku u EU traže se i dobra susedska politika i regionalna saradnja.

 

Reforme u zemljama na putu ka EU biće finansijski pomognute iz programa IPA od 11,7 milijardi evra predviđenih za period 2014-2020.

 

Sa unapređenjem stabilnosti i saradnje u regionu koji je na pragu EU tekući proces proširenja biće u interesu EU i njenih građana, navodi Komisija i dodaje da se tim procesom stvara okruženje povoljno za ekonomski rast i ulaganja i ohrabruje poštovanje standarda EU.

 

"Taj proces će pomoći da se reše pitanja poput borbe sa organizovanim kriminalom i korupcijom i da se ojačaju pravosuđe, bezbednost i osnovna prava. Sve to je za dobrobit građana i privrede na obe strane", zaključuju u Komisiji.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Evropska komisija

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA