Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hil smiruje situaciju između Britanije i EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.11.2014. |
|
|
|
|
|
|
Novi evropski komesar za finansijsku stabilnost Džonatan Hil (Jonathan Hill) pozvao je na smirivanje situacije nastale zbog odbijanja premijera Dejvida Kamerona (David Cameron) da Britanija u budžet Evropske unije uplati još više od dve milijarde evra. Ta suma javila se zbog novog načina preračunavanja ekonomskih performansi u EU i Britanija nije jedina koja treba da doplati. Neke zemlje međutim očekuje povraćaj jer su u budžet dale više nego što je trebalo. U britanskom slučaju, zvaničnici u Briselu veruju u kompromis ako se Londonu da mogućnost plaćanja na rate i bez kamate.
U prvom intervjuu nakon što je preuzeo dužnost evropskog komesara za finansijsku stabilnost, finansijske usluge i trzizsta kapitala Hil je rekao i da je pitanje članstva Britanije u EU "čir koji treba probušiti".
Premijer Kamerun rekao je da Velika Britanija neće do 1. decembra uplatiti traženu sumu dok izvori iz ministarstva finansija Britanije kažu da će ministar Džorž Ozborn (George Osborne) nastaviti da traži da se iznos na računu smanji.
Na sastanku ministara finansija Evropske unije Ozborn će takođe tražiti da se plaćanje odloži ili da bude na rate.
Doprinos Britanije evropskom budžetu povećan je za više od dve milijarde evra nakon što je pregled ekonomskog učinka članica EU od 1995. pokazao da je toj zemlji i njenoj ekonomiji išlo bolje nego što se ranije mislilo. To je rezultat činjenice da su u računanje ekonomskih performansi uključeni novi elementi, oni iz domena sive ekonomije, poput prihoda od droge i prostitucije.
Dodatno će u budžet EU morati da uplate i Italija, Grčka i Kipar dok Francuskoj i Nemačkoj sleduju povraćaji.
"To je po meni klasičan primer onoga što se javlja s vremena na vreme, kada pitanje koje neki smatraju čisto tehničkim, i u ovom slučaju (postavljeno) iz sasvim razumljivih razloga, postaje veoma političko", rekao je Hil za Radio BBC.
Bivši lider Doma lordova, koji je postao evropski komesar 8. oktobra, rekao je i da bi rešenje moglo da se traži na sastanku ministara finansija EU kasnije ove nedelje.
Sa svoje strane, kako je istakao Hil, od njega se traži da radi u interesu svih 28 članica EU a ne da zastupa samo britanski stav.
Hil je kazao i da je debata oko EU u Britaniji "veoma živa" dodajući da je slična situacija i u drugim zemljama. Rekao je i da nekim članicama institucije EU izgledaju "veoma udaljene".
Na rate, bez kamate
U Briselu veruju da je kompromis moguć ako Britanija dobije dozvolu da plati u mesečnim, kvartalnim ili nekim drugim ratama tokom narednih meseci.
London svakako želi da izbegne kamate koje mu sleduju ako ne plati celu sumu do početka decembra.
Ministri finansija EU, uključujući britanskog, moraju da nađu rešenje za problem na sastanku 7. novembra. Očekuje se da ministri glasaju o izmenama propisa kojim se utvrđuje način vršenja budžetskih plaćanja.
"Rešenje će verovatno biti rate ali će Britanija morati da plati jer je potpisala preispitivanje (ekonomskih performansi članica)", rekao je jedan zvaničnik EU koji je želeo da ostane anoniman, preneo je EurActiv.com.
Dobitnici i gubitnici
Prema dokumentu Evropske komisije koji je dospeo u javnost, pet članica Evropske unije moraće da dodatno uplate u budžet a isti broj ih je uplatio više nego što je trebalo i dobiće povraćaj.
Velika Britanija treba da uplati najveći "dodatak" za budžet EU - 1,67 milijardi funti (2,1 milijardu evra), Holandija treba da doda pola milijarde funti, Italija 268 miliona, Grčka 70 miliona a Kipar 33 miliona.
U grupi "dobitnika" su Francuska, kojoj će biti vraćeno 800 miliona funti, Nemačka sa povraćajem od 614 miliona, Danska sa 253 miliona, Poljska sa 249 miliona i Austrija sa 232 miliona.
Britanija u ili van EU?
Britanski premijer Kameron obećao je da će raspisati referendum o članstvu u EU ako njegovi konzervativci dobiju većinu na sledećim opštim izborima.
Govoreći o tome da li će Britanija ostati u Uniji, Hil je kazao da se nada da će se zemlja odlučiti za to.
"Naravno, to je stvar izbora Britanaca ... Međutim, smatram da je dobro baviti se tim pitanjem, mislim da je to čir koji treba probušiti", istakao je Hil.
Lider liberalnih demokrata i zamenik premijera Nik Kleg (Nick Clegg) smatra da bi napuštanje EU bilo "apsolutna katastrofa" za Britaniju.
Istovremeno lider laburista Ed Miliband optužuje premijera Kamerona da je "dvoličan" kada govori o Evropi.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|