Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK: Nemačka treba da poveća plate
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija smatra da Nemačka mora da poveća plate u skladu sa rastom produktivnosti, što bi, prema mišljenju pojedinih zvaničnika i stručnjaka, povoljno uticalo na druge privrede u zoni evra. Nemački poslodavci se ne slažu s tim stanovištem, a u prilog njihovom otporu prema povećanju plata ide i usporavanje privrednog rasta u najvećoj evropskoj privredi. Nakon pada u 2013. plate u Nemačkoj su u prvom tromesečju ove godine porasle za 1,3% u odnosu na isti period prošle godine.
"Veoma je važno da Nemačka poveća javne investicije, podstakne tražnju, smanji trgovinski suficit koji šteti njenim evropskim susedima. Evropska komisija smatra da je od suštinskog značaja promena politike plata u Nemačkoj", rekao je evropski komesar za zapošljavanje Laslo Andor za nemački list Velt (Die Welt) od 17. avgusta.
Andor je rekao da su poslednjih deset godina plate zaostajale za povećanjem produktivnosti u Nemačkoj. "Najbolje bi bilo da se plate povećavaju kako raste produktivnost", rekao je evropski komesar.
On je istakao da Nemačka, kao najveća evropska privreda, ima posebnu odgovornost u Evropi.
Evropski komesar je kritikovao i zemlje u kojima rast plata nadmašuje rast produktivnosti. "To, takođe, nije prihvatljivo", rekao je on.
Plate su u Nemačkoj realno pale u 2013. prvi put za četiri godine delimično zbog smanjenja bonusa i drugih naknada. Zatim su realno porasle za 1,3% od januara do marta 2014. u poređenju sa isitm periodom 2013, što je najveći rast u protekle tri godine, piše Rojters, a prenosi EurActiv.com.
U Nemačkoj je 2013. prosečna bruto mesečna zarada bila 3.449 evra, a troškovi rada su bili 31,50 evra po satu, podaci su nemačkog statistickcog instituta Destatis.
U toj zemlji koja već godinama zauzdava rast plata da bi povećala konkurentnost svojih preduzeća, od nedavno se ponovo raspravlja o većem rastu plata.
Višetruke koristi
U evro zoni koja se još bori sa ekonomskim teškoćama, neki smatraju da bi povećanje plata u Nemačkoj bilo korisno za sve, jer bi se smanjila razlika u konkurentnosti i ojačala kupovna moć građana zemlje s najvećim tržištem u evro zoni.
Francuska često poziva na taj korak, a poslednji put je to učinio francuski predsednik Fransoa Oland (Francois Hollande). U tome ima pristalice u Nemačkoj, pre svega u redovima socijaldemokrata koji su i inicirali uvođenje opšte minimalne zarade u Nemačkoj od 1. januara 2015.
Takođe, postoji strah od deflacije, i predsednik Bundesbanke Jens Vajdman (Weidmann) koji se zalaže za ograničen rast plata, pozdravio je to što su plate u nekim sektorima u Nemačkoj povećavane i više od inflacije.
Vajdman je, kako je preneo Frankfurter algemajne cajtung (Frankfurter Allgemeine Zeitung), objasnio da rast plata od 3% time što je inflacija bila 2% u srednjeročnom periodu a rast produktivnosti 1%, prenosi Rojters.
Suočen sa kritikama iz poslovnih krugova, on je pojasnio da centralna banka ne poziva na povećanje plata. Bundesbanka je samo rekla da je "normalno da plate rastu više nego u zemljama zone evra sa slabim privredama", rekao je on za francuski Mond (Le Monde).
Evropska centralna banka je, takođe, na određen način podržala Bundes banku u apelima za povećanje plata u Nemačkoj. Glavni ekonomista ECB-a Peter Praet podržao je revalorizaciju plata u Nemačkoj s obzirom da je nezaposlenost 6,7%, što je najniža stopa od ujedinjenja Nemačke.
Otpor poslodavaca
Međutim, usporavanje nemačke privrede u drugom tromesečju ove godine, ne ukazuje na mogućnost povećanja plata. Privredni rast se za 0,2% smanjio od aprila do juna. Nemački poslodavci su zato već upozorili da će biti teški sektorski pregovori o povećanju plata koji se narednih meseci očekuju u sektoru železnice, industriji papira i tekstilnoj industriji.
Neizvesnost vlada, poslovi ne idu tako kao pre godinu dana i ova usporavanje i neizvesnost uticaće na politiku plata u mesecima koji dolaze, rekao je predsednik nemačkog udruženja poslodavaca BDA Ingo Kramer.
Kramer je rekao da bi "bila fatalna greška" misliti da će veće plate u Nemačkoj doprineti rastu u Francuskoj ili Španiji. "Možemo se upitati da li bi Nemci kupovali renoe (Renault) i pežoe (Peugeot) ako bi im se povećale plate", upitao je on, preneo je dnevnik Zidojče cajtung (Suddeutsche Zeitung).
Direktor berlinskog instituta za ekonomska istraživanja DIW Marsel Fracšer (Marcel Fratzscher) smatra da je glavni problem Nemačke nedovoljno investicija.
Izvor: AFP, EurActiv.com
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|