Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Katalonija: Prikriveni referendum ili neobavezno izjašnjavanje
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.11.2014. |
|
|
|
|
|
|
U Kataloniji će se 9. novembra umesto referenduma održati neobavezujuće, simbolično izjašnjavanje građana o nezavisnosti te španske pokrajine. Prkoseći Madridu, katalonski nacionalisti se nadaju da će na tom izjašnjavanju obezbediti dovoljnu podršku građana kako bi Kataloniju, jednu od najrazvijenijih oblasti u Španiji, poveli putem nezavisnosti. Iako katalonske vlasti ističu da to nije referendum u klasičnom smislu, čije organizovanje je suspendovao španski Ustavni sud, Madrid smatra da je predstojeće izjašnjavanje "prikriveni referendum".
Katalonske vlasti na čelu sa Arturom Masom pozvale su 5,4 miliona od ukupno 7,5 miliona stanovnika Katalonije da 9. novembra odgovore na dva pitanja - "Da li želite da Katalonija bude država? Ako želite, da li ta država treba da bude nezavisna?"
Katalonske vlasti su otkazale referendum o nezavisnosti planiran za 9. novembar, pošto je Ustavni sud Španije suspendovao održavanje referenduma do donošenja konačne odluke o ustavnosti tog izjašnjavanja u Kataloniji.
Španska vlada koja je zatražila mišljenje Ustavnog suda, iističe da španski ustav ne dozvoljava da regioni organizuju referendum o pitanjima koja se tiču svih španskih građana.
Katalonske vlasti su ipak odlučile da 9. novembra organizuju "nezvanične konsultacije" o nezavisnosti, odnosno izjašnjavanje gradana čiji rezultat neće biti obavezujući. Mas je zaobišao je odluku Ustavnog suda, istakavši da ne odstupa od zakona jer konsultovanje građana koje nije obavezujuće nije "pravi referendum".
Barselona je odustala od organizovanja referenduma u klasičnom smislu - odlučila je da ne formira izbornu komisiju ili koristi biračke spiskove, ali Madrid i dalje smatra da je to prikriveni referendum.
Katalonski premijer je pozvao građane, koji svake večeri organizuju koncerte i lupaju u šerpe u znak protesta zbog odluke Suda, da bez straha 9. novembra izađu na glasanje kako bi ostvarili svoje pravo da izraze mišljenje. "Španska država je protivnik", a birači imaju pravo na legitimnu odbranu, rekao je Mas.
Španski premijer Marijano Rahoj je više puta ponovio da neće dozvoliti održavanje katalonskog referenduma o secesiji jer španski Ustav iz 1978. predviđa samo jedinstvenu državu i nalaže da se referendumi koji se odnose na Španiju moraju održavati na nacionalnom, a ne na regionalnom nivou.
Madrid i Barselona se već godinama spore oko prava Katalonije.
Odluka Ustavnog suda 2010. da ograniči autonomiju Katalonije pokrenula je talas nezadovoljstva u toj španskoj oblasti u vreme kada su već počele da se osećaju posledice ekonomske krize.
Mas koji je ubrzo nakon toga došao na vlast, pokušavao je bezuspešno 2012. da od Madrida izdejstvuje "fiskalni pakt" koji bi omogućio Kataloniji da prikuplja poreze i upravljaju prihodima.
Kako Madrid nije pokazivao sluha za zahteve regionalnih vlasti, Mas je obećao da će konsultovati građane o tome da li podržavaju nezavisnost Katalonije.
Ankete pokazuju da oko polovina Katalonaca podržava otcepljenje, dok Mas računa na veliki odziv građana kako bi učvrstio svoje pozicije u sporu sa Madridom.
On je najavio je da će pošto 10. novembra budu objavljeni rezultati izjašnjavanja pisati Rahoju kako bi mu predložio da se nastave pregovori. Ti pregovori bi se odnosili na fiskalni pakt i održavanje pravog referenduma, po ugledu na onaj koji je održan u Škotskoj.
Evropska unija i NATO su upozorili da Katalonija ne bi automatski postala članica tih organizacija ukoliko bi se odvojila i da bi morala odvojeno da traži članstvo.
Katalonija je jedna od 17 autonomnih pokrajina Španije. Zvanično je priznata kao istorijska nacija u Katalonskom autonomnom statutu usvojenom 1979. godine u skladu sa španskim Ustavom iz 1978. godine.
Ta oblast koaj se graniči sa Francuskom, najbogatija je pokrajina čiji je udeo 19% u španskom BDP-u. U Kataloniji posluje veliki broj kompanija, posebno malih i srednjih.
Katalonski preduzetnici koji su do sada uglavnom iz pozadine pratili jačanje pokreta za nezavisnost, sada su počeli da se izjašnjavaju i uglavnom su podeljeni oko toga šta će doneti odvajanja od Španije.
Kao pitanje se nameće da li bi nezavisna Katalonija donela niže poreze i bolje upravljanje javnim finansijama ili bi njeno osamostaljenje dovelo do povlačenja velikih multinacionalnih kompanija i finansijsku nestabilnost.
Izvor: Beta, AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|