Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Problemi Londona oko referenduma o EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.10.2014. |
|
|
|
|
|
|
Plan za održavanje referenduma o članstvu Velike Britanije u EU zaustavljen je u skupštinskoj proceduri, a vladajuće stranke jedna drugoj prebacuju odgovornost za to. Konzervativci premijera Dejvida Kamerona optužuju svoje partnere iz Liberalno demorkatske stranke za podrivanje predloga, dok ta proevropska stranka tvrdi da su konzervativci sami krivi jer su postavljali nerealne zahteve. Pored toga, u Škotskoj traže da se za odluku o istupanju traži da to podrži većina u svim sastavnim delovima - Engleskoj, Škotskoj, Velsu i Severnoj Irskoj, a ne samo u Britaniji kao celini.
Kako prenosi Vol strit žurnal, ova situacija ističe razlike između proevropskih Liberalno-demokrata i konzervativaca koji su podeljeni u pogledu Evrope. Ne čini se verovatnim da će ovaj spor imati mnogo uticaja na druge aspekte politike u koaliciji, a mogao bi čak da pomogne ovim partijama da biračima dočaraju razlike u pristupu ovoj temi.
Suočen sa jačanjem popularnosti antievropske populističke partije Ukip, Kameron se krajem 2013. obavezao da će organizovati referendum ukoliko dobija na izborima u maju 2015. Tekst koji je u skupštini zastupao konzervativni poslanik Bob Nejl predviđao je održavanje referenduma 2017.
Tekst je 17. oktobra usvojen u donjem domu parlamenta, i trebalo je da prođe i u drugom čitanju pre prosleđivanja Domu lordova. Međutim, budući da partije nisu mogle da se dogovore, on neće biti na glasanju.
U Liberalno demokratskoj partiji smatraju da su njihovi konzervativni saveznici svesno onemogućili donošenje ovog zakona, koji više nije predviđao da je glasanje za konzervativce 2015. jedini način za održavanje referenduma. Kako su preneli britanski mediji, u ovoj stranci navode i da su nudili podršku u zamenu za sveobuhvatnu izmenu propisa u oblasti socijalnog stanovanja, ali da su Konzervativci tada tražili dodatne ustupke.
Nejl je sa druge strane izjavio da su liberali namerno "ubili" ovaj tekst.
"Prevara (Liberalno demokratske stranke) pokazuje da je jedini način za britanski narod da iznese svoj sav o EU da Konzervativci dobiju većinu u narednom parlamentu", naveo je on na svom Tviter nalogu.
Budući da mu se suprotstavljaju, pod Liberalno demokratske partije, i Laburisti levog centra, zakon o referendumu o EU imao j emale šanse da bude usvojen, čak i uz pretnju Kamerona da će iskoristiti jedan retko korišćeni parlaemtarnim ehanizam da ga proguraju.
Kameron zastupa ostanak u EU, uz prethodno ponovno pregovaranje o uslovima clanstva koje je planirao za 2015. Na njegov plan za referendum se međutim gleda kao na opasnost da bi Velika Britanija mogla da bude prva članica koja bi istupila.
Liberalno-demokratska partija i Laburisti smatraju da je referendum potreban ukoliko bi bilo novog prenosa ovlašćenja sa Lodnona na Brisel, ali se ne slažu sa time da on u svakom slučaju bude održan 2017.
Prvi pokušaj da se usvoji plan o referendumu propao je u januaru zbog protivljenja Liberalno-demokratske partije i Laburista u Domu lordova.
Prepreka i u Škotskoj
Buduća premijerka Škotske Nikola Sterdžon (Nicola Sturgeon) zatražila je da Škotska ima pravo na veto u budućem referendumu o članstvu u EU. Prema njenoj oceni, mogućnost izlaska iz EU uprkos volji Škotske je "demokratski neodbranjivo".
Ona je ocenila da je referendum o članstvu u EU "neizbežan" gotovo u svakom ishodu izbora u maju 2015, Sterdžon je, kako prenosi dnevnik Gardijan, ukazala da je Škotska dosledno naklonjenija Uniji nego Engleska.
Stav Sterdžonove je i da bi izlazak iz EU imao "strašne posledice" na škotsku privredu.
"Ukoliko se predlog nađe u donjem domu parlamenta moja partija će podneti amandman. Tražiće da je za izlazak Velike Britanije iz EU potrebno da za to glasaju svi konstitutivni narodi - Engleska, Škotska, Vels i Severna Irska, a ne samo Velika Britanija kao celina", kazala je ona.
Dodala je da planira da piše svim partijama u Velikoj Britaniji da traži podršku za taj predlog.
Nakon odbacivanja istupanja iz Velike Britanije, u Škotskoj raste podrška vladajućoj Škotskoj nacionalnoj partiji, kojoj je od tada pristupilo 60.000 novih članova. Većna njih očekuje od Sterdžonove radikalniji program od onog koji je vodio njen prethodnik Aleks Samond, pobornik nezavisnosti Škotske, ali uz ostanak u EU.
I ona sama ukazuje da poštuje stav onih koji su glasali za ostanak u Britaniji, ali dodaje da deo njih ostaje otvoren za promenu stava u budućnosti.
Izvor: AFP i S.V.
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|