Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Revizori sračunali cenu selidbe Evropskog parlamenta
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
Na selidbe Evropskog parlamenta između Brisela i Strazbura svakog meseca potroši se 114 miliona evra godišnje, utvrdio je Evropski revizorski sud. O mogućnosti da Parlament ima samo jedno sedište razgovara se već neko vreme a podaci revizora prvi su konkretni o troškovima selidbe. Svakog meseca poslanici, prevodioci, službenici, sve skupa do 4.000 ljudi, putuju 400 kilometara između Brisela i Strazbura. Neki poslanici koji zagovaraju ideju da sedište Parlamenta bude samo u Briselu smatraju da Francuskoj treba dati neku kompenzaciju za Strazbur dok drugi misle da to nije potrebno. Brisel i Strazbur su sedišta Parlamenta prema Ugovoru EU i to može da promeni samo Savet ministara jednoglasnom odlukom.
"Konačno je Evropski rezvizorski sud razmrsio tu zbrku brojki" istakla je Inge Grezle (Inge Gräßle), nemačka poslanica Evropskog parlamenta koja predsedava parlamentarnim odborom za budžetsku kontrolu.
Ona je pozdravila objavljivanje konkretnih podataka o troškovima koji se prave zbog toga što je Evropski parlament smešten na tri mesta - u Briselu, Strazburu i Luksemburgu.
Poslanici Evropskog parlamenta, službenici i datoteke svakog meseca sele se između Brisela, gde se održavaju sastanci odbora, i Strazbura, gde se održavaju plenarne sednice. U Luksemburgu su administrativne službe.
Izveštaj revizora, urađen na zahtev Evropskog parlamenta, pokazao je da bi samo preseljenje svih zaposlenih iz Luksemburga u Brisel donelo uštedu od 80 miliona evra tokom 50 godina.
Izmeštanje sedišta iz Strazbura u Brisel smanjilo bi troškove još više, procenjuje se za 2,5 milijardi evra u narednih 50 godina. To odgovara sumi od 113,8 miliona evra godišnje, izračunali su revizori.
Do sada nije bilo pouzdanih računica troškova selidbe Evropskog parlamenta između Brisela i Strazbura.
Razgovori o konsolidaciji sedišta Parlamenta traju već nekoliko godina ali poslanici sada svoje argumente mogu da podrže i podacima.
"Proračuni su konačno uklonili sa dnevnog reda najstravičnije sume kojima su baratali protivnici (dva sedišta) u Strazburu", rekla je Grezle dodajući da je istovremeno 113,8 miliona evra godišnje duplih troškova značajna suma, preneo je EurActiv.com.
Cenu selidbe između Strazbura i Brisela protivnici dva sedišta procenjuju na 200 miliona evra.
Troškovi smanjuju reformski kapacitet
Kada su se poslanik zelenih Gerald Hefner (Häfner) i britanski koncervativac Ešli Foks (Ashley Fox) založili za izmene EU Ugovora u novembru 2013, argument im je bio da poslanici Evropskog parlamenta treba da imaju mogućnost da izaberu gde rade.
Međutim, Strazbur i Brisel su navedeni kao sedišta Parlamenta u Ugovoru EU. Samo Savet ministara može to da promeni i to jednoglasno.
Hefner je u to vreme ocenio da dva sedišta Parlamenta nisu samo "besmislena i skupa i ekološki štetno traćenje vremena i novca koje poslanicima značajno umanjuje produktivnost i efikasnost", već ta situacija nepovoljno deluje i na "evropski kapacitet za reforme".
Taj poslanik je dva sedišta Parlamenta označio "centralnim pitanjem evropske demokratije".
Hefenerov izveštaj dobio je 73% podrške na plenarnoj sednici, čime su poslanici jasno stavili do znanja da žele da se na taj problem "stavi tačka".
Putujući cirkus
Decenijama je jednom mesečno Evropski parlment na putu.
Između 3.000 i 4.000 ljudi, uključjući 800 poslanika, njihove asistente, službenike i prevodioce, putuje 400 kilometara između Brisela i Strazbura. Njihove kancelarije prazne su 317 dana godišnje.
Svake godine Evropski parlament radi na 12 četvrodnevnih sesija u Strazburu i još šest dvodnevnih u Briselu.
Godinama kritičari ukazuju na "traćenje" vremena i novca na taj tzv. putujući cirkus.
Za sada šest političkih grupa u Evropskom parlamentu podržava kampanju Jedinstveno sedište kojom se poziva na centralizaciju Parlamenta.
Kompenzacije Francuskoj?
Međutim, Savet mninistra verovatno neće biti tako brzo ubeđen da Parlament treba da ima jedno sedište.
"Francuska neće jednostavno prepustiti Strazbur kao drugo sedište Parlamenta", rekao je poslanik Elmar Brok iz Evropske narodne partije.
Brok je za Euraktiv Nemačka naveo da za Francusku Strazbur ima značaj i kao ekonomski faktor ali i zbog statusa zemlje u Evropskoj uniji.
Mnogi nemački demohrišćani do sada su branili status Strazbura u znak pomirenja Nemačke i Francuske, međutim, sada brojni među njima kažu da bi pozdravili odluku o jednom sedištu u cilju pojednostavljenja rada Evropskog parlamenta.
Brok, koji se već 34 godine, koliko je poslanik, seli sa Parlamentom, "fundamentalno podržava odustajanje Strazbura kao drugog sedišta".
Ipak, upozorava Brok, oprez je neophodan jer "Nemci treba da budu poslednji koji će se zalagati za odustajanje Strazbura".
Druge zemlje, dodao je Brok, treba da ponude fer alternativu Francuskoj da bi ublažila stav oko Strazbura.
Brok kao kompenzaciju predlaže preseljenje institucija EU iz Brisela, poput Ekonomskog i socijalnog komiteta ili Komiteta regiona, u Alzas.
"Novi EU Univerzitet u Strazburu takođe bi mogao da bude jedna od opcija", dodao je Brok.
Građani ne žele dodatne troškove
"Gotovo 114 miliona evra uštede godišnje predstavlja oko 6% administrativnog budžeta i zato nije mala stavka", kaže Jens Gejer (Geier), takođe član odbora za budžetsku kontrolu.
Gejer smatra da dodatni troškovi zbog više sedišta EU doprinose nerazumevanju EU od strane njenih građana i kaže da bi izmene Ugovora EU koje se odnose na sedišta Parlamenta trebalo razmotriti u novoj rundi reformi Ugovora.
"Građani treba da budu aktivno uključeni, tako da vlade odluče o odustajanju Strazbura", rekao je Gejer dodajući da i nemačka vlada mora da zauzme stav.
Gejera podržava stručnjak za EU budžet Helga Tripel (Trüpel) iz evropskih Zelenih. Ona se takođe zalaže da Brisel bude jedino sedište Evropskog parlamenta.
Međutim ona ne smatra da Francuska treba za to da dobije kompenzacije, već da to treba da bude "koristan, ka budućnosti okrenut projekat".
Zeleni ukazuju na potrebu štednje i na drugim poljima, recimo ograničavanjem prava poslanika da putuju biznis klasom na kratkim relacijama, dodala je Tripel.
Ona smatra da sedište Parlamenta u Strazburu "jasno ilustruje istorijsko dostignuće EU" ali podseća da će Strazbur ostati sedište Saveta Evrope.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|