Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Škotski referendum nameće promene Britaniji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
Referendum o nezavisnosti Škotske, kako god da se Škotlanđani izjasne na njemu, uzdrmao je temelje Velike Britanije i pokrenuo pitanja koja bi mogla da dovedu do promena u uređenju te zemlje. Bilo da je reč o Severnoj Irskoj, Velsu, pa i nekim delovima Engleske poput Kornvola na jugozapadu ili Jorkšira na severoistoku, škotski referendum budi otpor prema dominaciji Londona. Potrebu za većom decentralizacijom prepoznale su i vodeće britanske stranke, pa se to pitanje već nameće kao tema kampanje za opšte izbore u maju 2015.
"Čak i da pobedi opcija 'ne' (na referendumu), očekuju se značajane ustavne promene u Ujedinjenom Kraljevstvu", kaže profesor političkih nauka na Kraljičinom univerzitetu u Belfastu Grejem Voker (Graham Walker). "Mislim da smo se svi zaputili ka labavijoj uniji, možda i nekoj vrsti federalne unije", dodao je on.
Tri vodeće stranke u Britaniji obećale su da će preneti na škotski parlament veće nadležnosti, posebno u oblasti budžeta, ako se građani na referendumu 18. septembra izjasne protiv nezavisnosti.
Takve ustupke bi vrlo lako mogli da zatraže i drugi regioni, pre svega stranka Plaid kamri (Plaid Cymru - Velška stranka) koja se zalaže za nezavisnost Velsa, nacionalisti iz Severne Irske ili stranka Mebjon Kernou (Mebyon Kernow - Sinovi Kornvola) koja želi da Kornvol dobije parlament.
Više od trećine Velšana kaže da bi volelo da njihova skupština ima veća ovlašćenja, posebno u fiskalnoj politici. I u Severnoj Irskoj škotski referendum je podstakao zahteve za većom autonomijom.
Vodeće parlamentarne stranke u Britaniji ranije su saopštile da će podržati prenos većih nadležnosti na regione. Laburisti i konzervativci su u julu obećali da će lokalnim vlastima prepustiti kontrolu nad trošnjem više milijardi funti i time pitanje decentralizacije već uveli kao temu u kampanji pred opšte izbore u maju 2015.
Britanski premijer i vođa konzervativaca Dejvid Kameron (David Cameron) rekao je da je spreman da promeni ekonomiju koja je "suviše okrenuta Londonu i previše centralizovana", dok je vođa laburista Ed Miliband rekao da će njegov program ići na to da se "preokrene vek centralizacije".
Ostatku zemlje čini se da je u senci Londona kao finansijskog centra i privrednog giganta. To nezadvoljstvo je verovatno doprinelo uspehu populističke Britanske stranke za nezavisnost UKIP koja se protivi članstvu u EU i obećava da će vratiti vlast narodu kroz lokalne referendume.
Groznica decentralizacije trese i Škotsku. Škotska nacionalna partija (SNP) je izrazila spremnost da, ako se građani izjasne za nezavisnost, nekim arhipelazima prenese veća oblašćenja, kao i veći udeo u prihodima od eksploatacije nafte u Severnom moru.
U Alsteru ishod škotskog referenduma bi izazvao različite reakcije kod nacionalista i pobornika ostanka u okvirima Velike Britanije odnosno unionista, što bi moglo da ugrozi krhki mir u tom delu zemlje.
Za unioniste izjašnjavanje za nezavisnost bi bilo poražavajuće, kaže profesor Voker. Oni strahuju da bi izlazak Škotske iz unije mogao da podstakne zahteve za ujedinjenje Severne Irske sa Irskom. Stranka Šin Fein je već pozivala na organizovanje referenduma o tom pitanju 2016, na stotu godišnjicu Uskršnjeg ustanka protiv britanske vlasti u Irskoj.
Vođa kampanje protiv nezavisnosti Škotske Alister Darling pozvao je birače da ne izazivaju podele u Ujedinjenom Kraljevstvu.
"Nema potrebe da delimo ova (britanska) ostrva na odvojene države kako bismo potvrdi škotski identitet", rekao je on u televizijskoj debati sa svojim rivalom, liderom SNP-a Aleksom Samondom (Alex).
Istraživač na londonskom Koledž univerzitetu Alan Trenč (Alan Trench) smatra da je kretanje zemlje ka decentralizaciji neminovno.
"Očigledno se vodi debata koja se rasplamsava širom Ujedinjenog Kraljestva o tome šta predstavlja unija i gde treba da bude moć", rekao je on i dodao da će Britanija kroz 20 godina izgledati sasvim drugačije nego sada. "A ako to ne bude tako, biće to nestabilan i nesrećan brod", rekao je on.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|